Żigolak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Żigolak – męska prostytutka bądź mężczyzna do towarzystwa, który jest opłacany (wspierany finansowo w zakresie odbiegającym od przyjętych norm społecznych) przez kobietę, przede wszystkim starszą, w zamian za kontynuowanie znajomości.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Oczekuje się od niego zapewnienia towarzystwa, znajomości dobrych manier, umiejętności społecznych, zabawiania kobiety dowcipem, prowadzenia rozmów towarzyskich na różne tematy. Nierzadko wymaga się również znajomości tańców towarzyskich oraz dotrzymywania towarzystwa kobiecie także w tym zakresie. Otrzymuje on nierzadko wiele prezentów o różnym charakterze, takich jak samochód czy drogie ubrania. Są one prezentowane przez kobietę także celem podkreślenia pozycji społecznej – zarówno jej samej, jak i partnera, którego wspiera finansowo. Relacja między żigolakiem a kobietą może, aczkolwiek nie musi, obejmować usługi seksualne. Nierzadko taki mężczyzna jest jedynie „utrzymankiem”, dotrzymującym towarzystwa kobiecie[1][2].

Termin „żigola” jest najczęściej stosowany w celu określenia mężczyzny, który prowadzi styl życia, składający się z seryjnych relacji towarzyskich tego typu oraz nie szuka innych sposobów utrzymania[3].

Pochodzenie słowa[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie terminy „żigolak” i „żigolo” oznaczały fordansera, czyli płatnego partnera do tańca, którego wynajmowano w nocnych lokalach rozrywkowych[4]. Z czasem nabrały pejoratywnego znaczenia jako terminy określające młodego mężczyznę, który czerpie dochody ze świadczenia usług o charakterze seksualnym starszym, zamożnym kobietom[5].

W języku francuskim słowa „gigolo” używano już od połowy XIX w. Pierwsze użycie terminu „żigolak” w języku angielskim miało miejsce w latach 20. XX wieku. Jest to neologizm pochodzący od francuskiego słowa „gigolette”, oznaczającego kobietę wynajmowaną jako partnerkę do tańca (kobietę do towarzystwa)[1][2], jak również ladacznicę[5].

Żigolak w kulturze popularnej[edytuj | edytuj kod]

Film[edytuj | edytuj kod]

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Gigolo – Definition and More from the Free Merriam-Webster Dictionary. merriam-webster.com. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
  2. a b gigolo – WordReference.com Dictionary of English. wordreference.com. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
  3. Sharon Otterman: ‘Swiss Gigolo’ Sentenced to Six Years. thelede.blogs.nytimes.com, 9 marca 2009. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
  4. Anna Piotrowicz: Słownictwo i frazeologia życia towarzyskiego w polskiej leksykografii XX wieku. Poznań: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza, 2004, s. 165. ISBN 83-232-1378-X.
  5. a b Mirosław Bańko (red. naukowy): Wielki słownik wyrazów obcych PWN. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, s. 1347. ISBN 83-01-13941-2.