Żona Lota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Formacja geologiczna na wzgórzu Sodom nad Morzem Martwym, zwana „Żoną Lota”

Żona Lota – nieznana z imienia postać starotestamentowa, małżonka bratanka patriarchy AbrahamaLota. Wraz z mężem i dwiema córkami uciekała z zagrożonej zagładą Sodomy. Józef Flawiusz w (DDIXI4) wspomina o zalotnikach dziewic, którzy też by się uratowali, jednak zlekceważyli ostrzeżenie Lota.

Przed ucieczką Bóg Jahwe ostrzegł Lota, by nikt nie oglądał się za siebie, gdyż podzieli wówczas los przeklętego miasta. Jednak żona Lota podczas ucieczki obejrzała się ku Sodomie, prawdopodobnie zaciekawiona tym, co się tam działo (Biblia daje zbyt mało informacji na temat tej kobiety, nie ma więc pewności, jakimi pobudkami się kierowała). Stało się, jak mówił Bóg, i spotkała ją zagłada, gdyż zamieniła się w słup soli[1].

Jezus Chrystus udzielił przestrogi dla chrześcijan, ostrzegając: Przypomnijcie sobie żonę Lota[2].

Egzegeci[3] uważają, że przyczyną śmierci żony Lota było to, że wróciła do miasta, gdyż je kochała, tam też zginęła. Słup soli jest symbolem - metaforycznym pouczeniem, że za nieposłuszeństwo czeka kara. Niektórzy sądzą, że śmierć kobiety była spowodowana nagłym przerażeniem[4]. Jednocześnie jest ona zapewne etiologicznym wyjaśnieniem powstałego na skutek wypiętrzeń tektonicznych, jakiegoś bloku soli o kształcie postaci ludzkiej.

Biblizmy: zmienić się w słup soli – zamrzeć w bezruchu, skamienieć z wrażenia lub przerażenia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rdz 19:15-26
  2. Łk 17:26-32
  3. Przykładem jest: Filon Lagum allegoriale 3,75, par. 213
  4. Ks. Michał Peter, Wykład Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, wyd. drugie, poprawione i uzupełnione, Pallottinum 2005, Poznań,