Żółw śródziemnomorski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Żółw śródziemnomorski
Testudo graeca
Linnaeus, 1758
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

gady / zauropsydy

Rząd

żółwie

Podrząd

żółwie skrytoszyjne

Rodzina

żółwie lądowe

Rodzaj

Testudo

Gatunek

żółw śródziemnomorski

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Żółw śródziemnomorski, żółw mauretański, żółw iberyjski (Testudo graeca) – gatunek gada z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi lądowych (Testudinidae).

Opis
Żółw ten wyglądem zewnętrznym, ubarwieniem oraz biologią podobny jest do żółwia greckiego. Różni się od niego posiadaniem dużych stożkowatych zrogowaceń na zewnętrznej powierzchni tylnych kończyn z boków nasady ogona oraz nie podzieloną na 2 części tarczą nadogonową. Nie ma też rogowego kolca na końcu ogona. Karapaks barwy żółtawej lub oliwkowej z czarnymi plamami.
Rozmiary
Długość karapaksu do 30 cm
Masa ciała do 1 kg.
Biotop
Tereny suche i nasłonecznione. W górach do 1100 m n.p.m.
Pokarm
Podobnie jak inne gatunki z rodzaju Testudo żółw śródziemnomorski jest roślinożerny. Dieta tych gadów powinna obfitować w błonnik i być uboga w białko. Do typowych pokarmów można zaliczyć: miękkie, soczyste łodygi, liście, kwiaty pospolitych chwastów (mniszek, babka). Pod żadnym pozorem nie powinno się żółwiom z gatunku Testudo graeca podawać mięsa, owoców, warzyw (z wyjątkiem cykorii i marchewki - obu sporadycznie, np. marchwi podczas leczenia, bądź cykorii w przypadku braku suszu w okresie zimowym, jeśli żółwie nie są zimowane), nabiału. Dieta z ich udziałem może prowadzić do nieodwracalnych zmian z organizmie, nawet doprowadzając do śmierci żółwia.
Behawior
Ściśle lądowy dzienny tryb życia. Zdecydowanie jest ciepłolubny. Zimują w norach lub innych ziemnych kryjówkach.
Rozmnażanie
Podczas godów, które odbywają się na wiosnę, samiec stale towarzyszy samicy; będąc agresywnym, kąsa ją po nogach. W czasie kopulacji wydaje donośne piskliwe głosy. Samica składa w ziemnych jamach do 16 dużych jaj o średnicy ok. 16 mm.
Występowanie
Południowa Hiszpania, Bałkany, północna Afryka od Maroka do Egiptu, Azja Mniejsza, Lewant, Kaukaz, Iran[2].
Uwaga
Żółwie Testudo graeca obserwowano w Polsce na wolności. Są to osobniki hodowane w terrariach i wypuszczone przez właścicieli lub nielegalnie przywożone przez turystów. Najprawdopodobniej dorosłe osobniki są w stanie na krótko zaaklimatyzować się w polskich warunkach[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Testudo graeca, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  2. R. Midtgaard: Testudo. RepFocus. [dostęp 2024-02-17]. (ang.).
  3. Marian Młynarski, Płazy i gady Polski, Warszawa 1971.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]