Żabi Potok Mięguszowiecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żabi Potok Mięguszowiecki
Ilustracja
Żabi Potok Mięguszowiecki obok szlaku turystycznego w Dolinie Mięguszowieckiej
Kontynent Europa
Państwo  Słowacja
Potok
Ujście
Recypient Mięguszowiecki Potok
brak współrzędnych

Żabi Potok Mięguszowiecki (słow. Žabí potok, niem. Froschbach, węg. Békás-patak) – potok płynący Doliną Żabią Mięguszowiecką (górna odnoga Doliny Mięguszowieckiej) w Tatrach Wysokich. Wypływa z Małego Żabiego Stawu Mięguszowieckiego, następnie na wysokości ok. 1545 m n.p.m. wpada do Hińczowego Potoku i razem tworzą Mięguszowiecki Potok (zwany bywa ciągle Hińczowym Potokiem, aż do połączenia się z potokiem Krupa, z którym tworzy rzekę Poprad).

Idąc szlakiem turystycznym prowadzącym dnem Doliny Mięguszowieckiej, na wysokości ok. 1560 m n.p.m. przekracza się po kamieniach bystro spływający Żabi Potok. Ciekawostką jest, że aż do tego miejsca Mięguszowieckim Potokiem od dołu podchodzą pstrągi i jest to najwyższe w całych Tatrach miejsce ich występowania (górna granica pionowego zasięgu).

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Szlak czerwony – czerwony szlak, odgałęziający się od niebieskiego w Rozdrożu nad Żabim Potokiem i biegnący Doliną Żabią Mięguszowiecką (wzdłuż Żabiego Potoku Mięguszowieckiego) przez Wagę na Rysy. Czas przejścia od rozdroża na szczyt: 2:45 h, ↓ 2 h[1]
 Osobny artykuł: Potoki tatrzańskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz Nodzyński, Marta Cobel-Tokarska: Tatry Wysokie i Bielskie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap, 2007. ISBN 978-83-60120-88-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  2. Józef Nyka: Tatry słowackie. Przewodnik. Wyd. II. Latchorzew: Wyd. Trawers, 1998. ISBN 83-901580-8-6.