Żurawica (województwo podkarpackie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żurawica
Herb
Herb Żurawicy
Żurawica
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat przemyski
Gmina Żurawica
Wysokość 210-243 m n.p.m.
Liczba ludności (2006) 4898
Strefa numeracyjna (+48) 16
Kod pocztowy 37-710
Tablice rejestracyjne RPR
SIMC 0613903
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Żurawica
Żurawica
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Żurawica
Żurawica
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Żurawica
Żurawica
Ziemia 49°49′26″N 22°47′49″E/49,823889 22,796944
Strona internetowa miejscowości

Żurawicawieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Żurawica, 7 km na północ od Przemyśla.

Miejscowość liczy 4898 mieszkańców. Powstała w XIV w. Tutaj według tradycji po bitwie pod Grunwaldem osadzono jeńców krzyżackich. W skład Żurawicy wchodzą przysiółki Baraki, Bażantarnia i Parcelacja. Integralne części wsi noszą nazwy Zagumnienki Polskie i Zagumnienki Ruskie.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa przemyskiego.

Dane ogólne[edytuj]

W miejscowości znajduje się jednostka wojskowa wraz z warsztatami technicznymi i Podkarpacki Wojewódzki Szpital Psychiatryczny. Żurawica położona jest przy międzynarodowej magistrali kolejowej (linia nr 91) prowadzącej z Krakowa do Medyki i dalej na Ukrainę. Posiada stację kolejową Żurawica Rozrządowa, stanowiąca znacznej wielkości punkt przeładunkowy oraz przystanek kolejowy Żurawica. Przy stacji znajduje się lokomotywownia stanowiąca jednostkę Zakładu Taboru w Żurawicy. Stacjonują w niej głównie lokomotywy SM48. Miejscowość jest też ważnym węzłem drogowym, gdyż przez miejscowość przechodzi czteropasmowa droga krajowa nr 77 oraz droga wojewódzka nr 881.

Żurawica jest siedzibą rzymskokatolickiego dekanatu a także dwu parafii. Starsza parafia, erygowana w 1406, jest pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP z zabytkowym kościołem zbudowanym roku 1889. Druga erygowana w 1992 nosi wezwanie św. Andrzeja Boboli. W miejscowości są pozostałości dworku drewnianego wraz z budynkami gospodarczymi oraz zespół pałacowo-dworski: drewniany dwór i resztki parku krajobrazowego (XIX w.), a także ruiny cerkwi unickiej (zachowana tylko dzwonnica i murek z ogrodzenia) z 1877[1].

Postacie związane z Żurawicą[edytuj]

Sport[edytuj]

W Żurawicy działa klub sportowy Żurawianka Żurawica, który obecnie posiada tylko sekcję piłkarską, która gra w jarosławskiej Klasie B. W swojej historii klub posiadał też sekcje lekkoatletyczną i zapaśniczą, w których odnosił znaczące sukcesy.

Przypisy

  1. Dmytro Blazhejovskyj: HISTORICAL SHEMATISM OF THE EPARCHY OF PEREMYSHL.
  2. lwow.home.pl: Ród Korniaktów. [dostęp 2011-02-21].
  3. "Acta Ecclesiae Urzeiovicensis" Ossolineum [w:] W,. Blajer. Uwagi o stanie badań nad enklawami średniowiecznego osadnictwa. 2007

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]