Żółw hiszpański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żółw hiszpański
Mauremys leprosa
(Schweigger, 1812)
Żółw hiszpański
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady / zauropsydy
Rząd żółwie
Rodzina batagurowate
Rodzaj Mauremys
Gatunek żółw hiszpański

Żółw hiszpański (Mauremys leprosa) - gatunek żółwia z rodziny batagurów występujący w północnej Afryce, na Półwyspie Iberyjskim i zachodnim Półwyspie Arabskim. Gatunek został wydzielony stosunkowo niedawno, wcześniej biolodzy uważali go za podgatunek żółwia kaspijskiego.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Wygląd zewnętrzny

Długość pancerza dojrzałych płciowo osobników tego gatunku rzadko przekracza 25 cm. Gatunek ten jest bardzo podobny do Mauremys caspica. Karapaks żółwia hiszpańskiego ma kolor jasno-oliwkowy do brązowego. Na tym tle u młodocianych osobników tego gatunku często występują jasno obrzeżone, pomarańczowe do brązowych plamki, położone w centralnych częściach płytek. Po bokach głowy i szyi widoczne są paski, rozszerzające się w okolicy ucha. Tarczki karapaksu są zazwyczaj mocno wypukłe (rzadko spotyka się okazy o gładkim karapaksie). U Mauremys leprosa źrenica oka jest okrągła, podobnie jak u Mauremys caspica i Mauremys rivulata, lecz u żółwia kaspijskiego jest ona znacznie większa, a tęczówka oka nie jest przepasana poprzecznym, ciemnym prążkiem.

Rozmiary

Długości ok. 25 cm.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Środowisko

Jest gatunkiem ziemno-wodnym, ciepłolubnym. Zamieszkuje bardzo różne zbiorniki wodne: zarówno niewielkie stawy i jeziora, jak i szybko płynące, duże rzeki.

Zasięg występowania

Gatunek ten występuje na Płw. Iberyjskim. Poza Europą zamieszkuje Afrykę Północną (po Libię) i zachodnią część Płw. Arabskiego.

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek wszystkożerny, zjada pączki, owoce, a także kijanki, ryby i bezkręgowce.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]