Życiowa szansa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Życiowa szansa
It's Your Chance of a Lifetime!
Kraj produkcji Polska
Język Polski
Prowadzący Krzysztof Ibisz
Data premiery 1 czerwca 2000
Lata emisji 2000 – 2002
Liczba odcinków 266 (3)
Czas trwania odcinka 60 min
Format nadawania 4:3
Od lat dozwolone od 7 lat (według KRRiT)
Produkcja
Produkcja ATM Grupa
Reżyseria Okił Khamidow
Stacja telewizyjna Polsat
Nagrody 1 milion zł (oraz wiele niższych)

Życiowa szansa – teleturniej emitowany w latach 2000–2002 w telewizji Polsat. Teleturniej ten powstał na podstawie amerykańskiego programu It's Your Chance of a Lifetime, a lokalne edycje były emitowane m.in. w Australii, Niemczech, na Węgrzech i we Włoszech. Program prowadził Krzysztof Ibisz. Główną nagrodą w programie był 1 000 000 złotych. Najwyższa wygrana wyniosła 218 000 złotych, która została zdobyta przez Elżbietę Raczyńską. W Polsacie program nadawany był na początku w poniedziałek i czwartek o 20:00 i w sobotę o 21:05, w późniejszym czasie we wtorki o godzinie 20:00.

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

W grze uczestniczyło 2 zawodników: gracz w studiu oraz gracz pod telefonem. Gracza w studiu wybierano wśród osób siedzących na widowni i przed rozgrywką go losowano. Na początku rozgrywki prowadzący płacił graczowi rachunki za określoną kwotę, po czym gracz odpowiadał na wstępne pytanie, po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi gracz grał dalej. Później gracz w studiu wybierał gracza telefonicznego wybierając nazwę miasta z którego pochodzi ten gracz, a następnie nawiązano połączenie z graczem a jego imię i nazwisko pojawiało się na ekranie. Gracz telefoniczny wygrywa jedną czwartą aktualnej wygranej gracza w studiu. Jest 11 kategorii, które gracz w studiu losuje pociągając za dźwignię. Na telebimie pojawia się trzycyfrowy numer pytania, a następnie ujawniana jest kategoria pytania. Gracz może zmienić kategorię tylko 2 razy w ciągu gry. Przed usłyszeniem pytania gracz wybiera stawkę, o którą będzie grał. Stawka nie może być niższa niż w poprzednich rundach. Czas na odpowiedź dla gracza pod telefonem wynosi 20 sekund. Obaj gracze mogą dać różne odpowiedzi, ale wówczas jeden z nich odpadnie. Jeśli odpadnie gracz telefoniczny, gra jest kontynuowana, wówczas gra jedynie gracz w studiu. W przypadku gdy odpadnie gracz w studiu, następuje koniec gry. Kwota gwarantowana to: aktualna wygrana – stawka. Gracz może się w każdej chwili wycofać i zachować wygrane pieniądze.

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

Odcinek z 5 lutego 2001 roku zgromadził przed telewizorami rekordową publiczność – 7 411 905 osób[1]. W 2001 roku TV Polsat wyemitowała 270 odcinków „Życiowej szansy”, co oznacza, że program gościł na antenie przez około 200 godzin[2].

Przypisy

  1. na podstawie badań AGB Polska
  2. ATM