Żółw śródziemnomorski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żółw śródziemnomorski
Testudo graeca
L., 1758
Żółw śródziemnomorski
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady / zauropsydy
Rząd żółwie
Rodzina żółwie lądowe
Rodzaj Testudo
Gatunek żółw śródziemnomorski
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 VU pl.svg

Żółw śródziemnomorski, żółw mauretański, żółw iberyjski (Testudo graeca) – gatunek gada z rodziny żółwi lądowych z podrzędu żółwi skrytoszyjnych.

Opis 
Żółw ten wyglądem zewnętrznym, ubarwieniem oraz biologią podobny jest do żółwia greckiego. Różni się od niego posiadaniem dużych stożkowatych zrogowaceń na zewnętrznej powierzchni tylnych kończyn z boków nasady ogona oraz nie podzieloną na 2 części tarczą nadogonową. Nie ma też rogowego kolca na końcu ogona. Karapaks barwy żółtawej lub oliwkowej z czarnymi plamami.
Rozmiary 
Długość karapaksu do 30 cm
Masa ciała do kg.
Biotop 
Tereny suche i nasłonecznione. W górach do 1100 m n.p.m.
Pokarm 
Podobnie jak inne gatunki z rodzaju Testudo żółw mauretański jest roślinożerny. Dieta tych gadów powinna obfitować w błonnik i być uboga w białko. Do typowych pokarmów można zaliczyć: Miękkie, soczyste łodygi, liście, kwiaty pospolitych chwastów (mniszek, babka). Pod żadnym pozorem nie powinno się żółwiom z gatunku Testudo graeca podawać mięsa, owoców, warzyw (z wyjątkiem cykorii i marchewki - obu sporadycznie, np. marchwi podczas leczenia, bądź cykorii w przypadku braku suszu w okresie zimowym, jeśli żółwie nie są zimowane), nabiału. Dieta z ich udziałem może prowadzić do nieodwracalnych zmian z organizmie, nawet doprowadzając do śmierci żółwia.
Behawior 
Ściśle lądowy dzienny tryb życia. Zdecydowanie jest ciepłolubny. Zimują w norach lub innych ziemnych kryjówkach.
Rozmnażanie 
Podczas godów, które odbywają się na wiosnę, samiec stale towarzyszy samicy; będąc agresywnym, kąsa ją po nogach. W czasie kopulacji wydaje donośne piskliwe głosy. Samica składa w ziemnych jamach do 16 dużych jaj o średnicy ok. 16 mm.
Występowanie 
południowa Hiszpania, Grecja, północna Afryka od Maroka do Egiptu, Azja Mniejsza, Kaukaz, Iran.

Przypisy

  1. Testudo graeca. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj]