Żaba australijska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żaba australijska
Limnodynastes peronii
Duméril i Bibron, 1841
Żaba australijska
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Podrząd Neobatrachia
Rodzina żółwinkowate
Podrodzina Limnodynastinae
Rodzaj Limnodynastes
Gatunek żaba australijska
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Żaba australijska (Limnodynastes peronii) – gatunek płaza z rodziny żółwinkowatych. Żyje przeważnie w wodzie. Występuje na terenie wschodniej Australii – od Północnego Queensland, poprzez Nową Południową Walię i Południową Wiktorię po wschodnią część Australii Południowej i Północną Tasmanię.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Żaba osiąga około 65 mm długości. Grzbiet koloru brązowego (w jasnym, lub ciemnym odcieniu), lub czerwono-brązowego. Znajdują się na nim czarne pasy biegnące w dół pleców. Czarna „maska” rozciąga się od nozdrzy, poprzez oczy, aż do łopatek. Jest umiejscowiona za grubą jasnozłotą bruzdą, która biegnie poniżej i zanika pod zakończeniem pyska. Samce rozwijają grube ramiona. Są one używane podczas "walk zapaśniczych" z innymi żabami. Podgardla samców są barwy żółtej. Brzuch jest biały.

Ekologia i zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Żaby australijskie ze skrzekiem

Gatunek jest najczęściej spotykanym płazem bezogonowym na wybrzeżu wschodnim. To zwykle pierwsza żaba, która kolonizuje przydomowe oczka wodne i baseny. Może zamieszkiwać stawy, przydrożne rowy, zatoki, wodę w zaporach, tereny dotknięte powodzią, bądź jakiekolwiek inne dostępne akweny. Płazy te są tolerancyjne wobec zanieczyszczonej wody. Samce znajdujące się w zbiorniku wodnym, gdy są ukryte w roślinności wydają charakterystyczny odgłos – "tok", podobny do kurzego gdakania. Robią to przez cały rok (szczególnie w okresie wiosna-jesień). Dźwięk ten jest znany każdemu mieszkańcowi Sydney posiadającemu staw ogrodowy. Skrzek jest ułożony w pienistym gnieździe, gdzie kijanki mogą rozwijać się od 8 do 12 miesięcy.

Pomimo tego, że żaba australijska jest pospolita na wschodnim wybrzeżu Australii, to na Tasmanii występuje rzadko.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Limnodynastes peronii [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2008-12-04] (ang.).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Limnodynastes peronii. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).