Przejdź do zawartości

Źródło proroka Eliasza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Źródło proroka Eliaszaźródło w Dolinie Eliaszówki na północ od zabudowań miejscowości Czerna, w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Krzeszowice. Znajduje się w rezerwacie przyrody Dolina Eliaszówki na północ od klasztoru w Czernej i Diabelskiego Mostu na Wyżynie Olkuskiej, po prawej (wschodniej) strony drogi z Krzeszowic przez Gorenice do Olkusza, trochę powyżej dawnego muru klasztornego, który przebiegał w poprzek tej drogi[1][2].

Źródło jest ocembrowane w kształcie serca. Obudowę tę wykonano ponad 100 lat temu, informację o niej podaje S. Polaczek w monografii Ziemi Chrzanowskiej w 1914 r. Nad źródłem znajduje się kapliczka kamienna (z 1848 roku) z obrazem biblijnego proroka Eliasza. Miejsce to ma symbolizować biblijny teren nad potokiem Kerit (Dolina Kerit)[3], gdzie prorok mieszkał w grocie, pił wodę ze źródła i był karmiony przez kruka[4].

Woda bijąca ze źródła łączy się przy nim z płynącą z północy Krzeszówką (dawniej na odcinku do ujścia Czernki nazywaną potokiem Eliaszówka)[2]. Według legendy kto napije się wody ze źródła znajdzie prawdziwą miłość. Stąd też ma ono drugą nazwę – Źródło Miłości[3]. Przy źródle zamontowano współcześnie tablicę informacyjną, kładkę i ławki.

Zamontowana przy źródle współczesna tablica informacyjna podaje, że warstwa wodonośna źródła znajduje się w wapieniach z okresu karbonu. Jest to źródło podzboczowe, spływowe, o niewielkiej wydajności (3,5 l/s). Woda ma temperaturę 8,2 °C, odczyn obojętny (pH=7,23). Jest to woda słodka, wodorowęglanowo-siarczanowo-wapniowa słabo zmineralizowana (459,0 mg/l)[3]. Przebywający w pobliskich Krzeszowicach Zygmunt Krasiński, wierzył, że tutejsza woda ze źródła uleczy jego chore oczy.

Nad źródłem znajdują się malownicze wąwozy (we wschodniej stronie Doliny Eliaszówki): wąwóz Kulenda i Mazurowe Doły, które są wycięte w skałach wapiennych.


Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty – żółty z Olkusza przez Dolinę Eliaszówki i rezerwat przyrody oraz Dolinę Racławki do Paczółtowic.
szlak rowerowy niebieski – niebieski z Krzeszowic przez Bartlową Górę, Dolinę Eliaszówki, Dębnik i Siedlec do Krzeszowic.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jura Krakowsko-Częstochowska. Informator turystyczny, Ogrodzieniec, Związek Gmin Jurajskich, 2018, ISBN 978-83-947430-8-6
  2. a b Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2019-04-07].
  3. a b c Na podstawie tablicy informacyjnej zamontowanej przy źródle
  4. 1 Księga Królewska 17:1-7