Żwaków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żwaków
Dzielnica Tychów
Ilustracja
Kościół Ducha Świętego w Żwakowie
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Miasto Tychy
W granicach Tychów 1951
Tablice rejestracyjne ST
Położenie na mapie Tychów
Mapa lokalizacyjna Tychów
Żwaków
Żwaków
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Żwaków
Żwaków
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Żwaków
Żwaków
Ziemia50°06′24″N 18°58′02″E/50,106728 18,967093
Portal Portal Polska

Żwakówdzielnica Tychów położona w południowo-zachodniej części miasta.

Od południa i zachodu Żwaków otoczony jest Lasami Kobiórskimi, częścią dawnej Puszczy Pszczyńskiej, od wschodu graniczy z dzielnicą ważny trakt komunikacyjny – al. Bielska.

Dawniej, przed rozpoczętą w 1950 r. wielką rozbudową miasta Tychy, Żwaków był oddzielony od Tychów pasem pól i bagien (obecna dzielnica Glinka). Po rozpoczęciu budowy Nowe Tychy wchłonęły wszystkie okoliczne wsie i przysiółki (oprócz Żwakowa między innymi Czułów i Paprocany).

Zabudowa dzielnicy mieszana, w pobliżu lasu przeważają domy jednorodzinne. Oprócz tego na terenie Żwakowa znajdują się trzy osiedla mieszkalne: „R-1”, „L” i Sosnowe, które powstało na terenach niedokończonego osiedla dla pracowników zakładów FSM. Znajduje się tutaj także przepompownia ścieków, kościół Ducha Świętego (obiekt wpisano do rejestru zabytków - nr rej. A/589/2019 z 18 grudnia 2019[1]), Szkoła Podstawowa nr 10 wraz z Gimnazjum nr 3 (najstarsza część szkoły pochodzi sprzed II wojny światowej i reprezentuje jeden z nielicznych przykładów w Tychach budynku użyteczności publicznej w manierze modernizmu okresu międzywojennego), Przedszkole nr 1 i stacja kolejowa Tychy Żwaków.

Komunikację zapewniają linie ZTM: S, Sz, 2, 128, 254, 291.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]