Żywa szopka przy ulicy Franciszkańskiej w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Żywa szopka w Krakowie – żywa szopka bożonarodzeniowa ustawiana corocznie na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej w Krakowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W Boże Narodzenie 1991 roku bracia: Tomasz Jank, Adam Mączka i Sławomir Klein postanowili wybudować szopkę w bazylice Franciszkanów. Poza Dzieciątkiem Jezus, Maryją i Józefem znalazły się w niej wypchane zwierzęta. Szopka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i została ogłoszona najpiękniejszą szopką Krakowa.

Rok później powstał pomysł zbudowania pierwszej żywej szopki w Polsce. Po zaakceptowaniu projektu przez władze kościelne rozpoczęły się poszukiwania zwierząt. Organizatorzy wypożyczyli z Ogrodu Zoologicznego osła, a Akademia Rolnicza udostępniła także kozy i owce. W Noc Wigilijną szopkę odwiedził ks. Kardynał Franciszek Macharski oraz wielu innych mieszkańców Krakowa, w tym również bezdomnych. Śpiewy i tańce przy rozpalonym ognisku trwały dłużej niż planowali franciszkanie.

Od tej pory żywa szopka ustawiana jest co roku na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej 4, naprzeciw krakowskiej kurii. Jej organizatorem są klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie. Szopkę można podziwiać przez trzy dni – w Wigilię oraz w święta Bożego Narodzenia. Przy szopce odbywają się również koncerty kolęd zespołów chrześcijańskich oraz różne konkursy. Coroczne występuje franciszkański zespół Fioretti.

Tradycyjnie odbywają się jasełka, w których role męskie odgrywają bracia franciszkanie, a role kobiece – uczennice szkoły sióstr prezentek. Według tradycji pokłon Dzieciątku przyszli złożyć nie tylko ludzie, ale także wypasane w pobliżu Betlejem zwierzęta, dlatego nie brakuje również żywych zwierząt: kóz, owiec, kucyków, osiołka i lamy.

Franciszkanie przygotowują wiele atrakcji dla krakowian: jasełka, ognisko, wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem, konkursy z nagrodami i koncerty zespołów muzycznych.

W roku 2006 po raz pierwszy w jasełkach wzięli udział Trzej Królowie z daleka: brat Marian z Ukrainy, brat Sergiej z Uzbekistanu i czarnoskóry brat Hilary z Kenii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]