Żółwin (województwo mazowieckie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wsi w woj. mazowieckim, pow. pruszkowskim. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Żółwin
Żółwin
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat pruszkowski
Gmina Brwinów
Sołectwo Żółwin
Liczba ludności (31-12-2016) 1465[1]
Strefa numeracyjna 22
Kod pocztowy 05-807
Tablice rejestracyjne WPR
SIMC 0000773
Położenie na mapie gminy Brwinów
Mapa lokalizacyjna gminy Brwinów
Żółwin
Żółwin
Położenie na mapie powiatu pruszkowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu pruszkowskiego
Żółwin
Żółwin
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Żółwin
Żółwin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Żółwin
Żółwin
Ziemia52°06′24″N 20°44′04″E/52,106667 20,734444
Strona internetowa miejscowości

Żółwinwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, w gminie Brwinów.

Wieś szlachecka Żółwinie położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie błońskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego[2]. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa warszawskiego.

Wieś Żółwin położona jest na skraju Lasów Młochowskich od strony wschodniej. Sąsiaduje z miejscowościami takimi jak: Owczarnia od zachodu, Podkowa Leśna od północy, od południa zaś z terenami gmin Nadarzyn i Grodzisk Mazowiecki. Jest jednym z trzech sołectw (wraz z Owczarnią i Terenią), które nie są terytorialnie powiązane z pozostałą częścią gminy Brwinów. Oddziela je miasto Podkowa Leśna, należące do powiatu grodziskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś i folwark Żółwin były częścią powiatu błońskiego, w gminie Młochów w parafii Brwinów już w 1580 roku, wzmiankowane jako dobra jedno łanowe Józefa Parzniewskiego oraz Katarzyny Rogowskiej.[3].

Około połowy XIX w. zbudowano dwór – wówczas dla hr. Michaliny z Radziwiłłów Rzyszczewskiej. Bardzo często zmieniał on właścicieli. Należał do Eustachego Marylskiego, następnie do rodziny Zielińskich, a później do Szellerów. Od 1930 roku właścicielem majątku był Michał Natanson. W 1940 roku odkupił go Henryk Witaczek, związany z Centralną Doświadczalną Stacją Jedwabniczą w Milanówku. W majątku zaczęto uprawiać morwę, a w końcu powstała duża plantacja, służąca przez wiele lat celom badawczym i doświadczalnym. Dwór zaś stał się schronieniem dla wielu wygnańców z Kresów Wschodnich, a po upadku powstania warszawskiego – dla warszawiaków. Wśród gości państwa Witaczków było wiele znanych osób, m.in. Maria Dąbrowska, Ewa Szelburg-Zarembina, Ferdynand Ossendowski.

Po wojnie dwór należał do Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu – Zakładu Badawczego Jedwabiu Naturalnego w Żółwinie. Z biegiem lat jednakże otoczenie i sam dwór stawały się coraz bardziej zaniedbane. Współcześnie dwór należy do rodziny Prokopowicz i jest odrestaurowany.

Obecna sytuacja[edytuj | edytuj kod]

Obecnie Żółwin liczy ponad 1300 mieszkańców i jest jednym z 15 sołectw wchodzących w skład gminy Brwinów.

Wieś zatraca charakter rolniczy, znaczna część mieszkańców znajduje zatrudnienie w zakładach i firmach na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego. Na terenie wsi funkcjonuje 177 podmiotów gospodarczych (w tym 146 osób prowadzących działalność gospodarczą)[4], głównie zajmujących się usługami.

Na terenie wsi znajdują się atrakcyjne tereny budowlane i rekreacyjne – działki pod zabudowę jednorodzinną, domki letniskowe oraz działalność gospodarczą. Stopniowo rozbudowywana jest infrastruktura – sieć kanalizacyjna, wodociągowa, gazociąg, telefony, a także sieć dróg gminnych. Znajduje się tu szkoła podstawowa i gimnazjum tworzące zespół szkół, a także Ludowy Klub Sportowy „Wolta”, oferujący jazdy konne dla początkujących oraz zaawansowanych. Ponadto na terenie wsi działa Ochotnicza Straż Pożarna.

W Żółwinie działa stowarzyszenie mieszkańców pod nazwą Stowarzyszenie Przyjaciół Żółwina i Tereni „Nasz Żółwin” działające na rzecz lokalnej społeczności, jej integracji, bezpieczeństwa na drogach, jak również rozwoju wspólnych zainteresowań i pasji[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BIP gminy
  2. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 5: Mazowsze, Warszawa 1895, s. 278, Mazowsze w drugiej połowie XVI wieku ; Cz.1, Mapa, plany, Warszawa 1973, k. 4.
  3. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom XIV, strona 828.
  4. Plan odnowy miejscowości Żółwin na lata 2011 - 2020. brwinow.bipst.pl. [dostęp 2014-08-03]. s. 11.
  5. Strona stowarzyszenia Nasz Żółwin

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]