Żoliborz Dziennikarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Obszar MSI Stary Żoliborz
Ulica Dziennikarska na Żoliborzu Dziennikarskim

Żoliborz Dziennikarski – osiedle warszawskiej dzielnicy Żoliborz, położone w rejonie ulic Krasińskiego, Sułkowskiego, Karpińskiego i Dziennikarskiej[1].

Znajduje się w granicach rejonu Miejskiego Systemu Informacji (MSI) Stary Żoliborz.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Domy wzniesiono w latach 1928–1930. Zaprojektował je Kazimierz Tołłoczko dla Spółdzielni Mieszkaniowej Warszawskich Dziennikarzy. Na ulicach Promyka, Tucholskiej i Dziennikarskiej zachowały się szeregowe domki z lat 1928–1930, z małymi okienkami od ulicy. Pomieszczenia gospodarcze umieszczono od strony ulicy. Z drugiej strony okna, już normalnej wielkości, wychodzą na małe przydomowe ogródki.

Mieszkańcami osiedla byli m.in. Melchior Wańkowicz, który był właścicielem willi przy ul. Dziennikarskiej 3[2], Maria Anto, która miała swoją pracownię malarską w domu przy ulicy Karpińskiego, i artystka rzeźbiarka Zuzanna Janin, która poświęciła historii domu rodzinnego znajdującego się na tym osiedlu szereg swoich rzeźb wystawionych w Galerii Foksal[3].

Osiedle charakteryzuje się małymi uliczkami pełnymi zieleni, a jego zamknięcie od strony Wisły stanowią ogródki działkowe.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Juliusz A. Chrościcki, Andrzej Rottermund: Atlas architektury Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 1977, s. 222.
  2. Ida Świerkocka: Śladami gwiazd II RP. Miejsca, ludzie, historie. Warszawa: Skarpa Warszawska, 2017, s. 252. ISBN 978-83-63842-50-5.
  3. Zuzanna Janin, Dom przekształcony w bryły geometryczne. [w:] Galeria Foksal [on-line]. [dostęp 2021-02-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]