Żabka (spinka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wczesna drewniana żabka.
Współczesna żabka wykonana z plastiku z metalową sprężyną.

Żabka, spinacz, lub klamerka – prosty przyrząd mechaniczny służący do przymocowywania mokrego prania do linki. Żabki są produkowane w wielu odmianach.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Urządzenie mechaniczne służące do przypinania mokrego prania do sznurka nie ma przyjętej i oficjalnej polskiej nazwy. Potocznie używanych jest kilka różnych nazw, które nie są przypisane do konkretnych rejonów Polski[1][2]. Używane są takie nazwy jak „spinacz” czy „klamerka”[2]. W sprzedaży używane są takie nazwy jako „żabki”, „spinacze”, „klamerki”, często z dodatkowym określeniem „do prania” lub „do bielizny”[3].

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Żabki składają się zazwyczaj z dwóch części połączonych sprężyną lub kawałkiem blaszki. Żabki służą do przymocowania prania do linki ściskając mokry materiał zawieszony na lince.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Za pierwszą osobę która stworzyła żabkę uchodzi Jérémie Victor Opdebec, który opatentował swój wynalazek w 1809, choć żabki były prawdopodobnie znane już wcześniej[4]. Żabka Opdebeca była wykonana z jednego kawałka drewna i nie posiadała mechanizmu zapewniającego zamykanie się jej[4].

Nowoczesną żabkę opatentował w 1853 David M. Smith, jego przyrząd został udoskonalony w 1887 przez Solona E. Moore'a, który dodał „skręconą oś” (coiled fulcrum) z drutu działającą jak sprężyna[4]. Podobne żabki używane są do czasów współczesnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Klamerka czy spinacz od bielizny?. olszczyzna.fora.pl. [dostęp 2018-12-03].
  2. a b Katarzyna Kłosińska: Spinacz a klamerka – Poradnia językowa PWN. sjp.pwn.pl, 2016-07-13. [dostęp 2018-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-03)].
  3. Wyniki wyszukiwania słów „żabki”, „spinacze”, „klamerki”. Google. [dostęp 2018-12-03].
  4. a b c The curious history of the clothespeg (ang.). The Economist, 2016-12-22. [dostęp 2018-10-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]