Żniwiarka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żniwiarka Cyrusa McCormicka podczas prezentacji w Wirginii (USA)
Ten artykuł dotyczy maszyny rolniczej. Zobacz też: rodzaj owadów.

Żniwiarkamaszyna rolnicza do koszenia zboża lub trawy, kosząca i odkładająca koszone rośliny, tak by umożliwić następny przejazd maszyny bez przejazdu maszyny po skoszonych roślinach.

Żniwiarka niemiecka z roku 1889

Żniwiarka zwana też jako apligierka lub zrzutka to kosiarka rozbudowana o mechanizm odsuwania skoszonego materiału, w wersjach późniejszych układająca urobek w postaci zbierek gotowych do wykonania snopów.

Pierwsza żniwiarka była maszyną ciągniętą przez konie. Została skonstruowana w roku 1831 W USA przez Cyrusa McCormicka. Była wyposażona w kilka ostrzy tnących i mogła być zaprzęgana do jednego lub dwóch koni. Miała wydajność trzech kosiarzy.

Wynalazek tej maszyny zastąpił kosiarkę listwową i wcześniej używaną ręczną kosę i sierp. Zastosowanie tej maszyny umożliwiło koszenie bez odbierania, nie zastąpiło wiązaczy snopów, lecz przyspieszyło ich prace i uniezależniało pracę maszyny od pracy wiązaczy. Przy dobrej organizacji pracy, kosiarką można było skosić do 0,5 ha dziennie.

Żniwiarka została następnie zaopatrzona w mechanizm do wiązania snopów. Takie urządzenie zwane jest snopowiązałką. Snopowiązałki zostały następnie wyparte przez kombajn rolniczy i maszyny do mechanicznego zbierania słomy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]