Żabiściek pływający

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żabiściek pływający
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd żabieńcowce
Rodzina żabiściekowate
Rodzaj żabiściek
Gatunek żabiściek pływający
Nazwa systematyczna
Hydrocharis morsus-ranae L.
Sp. pl. 2:1036. 1753[2]

Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae L.) – gatunek byliny, należący do rodziny żabiściekowatych (Hydrocharitaceae). Nymfeid, występujący w stojących i wolno płynących zbiornikach wodnych śródlądowych w Europie (z wyjątkiem dalekiej północy i krańców południowych) oraz w zachodniej i północnej Azji, poza tym zawleczony i zdziczały w wielu miejscach[2]. W Polsce do niedawna bardzo pospolity, obecnie zanikający z powodu degradacji siedlisk.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Roślina swobodnie unosząca się w toni wodnej z liśćmi pływającymi po powierzchni oraz pęczkiem korzeni zwisających w toni wodnej (rośnie jako składnik pleustonu).
Liście
Wyrastają w rozecie o średnicy ok. 20 cm. Blaszka liściowa jest okrągła o nasadzie sercowato wciętej, średnicy do 6 cm. Nerwy pierwszego rzędu rozchodzą się pod kątem 75-90° względem głównej osi. Przestwory powietrzne znajdują się przy wiązkach przewodzących i dzięki nim liście pływają na powierzchni wody, przy dużym zagęszczeniu wzniesione są ponad wodę[3].
Kwiaty
Białe, trójpłatkowe, wonne. Kwiaty pręcikowe wyrastają na szypułce długości do 4 cm pojedynczo lub skupione po kilka. Zawierają 9–12 pręcików w czterech okółkach. Kwiaty żeńskie rosną pojedynczo na szypułkach do 9 cm, słupek podzielony do mniej niż połowy długości. Kwitnienie następuje od maja do czerwca, z mniejszym natężeniem do jesieni[3].
Nasiona
Mają 1–1,3 mm długości[3].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Hydrofit, występujący przeważnie przy brzegach stojących lub wolno płynących zbiorników wodnych. Gatunek charakterystyczny dla związku Nymphaeion oraz zespołu Hydrocharitetum morsus-ranae[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-06-22].
  2. a b Taxon: Hydrocharis morsus-ranae L. (ang.). USDA, ARS, National Genetic Resources Program. Germplasm Resources Information Network - (GRIN). [dostęp 2010-06-23].
  3. a b c Hydrocharis morsus-ranae (ang.). W: Flora of North America [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2010-10-25].
  4. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]