Żabka (sieć sklepów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sklep sieci Żabka w Warszawie 01

Żabka – największa sieć niewielkich sklepów spożywczych (typu convenience) działających w Polsce i w Czechach, na zasadzie ajencji. W ciągu kilkunastu lat działalności na krajowym rynku firma zdobyła pozycję lidera tego segmentu sprzedaży.[1] Centrala sieci mieści się w Poznaniu.

Historia[edytuj]

Sieć została stworzona w 1998 r. przez byłego właściciela firmy Elektromis Mariusza Świtalskiego, który wcześniej uruchomił sieć hurtowni „Eurocash” oraz sklepów „Biedronka”. Sklepy, czynne codziennie od 6:00 do 23:00, otwierane są zasadniczo (wg zapowiedzi opublikowanych przez właścicieli) w miejscowościach ponad 5 tys. mieszkańców; w październiku 2005 istniało 1700 sklepów tej sieci. Zysk firmy w roku 2005 wyniósł 6 mln PLN[2].

Sklep sieci Żabka w Warszawie 02

Od 2006 do kwietnia 2015 roku prezesem spółki był Jacek Roszyk, który wcześniej rozwijał także sieć dyskontów Biedronka[3]. W kwietniu 2015 na stanowisku prezesa zastąpił go Krzysztof Andrzejewski.

W maju 2007 roku Mariusz Świtalski sprzedał sieć „Żabka” czeskiemu inwestorowi Penta Investments[4].

30 maja 2008 roku doszło do połączenia dwóch spółek: Żabka Polska SA i Anura SA, poprzez przejęcie przez spółkę Anura spółki Żabka Polska SA[5]. Jak głosi oficjalny komunikat zarządu spółki: „...spółka ANURA SA przejęła nazwę spółki przejmowanej i tym samym od dnia 30.05.2008 r. posługuje się nazwą Żabka Polska SA.”

W 2009 roku Żabka Polska S.A. otworzyła nową sieć sklepów convenience w konwencji deli (oferujące markowe produkty FMCG oraz usługi, których asortyment został poszerzony o dania gotowe oraz ciepłe przekąski i napoje) pod marką Freshmarket[6]. Sieć liczy obecnie ponad 500 sklepów[7].

W grudniu 2010 roku poinformowano, że czeska część Żabki zostanie sprzedana Tesco. Jednocześnie ogłoszono, że polski oddział Żabki zainteresowany jest przejęciem dwóch innych polskich firm, jak również wejściem na giełdę, potencjalnie w połowie 2011 roku[8].

W maju 2011 roku fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners zakupił 100% udziałów w Żabka Polska[9].

W 2012 roku w ramach programu „Sklep za czynsz” spółka Żabka Polska przejęła sklepy pomorskiej sieci Zatoka, której placówki zostały przekształcone w sklepy Żabka oraz Freshmarket[10].

Od 2013 roku spółka Żabka Polska przejęła sklepy pięciu lokalnych sieci handlowych: Agap, Torg, PS Food, Dobry Wybór, oraz Społem Zabrze, które zostały włączone do sieci Żabka lub Freshmarket[11].

W 2014 roku firma przejęła kolejną sieć handlową, o nazwie Kefirek. Umowa inwestycyjna objęła kilkadziesiąt sklepów, zlokalizowanych głównie w Krakowie, które zostały włączone do sieci Żabka lub Freshmarket.[12]

Sieć sklepów Żabka obsługiwana jest przez trzy Centra Logistyczne w Plewiskach (k. Poznania), Tychach oraz Nadarzynie (k. Warszawy).[13] W 2015 roku zostanie otwarte czwarte Centrum w Pruszczu Gdańskim.[14]  

Liczba sklepów[edytuj]

Według oficjalnej strony sieci w Polsce znajduje się ponad 2800 sklepów Żabka[15].

Struktura organizacyjna spółki[edytuj]

Struktura organizacyjna Żabki oparta jest o strukturę tradycyjnej spółki akcyjnej. Głównymi organami firmy są: zgromadzenie akcjonariuszy, rada nadzorcza oraz zarząd na czele z prezesem. Bezpośrednio zarządowi podlega także 10 departamentów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie sieci: min. sprzedaży, handlowy, ekspansji, logistyki czy marketingu. Ważnym elementem działalności spółki są także pracownicy rozsiani po terenie całego kraju zwłaszcza szefowie makroregionów oraz podlegli im szefowie regionów odpowiedzialni za prawidłowe funkcjonowanie sklepów.

Oskarżenia o wyzysk ajentów[edytuj]

W 2005 roku w mediach pojawiły się relacje ajentów sklepów „Żabki” oskarżających sieć o wpędzanie ich w długi poprzez zmuszanie do zakupu towarów w ilościach nieadekwatnych do lokalnego popytu. Podczas szkoleń ajentów przy pomocy technik psychomanipulacyjnych wymuszano rzekomo na nich bezwzględną uległość wobec centrali firmy[16]. Firma wygrywa wszystkie procesy z byłymi ajentami, ponieważ jej roszczenia zabezpieczone są podpisanymi przez nich wekslami „in blanco”. Oskarżenia o wyzysk ajentów oraz wymuszania na nich fałszowania podpisów na wekslach in blanco badają krakowscy prokuratorzy[2].

W 2010 roku poznański Sąd Okręgowy ogłosił wyrok w tej sprawie, wymierzając kary więzienia w zawieszeniu, a także karę grzywny, dla zamieszanych w sprawę. Wyrok jest nieprawomocny.[17]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]