Żubr (piwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy marki piwa. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Żubr
Butelka piwa Żubr w 2006 roku
Butelka piwa Żubr w 2006 roku
Rodzaj piwo
Wytwórca Kompania Piwowarska SA
Pochodzenie  Polska
Data wprowadzenia 1768

Żubrmarka jasnego, pasteryzowanego piwa warzonego na bazie słodu jęczmiennego przez koncern Kompania Piwowarska SA. Zawiera 12,1% (wag.) ekstraktu oraz 6,0% (obj.) alkoholu[1]. Dostępny jest w butelkach o pojemności 500 ml i 660 ml oraz w puszkach 500 ml i 550 ml.

Historia browaru, w którym jest produkowany Żubr sięga 1768 roku. To właśnie wtedy z inicjatywy hetmana Jana Klemensa Branickiego powstał w Dojlidach zakład piwowarski. Po 235 latach, w 2003 roku, białostocki Browar Dojlidy wraz ze swym flagowym produktem – piwem Żubr – stał się własnością Kompanii Piwowarskiej SA, która wypromowała Żubra na terenie całej Polski. Osiągnięty wówczas wzrost sprzedaży i rozpoznawalności produktu przypisuje się skutecznej kampanii reklamowej[2], której pierwszym ogólnopolskim spotem było "Mruczando"[3].

Udział Żubra w polskim rynku piwa w 2003 roku wynosił: 0,2%[4]. W roku 2009 Żubr zajmował drugie miejsce w rankingu najlepiej sprzedających się piw w Polsce z rynkowym udziałem na poziomie 13%[5] . Taki sam udział w rynku odnotował Żubr w roku 2015, wyprzedzając piwo Tyskie[6].

Żubr ciemnozłoty[edytuj]

butelka piwa Żubr ciemnozłoty, 2016

We wrześniu 2011 roku marka Żubr wprowadziła na rynek sezonowy (jesienno - zimowy) wariant piwa – Żubra Ciemnozłotego. Jest on warzony na bazie słodów jęczmiennych. Zawiera 15% (wag.) ekstraktu i 6,5% (obj.) alkoholu. Dostępny jest w butelkach i puszkach o pojemności 500 ml. Można go kupić w okresie jesienno-zimowym.

Prażubr[edytuj]

butelka piwa Prażubr, maj 2016

W kwietniu 2016 Kompania Piwowarska wprowadziła na rynek kolejne piwo specjalne. Prażubr to niepasteryzowany lager o umiarkowanej goryczce i zawartości alkoholu 5% obj. Dostępny jest w butelkach zwrotnych oraz w puszkach 500 ml. Jego recepturę opracowano w browarze Dojlidy Białystok. Nazwa produktu odwołuje się do prażubra – ssaka z okresu plejstocenu, spokrewnionego z dzisiejszym żubrem. Również spoty reklamowe podkreślają podobieństwo między tymi gatunkami[7]. Strona produktu to http://www.prazubr.pl/.

Reklama[edytuj]

Reklamy piwa Żubr cechuje specyficzny humor oparty na grze słów, wykorzystującej ich podwójne znaczenia[8] [9]. Żubr przedstawiany jest w nich jako opiekun puszczy, dbający o porządek i o inne zwierzęta. Koncepcja reklam pochodzi od agencji PZL, a współtworzył ją Iwo Zaniewski.

Reklamy piwa Żubr były wielokrotnie nagradzane od samego początku kampanii. Przykłady stanowią:

  • nagroda Effie w kategorii "napoje alkoholowe" w roku 2004[10][11]
  • nagroda Effie za kampanię długoterminową w roku 2006[12][13]
  • Europejska Nagroda Mercatus z roku 2009[14]

W roku 2016 kampanię dopełniła akcja typu instant win "Dwa szybkie żubry", w której kapsle z odpowiednim napisem można wymieniać na kolejne piwa[15][16].

Ciekawostki[edytuj]

Reklama "Mruczando"[17] (2003) wykorzystuje melodię piosenki "Nim wstanie dzień" Edmunda Fettinga z czołówki filmu Prawo i pięść.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]