Żółtlica owłosiona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żółtlica owłosiona
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd astrowce
Rodzina astrowate
Podrodzina Asteroideae
Rodzaj żółtlica
Gatunek żółtlica owłosiona
Nazwa systematyczna
Galinsoga quadriradiata Ruiz & Pav.
Syst. veg. fl. peruv. chil. 1:198. 1798
Synonimy

Adventina ciliata Raf.,
Galinsoga ciliata (Raf.) S. F. Blake[2]

Galinsoga.ciliata.1.jpg

Żółtlica owłosiona (Galinsoga ciliata=Galinsoga quadriradiata) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej, ale rozpowszechnił się na wielu obszarach Ameryki I Europy o klimacie umiarkowanym i subtropikalnym[2]. Do Europy został sprowadzony w XIX w. przez ogrody botaniczne, skąd samorzutnie rozprzestrzenił się w środowisku naturalnym[3]. W Polsce jest obecnie pospolity na całym niżu. Status gatunku we florze Polski: kenofit.

Morfologia[edytuj]

Łodyga 
Wzniesiona, rozgałęziona, osiągająca wysokość 20-100 cm. Cała jest gęsto, odstająco owłosiona (stąd gatunkowa nazwa rośliny).
Liście
Ulistnienie naprzeciwległe, liście szerokojajowate, ostro zakończone, o brzegach grubo ząbkowanych. Są wiotkie, bezogonkowe i całe obficie, odstająco owłosione.
Kwiaty
Zebrane w drobne (3-5 mm szerokości) koszyczki wyrastające na długich i owłosionych szypułkach. Brzeżne kwiaty w koszyczku to 5 kwiatów języczkowych o białych, 3-ząbkowych płatkach. Wewnątrz koszyczka żółte kwiaty rurkowate. Plewinki przeważnie nierozcięte, ich brzegi są tylko frędzlowane.
Owoc
Niełupki .

Biologia i ekologia[edytuj]

Roślina jednoroczna. Siedliska ruderalne, przydroża, ugory. Roślina ruderalna. W uprawach rolnych jest chwastem. Nasiona rozsiewane przez wiatr. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Galinsogo-Setrietum[4]

Zmienność[edytuj]

Tworzy mieszańce z żółtlicą drobnokwiatową[5].

Ciekawostki[edytuj]

W ziołolecznictwie ludowym okłady ze świeżego, zmiażdżonego ziela stosowane były przeciw egzemie. Herbata z ziela jest środkiem mlekopędnym, a zewnętrznie używana jest do przemywania ran. Świeże i suszone ziele zawiera proteiny i witaminę C. Okres zbioru: od maja do października[6].

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  2. a b Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-06-29].
  3. Ekoportal (zarchiwizowane przez Internet Archive, wersja z 21 marca 2007 roku
  4. Matuszkiewicz Władysław. Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa, 2006. ​ISBN 83-01-14439-4​.
  5. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  6. Czesław Bańkowski, Eugeniusz Kużniewski "Ziołolecznictwo Ludowe"