Żyrmuny (dzielnica Wilna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy dzielnicy Wilna. Zobacz też: Żyrmuny.
Żyrmuny
Dzielnica Wilna
Ilustracja
Panorama Żyrmun
Państwo  Litwa
Okręg Vilnius County flag.svg wileński
Rejon Wilno
Miasto Wilno
Zarządzający Ona Suncovienė
Powierzchnia 5,7 km²
Populacja 
• liczba ludności

47 410
• gęstość 8 318 os./km²
Położenie na mapie Wilna
Położenie na mapie
Portal Portal Litwa, Łotwa i Estonia

Żyrmuny (lit. Žirmūnų seniūnija, Žirmūnai) – prawobrzeżna dzielnica administracyjna Wilna, nad Wilią, na północ od Starego Miasta; obejmuje wschodnią część Rybaków, Pióromont, Derewnictwo, Tuskulany, Ponaryszki, Żyrmuny; graniczy ze Starym Miastem, Śnipiszkami, Werkami, Antokolem; pełni funkcje mieszkaniowe.

Nazwa dzielnicy pochodzi od nazwy osiedla Žirmūnai założonego w latach 60. na terenach, na których przed wojną nie było ani jednej osady - były to pola położone pomiędzy wsiami Ponaryszki, Nowe Żurawice, Trynop-Cegielnia oraz Koszarami Szeptyckiego. Nazwę osiedla, będącego pierwszym na Litwie osiedlem w całości zaprojektowanym i zbudowanym zgodnie z socjalistycznymi założeniami planistycznymi, wybrano nieprzypadkowo - Žirmūnai (pol. Żyrmuny, biał. Жырмуны, ros. Жирмуны) było miejscowością leżącą na północ od Lidy zamieszkaną w większości przez Litwinów, która po II wojnie światowej znalazła się w granicach Białorusi.

Żyrmuny, widok z Antokolu
Akwarela Franciszka Smuglewicza z XIX w. - widok na znajdującą się częściowo na terenie obecnych Żyrmun osadę Rybaki

Według danych z kwietnia 2001 Żyrmuny zamieszkiwali główni Litwini (59,2%), Rosjanie (16,8%), Polacy (14,4%), Białorusini (3,8%), Ukraińcy (1,7%), Żydzi (0,8%), Tatarzy (0,2%), Łotysze (0,1%), Ormianie (0,1%), natomiast 2,9% podało inną narodowość, bądź jej nie określiło.