Żyła ramienno-głowowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Obie żyły ramienno-głowowe widoczne w górnej części ilustracji, podpisane Right Innom. vein i Left Innominate vein.

Żyła ramienno-głowowa (łac. vena brachiocephalica), daw. żyła bezimienna (vena innominata a. anonyma) – w anatomii człowieka parzyste naczynie żylne przyjmujące krew z obszaru kończyny górnej, szyi oraz głowy. Obie żyły leżą w górnej części klatki piersiowej oraz u podstawy szyi. Powstają przez połączenie żyły podobojczykowej z żyłą szyjną wewnętrzną (miejsce połączenia tych żył stanowi kąt żylny), a u swego końca obie zlewają się ze sobą, współtworząc żyłę główną górną. Cechuje je brak zastawek. Różnią się od siebie długością, przebiegiem i nieco odmiennymi dopływami.

Żyła ramienno-głowowa prawa[edytuj | edytuj kod]

Ma ok. 2,5 cm długości, zaczyna się do tyłu od końca mostkowego obojczyka, i przebiega prawie pionowo. Tworzy żyłę główną górną razem ze swym odpowiednikiem z przeciwnej strony przy dolnym brzegu pierwszej prawej chrząstki żebrowej, zaraz koło mostka. Od górnej części rękojeści mostka jest oddzielona (tak jak lewa) przyczepami mięśni: mostkowo-gnykowego i mostkowo-tarczowego oraz grasicą lub jej pozostałością. W stosunku do pnia ramienno-głowowego i prawego nerwu błędnego leży z przodu i bardziej bocznie. Prawa opłucna, nerw przeponowy i tętnica piersiowa wewnętrzna są umiejscowione z tyłu w jej górnej części, po czym idąc do dołu wysuwają się od boku.

Żyła ramienno-głowowa lewa[edytuj | edytuj kod]

W porównaniu do poprzedniej jest prawie trzykrotnie dłuższa (ok. 6 cm), rozpoczynając się podobnie za mostkowym końcem obojczyka, przed workiem opłucnowym. Czasem zdarza się jej przekraczać górny brzeg mostka, co umożliwia wyczucie tętna żylnego we wcięciu szyjnym. Krzyżuje z przodu tętnice: piersiową wewnętrzną, podobojczykową i wspólną szyjną, lewy nerw przeponowy, lewy nerw błędny, tchawicę i pień ramienno-głowowy. Łuk aorty znajduje się u jej podstawy.

Dopływy[edytuj | edytuj kod]

Żyły ramienno-głowowe biorą swój początek z połączenia żył:

Dopływy z obszaru szyi:

Dopływy z obszaru klatki piersiowej:

Odmiany[edytuj | edytuj kod]

Do żyły ramienno-głowowej może uchodzić żyła międzyżebrowa tylna pierwsza (vena intercostalis posterior I).

Zastawki[edytuj | edytuj kod]

Żyły ramienno-głowowe nie posiadają zastawek.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]