Żabno (powiat starogardzki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żabno
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat starogardzki
Gmina Starogard Gdański
Liczba ludności 486
Strefa numeracyjna (+48) 58
Tablice rejestracyjne GST
SIMC 0173657
Położenie na mapie gminy wiejskiej Starogard Gdański
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Starogard Gdański
Żabno
Żabno
Położenie na mapie powiatu starogardzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu starogardzkiego
Żabno
Żabno
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Żabno
Żabno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Żabno
Żabno
Ziemia53°58′58″N 18°29′11″E/53,982778 18,486389

Żabnowieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Starogard Gdański przy trasie zlikwidowanej linii kolejowej Starogard Gdański-Skarszewy.W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Inne miejscowości o nazwie Żabno: Żabno, Żabno-Kolonia

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ślady wskazują, że ludzie mieszkali na tych ziemiach w epoce wczesnego żelaza. Źródła historyczne wspominają, że w 1570 było tu stosunkowo nieźle rozwinięte warzywnictwo i ogrodnictwo. Pod koniec XVI w. wieś mogła poszczycić się jedną karczmą. Całkowitego zniszczenia wsi dokonały wojska szwedzkie w latach 1626-1629, oraz szczególnie w latach 1655-1660. Straty były tak wielkie, że w 1664 w Żabnie nie odbudowano jeszcze ani jednego domu. Dopiero pod koniec XVII w. lub na początku XVIII w. na opuszczonych gruntach wsi Żabno powstał folwark pod tą samą nazwą. Pod koniec XVIII w. głównym zajęciem ludności Żabna był spław budulca na rzece Wierzycy. W 1928 wieś liczyła 429 mieszkańców. Jesienią 1950 jeden z miejscowych gospodarzy, niejaki pan Szewiel, odkrył na polach pod Żabnem grób skrzynkowy z popielnicami, co świadczy o wspomnianym, dawnym pochodzeniu osady.

Teraźniejszość[edytuj | edytuj kod]

Obecnie tereny dawnego Żabna są podzielone; wschodnia część dawnej wsi jest dzielnicą Starogardu Gdańskiego, natomiast jej zachodnia część jest sołectwem Żabno i należy do gminy wiejskiej.

We wschodniej części Żabna znajduje się Zespół Szkół Publicznych (Szkoła Podstawowa nr. 6 i Gimnazjum nr. 4) im. Jana Pawła II. W grudniu 2008 r. oddano pierwszy w okolicy do użytku kompleks boisk ze sztuczną nawierzchnią z narodowego projektu Orlik 2012. Istnieje także węzeł komunikacji miejskiej i powiatowej. Oprócz tego działa wiele pojedynczych przedsiębiorstw, przede wszystkim stolarskich.

Zachodnia część Żabna charakteryzuje się za to średnio rozwiniętym rolnictwem i dużym zróżnicowaniem terenu, co jest ewenementem w tym krajobrazie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • J. Milewski - "Starogard Gdański i okolice", Warszawa 1955
  • "Rocznik Diecezji Pelplińskiej", Pelplin 2002