Żółte curry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żółte curry
แกงกะหรี่ (kaeng kari)
danie główne
Ilustracja
Żółte curry z krewetkmi i ryżem
Kuchnia

kuchnia tajska

Miejsce powstania

Tajlandia

Obróbka żywności

gotowanie

Składniki

mleczko kokosowe, pasta curry, kurkumina, mięso

Żółte curry (taj. แกงกะหรี่, RTGS: kaeng kari, chiń. 黃咖喱) – tradycyjne danie kuchni tajskiej powstałe ze skrzyżowania wpływów kuchni indyjskiej, chińskiej i lokalnych tendencji przyprawowych[1].

Żółte curry powstaje w sposób podobny, jak inne tajskie odmiany tego dania, począwszy od podgrzania mleka kokosowego, dodania odpowiedniej pasty curry (żółtą barwę nadaje dodana do niej kurkuma[1]) i gotowania całości, aż będzie aromatyczna i zrównoważona, a następnie dodania i ugotowania w wywarze kurczaka, krewetek[2] lub ryby[3]. Na koniec dodaje się jeszcze dodatkową ilość mleka kokosowego, przyprawy i wodę[4]. Najczęściej stosowane dodatki to ocet, papryka i szalotka. Głęboki cytrynowy smak uzyskiwany jest w drodze dodania liści limonki kaffir[1]. Żółte curry jest prawie zawsze w Tajlandii podawane z małą miską ajat (odmianą ogórka, który towarzyszy także daniom typu satay)[5].

Z uwagi na stonowanie smaku ostrego w stosunku do innych tajskich dań typu curry, żółta jego odmiana jest najbardziej akceptowana przez obcokrajowców, nieprzywykłych do znacznej ostrości kuchni tajskiej[4]. W Tajlandii danie nie jest znane pod nazwą żółte curry, a zbitek słów kaeng kari oznacza po prostu curry[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Violetta Wengrzik, Tajskie żółte curry, Soo Good Food, 4 maja 2016 [dostęp 2020-06-19] (pol.).
  2. Monika Rosa: Żółte curry z warzywami i krewetkami. Lunchoteka, 2018-09-02. [dostęp 2020-06-19]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2020-06-21)].
  3. Żółte curry z dorsza z pomidorkami cherry, House of Asia [dostęp 2020-06-19] (pol.).
  4. a b Yellow Curry with Chicken & Potatoes | Gang Garee Gai | แกงกะหรี่ไก่ – Rachel Cooks Thai [dostęp 2020-06-19] (ang.).
  5. a b Leela, Yellow Curry – Kaeng Kari (แกงกะหรี่), SheSimmers, 15 października 2012 [dostęp 2020-06-19] (ang.).