Żyrmuny (dzielnica Wilna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy dzielnicy Wilna. Zobacz też: Żyrmuny.
Herb Wilna Żyrmuny
dzielnica Wilna
Zirmunai evening1.jpg
Panorama Żyrmun
Miasto Wilno
Status dzielnica
Burmistrz Ona Suncovienė
Powierzchnia 5,7 km²
Ludność
 • liczba ludności
 • gęstość

47 410
8 318 os./km²
Położenie na planie Wilna
Położenie na planie Wilna
Położenie na mapie Wilna
Mapa lokalizacyjna Wilna
Żyrmuny
Żyrmuny
Położenie na mapie Litwy
Mapa lokalizacyjna Litwy
Żyrmuny
Żyrmuny
Ziemia 54°43′28,25″N 25°18′34,11″E/54,724515 25,309475

Żyrmuny (lit. Žirmūnų seniūnija, Žirmūnai) – prawobrzeżna dzielnica administracyjna Wilna, nad Wilią, na północ od Starego Miasta; obejmuje wschodnią część Rybaków, Pióromont, Derewnictwo, Tuskulany, Ponaryszki, Żyrmuny; graniczy ze Starym Miastem, Śnipiszkami, Werkami, Antokolem; pełni funkcje mieszkaniowe.

Nazwa dzielnicy pochodzi od od nazwy osiedla Žirmūnai założonego w latach 60. na terenach, na których przed wojną nie było ani jednej osady - były to pola położone pomiędzy wsiami Ponaryszki, Nowe Żurawice, Trynop-Cegielnia oraz Koszarami Szeptyckiego. Nazwę osiedla, będącego pierwszym na Litwie osiedlem w całości zaprojektowanym i zbudowanym zgodnie z socjalistycznymi założeniami planistycznymi, wybrano nieprzypadkowo - Žirmūnai (pol. Żyrmuny, biał. Жырмуны, ros. Жирмуны) było miejscowością leżącą na północ od Lidy zamieszkaną w większości przez Litwinów, która po II wojnie światowej znalazła się w granicach Białorusi.

Żyrmuny, widok z Antokolu
Akwarela Franciszka Smuglewicza z XIX w. - widok na znajdującą się częściowo na terenie obecnych Żyrmun osadę Rybaki

Według danych z kwietnia 2001 Żyrmuny zamieszkiwali główni Litwini (59,2%), Rosjanie (16,8%), Polacy (14,4%), Białorusini (3,8%), Ukraińcy (1,7%), Żydzi (0,8%), Tatarzy (0,2%), Łotysze (0,1%), Ormianie (0,1%), natomiast 2,9% podało inną narodowość, bądź jej nie określiło.