Życie rodzinne (film polski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Życie rodzinne
Gatunek

dramat psychologiczny

Rok produkcji

1970

Data premiery

24 września 1971

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

88 min

Reżyseria

Krzysztof Zanussi

Scenariusz

Krzysztof Zanussi

Muzyka

Wojciech Kilar

Zdjęcia

Witold Sobociński

Scenografia

Tadeusz Wybult

Kostiumy

Anna Biedrzycka-Sheppard

Montaż

Urszula Śliwińska

Produkcja

Zespół Filmowy Tor

Dystrybucja

Centrala Wynajmu Filmów

Życie rodzinne – polski film psychologiczny z 1970 roku w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, zrealizowany na podstawie autorskiego scenariusza.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Młody inżynier Ziemowit Braun, zwany Witem, zostaje wezwany telegramem do domu w związku z chorobą ojca. Wit opuścił dom przed sześcioma laty i od tamtej pory nie kontaktował się ze swoimi najbliższymi. Do rodzinnej, rozpadającej się posiadłości, przybywa w towarzystwie Marka – kolegi ze studiów.

W domu mężczyźni zastają ojca mającego problemy z alkoholem (przed wojną był właścicielem huty szkła), który obecnie zajmuje się głównie pędzeniem bimbru, mieszkając ze swoją szwagierką – pełniącą funkcję gosposi – oraz z córką Bellą, bezrobotną neurotyczką. Cała trójka niezadowolonych ze swego życia ludzi stara się namówić Wita, by został z nimi i przejął mały warsztat produkujący bombki na choinkę. Rodzinnym rozgrywkom z zażenowaniem przygląda się Marek.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Krzysztof Zanussi, reżyser filmu (1984)

Za reżyserię Życia rodzinnego odpowiadał Krzysztof Zanussi, który po sukcesie Struktury kryształu postanowił stworzyć film nadrabiający niedostatki dramaturgiczne ówczesnego debiutu pełnometrażowego. Podczas pisania scenariusza Zanussi obmyślił role aktorskie przede wszystkim z myślą o trzech aktorach: Danielu Olbrychskim, Mai Komorowskiej oraz Janie Nowickim. Olbrychski zamierzał zerwać ze swoim emploi aktorskim „epoki sportowców” i zgodził się na rolę u Zanussiego, u którego wcześniej wystąpił w etiudzie studenckiej Zaliczenie. Jak twierdził Zanussi, Olbrychski miał zagrać „człowieka, który z trudem się uzewnętrznia, nie może krzyknąć, wybuchnąć, nie może demonstrować”[1]. Reżyser zaskoczony był inicjatywą wniesioną przez Komorowską, która „nadała stworzonej przez siebie postaci wyższą rangę i poważniejszą tonację”, oraz kreacją Nowickiego[2]. Pod wpływem aktorów Zanussi zmienił zakończenie filmu, usuwając scenę śmierci ojca Wita i nadając finałowi bardziej ironiczny ton”[3]. Dyskretne, bliskie konwencji filmu psychologicznego zdjęcia do Życia rodzinnego nakręcił Witold Sobociński[4]. Premiera filmu odbyła się w podwójnym pokazie z Korkociągiem produkcji Wytwórni Filmów Dokumentalnych[5].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Bolesław Michałek z „Kina” stwierdził, że idea Życia rodzinnego „nie w pełni się zrealizowała”, czego przykładem miałby być spory rozdźwięk pomiędzy scenariuszem filmu a samym utworem audiowizualnym. O ile w scenariuszu Wit wydawał się Michałkowi postacią „szczególną”, niosącą w sobie „mieszaninę wstrętu [...] i przywiązania, nienawiści i tkliwości”[6], o tyle seans filmowy zdominowały kreacje Jana Kreczmara i Mai Komorowskiej przeciwstawione niemrawej roli obserwatora, jaką Zanussi przypisał postaci granej przez Olbrychskiego[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Markowski 1971 ↓, s. 19.
  2. Markowski 1971 ↓, s. 21.
  3. Markowski 1971 ↓, s. 23.
  4. Markowski 1971 ↓, s. 24.
  5. Idziemy do kina. „Film”. 35, s. 15, 1971-08-29. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe. 
  6. Michałek 1971 ↓, s. 7.
  7. Michałek 1971 ↓, s. 9.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Markowski, Z Krzysztofem Zanussim o Życiu rodzinnym, „Kino” (2), 1971, s. 14–24.
  • Bolesław Michałek, Życie rodzinne, „Kino” (9), 1971, s. 4–9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]