Żydokomuna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polski plakat antybolszewicki. Biuro Propagandy Wewnętrznej. 31 VIII 1920.
Polski plakat z czasów wojny polsko-bolszewickiej

Żydokomunaantysemicki stereotyp przypisujący Żydom główną rolę w stworzeniu komunizmu, który miał otworzyć im drogę do zdobycia władzy nad całym światem. Oskarżenie to zdobyło popularność wśród przeciwników leninizmu w czasie wojny domowej w Rosji[1]. W latach dwudziestych termin zdobył popularność na świecie i stał się jednym z ważniejszych elementów ideologii i propagandy nazistowskiej (niem. Jüdischer Bolschewismus)[2].

W Polsce określeniem Żydo-Komuny posługiwała się w swej propagandzie Narodowa Demokracja już w 1920 r.[3]. Slogan używany też był jako nazwa grupy lub organizacji lewicowej o prawdziwej lub rzekomej przewadze Żydów we władzach. Przypisywana Komunistycznej Partii Polski, a następnie Urzędowi Bezpieczeństwa.

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Pojęcie to pojawiło się na przełomie drugiego i trzeciego dziesięciolecia XX wieku, w związku z przypisywanemu Żydom kierowaniem ruchem komunistycznym – tak w Rosji Radzieckiej, czyli późniejszym ZSRR – jak i w Polsce.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Philip Mendes, "Jews, Antisemitism and Communism: A Self—Fulfilling Prophecy", Australian Journal of Jewish Studies 18 (2004) 79-96.
  2. André Gerrits, The Myth of Jewish Communism: A Historical Interpretation, Peter Lang, 2009, s. 15 i nast.
  3. Bożena Keff, Antysemityzm. Niezamknięta historia, 2013, s. 223.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]