Żydówka z pomarańczami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Żydówka z pomarańczami
Ilustracja
Autor

Aleksander Gierymski

Data powstania

1880–1881

Medium

olej na płótnie

Wymiary

66 × 55 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Muzeum Narodowe w Warszawie

Żydówka z pomarańczami (Pomarańczarka, Przekupka z pomarańczami[1]) − obraz olejny polskiego malarza Aleksandra Gierymskiego. Obraz został zrabowany podczas II wojny światowej przez okupanta niemieckiego i odzyskany w 2011.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dzieło powstało w latach 1880–1881 podczas pobytu artysty w Warszawie. W tym czasie Gierymski związał się z literatami i krytykami publikującymi na łamach pozytywistycznego czasopisma „Wędrowiec”, podjął współpracę ze Stanisławem Witkiewiczem i Antonim Sygietyńskim. Powstał wówczas cykl realistycznych scen rodzajowych, przedstawiających życie żydowskich mieszkańców Powiśla i innych ubogich dzielnic. Inne dzieła z tego cyklu poza Żydówką z pomarańczami to: Żydówka z cytrynami, Brama na Starym Mieście w Warszawie oraz kilka wersji Święta trąbek[2].

Obraz Żydówka z pomarańczami przed II wojną światową znajdował się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Zaginął po wybuchu powstania warszawskiego w niejasnych okolicznościach[3]. Według informacji „Gazety Wyborczej” obraz pojawił się w Niemczech, w małym domu aukcyjnym Eva Aldag w mieście Buxtehude pod Hamburgiem i miał zostać wystawiony na aukcji 27 listopada 2010[4]. Wskutek interwencji polskiego Ministerstwa Kultury i Muzeum Narodowego w Warszawie obraz, wyceniony na 4400 euro, został zdjęty z aukcji. Właścicielka domu aukcyjnego twierdziła, że nie była świadoma wartości dzieła oraz że nie wiedziała, iż zostało ono zrabowane przez Niemców z Muzeum Narodowego[5].

Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz finansowemu wsparciu Fundacji PZU, Pomarańczarka w 2011 została sprowadzona do Polski i przekazana Muzeum Narodowemu w Warszawie[6].

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Na obrazie przedstawiona została ta sama Żydówka-handlarka, którą artysta uwiecznił na obrazie Żydówka z cytrynami (istniał również, zaginiony w latach 1939–1945, szkic olejny na płótnie Żydówka sprzedająca owoce przedstawiający tę samą żydowską handlarkę).

Kobieta ma ubogie ubranie, na głowie czepiec, na ramionach przerzuconą chustę. Na rękach przewieszone dwa kosze z pomarańczami. W tle dachy warszawskich domów. Kobieta ma pełną powagi twarz. Uwypuklone policzki i zmarszczki potęgują efekt smutku i bezsilności. Swego rodzaju kontrastem są pomarańcze, których kolor jest odniesieniem do życia, do ciepła, do południowego klimatu. Malarz sygnował obraz w lewym dolnym rogu. Oprócz pierwszej litery imienia i nazwiska umieścił również nazwę miasta, w którym namalował obraz.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przekupką z pomarańczami zaczęto ją nazywać na przełomie wieków XIX i XX; pod takim tytułem była prezentowana na Wystawie pośmiertnej śp. Aleksandra Gierymskiego w gmachu TZSP w Królestwie Polskim w 1902 roku (w katalogu Zachęty występuje pod nr 18). Źródło: W. Kalicki, Pomarańczarka w areszcie, "Gazeta Wyborcza", 27-28.11.2010, str. 14 (artykuł dostępny także na: wyborcza.pl).
  2. Aleksander Gierymski w malarstwo.awardspace.info. [dostęp 2009-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-15)]. (pol.).
  3. Aleksander Gierymski, "Żydówka z pomarańczami", Culture.pl [dostęp 2022-11-16] (pol.).
  4. W. Kalicki: Pomarańczarka odnaleziona!. wyborcza.pl, 2010-11-26. [dostęp 2010-11-26].
  5. ps, IAR: Polska interweniuje – licytacja "Żydówki z pomarańczami" odwołana. wiadomosci.gazeta.pl, 2010-11-26. [dostęp 2010-11-26].
  6. Pomarańczarka odzyskana. [w:] Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [on-line]. mkidn.gov.pl, 27 lipca 2011. [dostęp 2014-06-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]