Żółw hiszpański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Żółw hiszpański
Mauremys leprosa
(Schweigger, 1812)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

gady / zauropsydy

Rząd

żółwie

Podrząd

żółwie skrytoszyjne

Rodzina

batagurowate

Rodzaj

Mauremys

Gatunek

żółw hiszpański

Synonimy
  • Emys leprosa Schweigger, 1812[1]
  • Emys caspica var. leprosaBoettger, 1874[1]
  • Clemmys leprosa (Schweigger, 1812)[1]
  • Clemmys caspica leprosaLoveridge & Williams, 1957[1]
  • Mauremys caspica leprosa (Schweigger, 1812)[1]
Podgatunki[1]
  • M. leprosa leprosa (Schweigger, 1812)
  • M. leprosa saharica Schleich, 1996
Zasięg występowania
Mapa występowania

Żółw hiszpański (Mauremys leprosa) – gatunek żółwia z rodziny batagurowatych (Geoemydidae). Występuje w północnej Afryce, na Półwyspie Iberyjskim i w skrajnie południowej Francji. Gatunek został wydzielony stosunkowo niedawno, wcześniej biolodzy zwykle uważali go za podgatunek żółwia kaspijskiego (Mauremys caspica)[1][2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samica podgatunku M. l. saharica
Wygląd zewnętrzny

Gatunek ten jest bardzo podobny do Mauremys caspica. Karapaks żółwia hiszpańskiego ma kolor jasnooliwkowy do brązowego. Na tym tle u młodocianych osobników tego gatunku często występują jasno obrzeżone, pomarańczowe do brązowych plamki, położone w centralnych częściach płytek. Po bokach głowy i szyi widoczne są paski, rozszerzające się w okolicy ucha. Tarczki karapaksu są zazwyczaj mocno wypukłe (rzadko spotyka się okazy o gładkim karapaksie). U Mauremys leprosa źrenica oka jest okrągła, podobnie jak u Mauremys caspica i Mauremys rivulata, lecz u żółwia kaspijskiego jest ona znacznie większa, a tęczówka oka nie jest przepasana poprzecznym, ciemnym prążkiem[2].

Rozmiary

Długość karapaksu dojrzałych płciowo osobników: u samców zwykle do 21 cm, u samic do 24 cm[3]; rzadko przekracza 25 cm[2].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Środowisko

Jest gatunkiem ziemno-wodnym, ciepłolubnym. Zamieszkuje bardzo różne zbiorniki wodne: zarówno niewielkie stawy i jeziora, jak i szybko płynące, duże rzeki[2]; także bagna[1].

Zasięg występowania

Gatunek ten występuje na Półwyspie Iberyjskim, w skrajnie południowej Francji oraz w Afryce Północnej (od Maroka po zachodnią Libię). Izolowane populacje występują (lub występowały) także w głębi kontynentu afrykańskiego (Mauretania, Niger i Mali); przypuszcza się, że zostały one introdukowane w czasach prehistorycznych[3][4]. Introdukowany także w innych rejonach Francji, we Włoszech i na Balearach[3][4].

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek wszystkożerny, zjada owoce, pączki i inne części roślin, a także kijanki, ryby i bezkręgowce[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h P. Uetz & J. Hallermann, Mauremys leprosa, [w:] The Reptile Database [online] [dostęp 2024-02-20] (ang.).
  2. a b c d e Joanna Mazgajska: Płazy i gady Europy. 2005.
  3. a b c Turtle Taxonomy Working Group i inni, Turtles of the World: Annotated Checklist and Atlas of Taxonomy, Synonymy, Distribution, and Conservation Status (9th Ed.), Chelonian Research Foundation & Turtle Conservancy, 2021, s. 230–232, DOI10.3854/crm.8.checklist.atlas.v9.2021, ISBN 978-0-9910368-3-7 [dostęp 2024-02-20].
  4. a b R. Midtgaard: Mauremys. RepFocus. [dostęp 2024-02-20]. (ang.).