Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Ćmielów

Adres

ul. Sandomierska 243

Zakres zbiorów

porcelana

Dyrektor

Adam Spała - właściciel

Położenie na mapie Ćmielowa
Mapa konturowa Ćmielowa, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie”
Położenie na mapie powiatu ostrowieckiego
Mapa konturowa powiatu ostrowieckiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie”
Położenie na mapie gminy Ćmielów
Mapa konturowa gminy Ćmielów, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie”
Ziemia50°53′25″N 21°30′53″E/50,890278 21,514722
Strona internetowa
22 metrowy piec garncarski

Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowieżywe muzeum położone w Ćmielowie. Placówka funkcjonuje na terenie prywatnej Fabryki Porcelany AS Ćmielów, w ramach Centrum Porcelany Artystycznej.

Muzeum zostało otwarte w maju 2005[1]. W ramach jego zwiedzania prezentowane są następujące wystawy i ekspozycje:

  • warsztat garncarski wraz z informacjami o historii ćmielowskiego garncarstwa,
  • hala fabryczna wraz z 22-metrowym piecem garncarskim (do niedawna jeszcze czynnym),
  • W kolejnym etapie zwiedzający mają okazję wejścia do starego, oryginalnego pieca do wypału porcelany. W piecu zorganizowana jest sala multimedialna, w której prezentowany jest film wprowadzający w tajniki produkcji (nagrany wewnątrz hal fabrycznych)[2].
  • Sala Marmurowa z kolekcją współczesnej rzeźby porcelanowej (lata 50. i 60. XX wieku). Autorami rzeźb są m.in. Lubomir Tomaszewski, Henryk Jędrasiak, Hanna Orthwein, Mieczysław Naruszewicz. Działa tu również punkt handlowy.

W ramach Centrum od 2013 istnieje możliwość zwiedzenia również Galerii Starej Porcelany oraz Galerii van Rij[3], w której to prezentowane są prace młodych twórców.
Placówka oferuje również uczestnictwo w warsztatach porcelanowych.

Oferuje 4 programy: lepienie róży z masy porcelanowe, malowanie kotka, malowanie filiżanki lub malowanie kubka. Warsztaty odbywają się pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który dokładnie przedstawia kolejne etapy warsztatów.

Warsztaty porcelanowe lepienie róży

W Żywym Muzeum porcelany można również oglądać różową porcelanę odtworzoną wg przedwojennej receptury Bronisława Kryńskiego[potrzebny przypis].

Od 2021 roku można również podziwiać szmaragdową porcelanę – jedyną taką na świecie – wymyśloną i opatentowaną przez Adama Spałę[4].

Muzeum jest obiektem całorocznym. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w grupach od 4 do 25 osób. Wstęp jest płatny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie. www.centrum-porcelany.pl. [dostęp 2014-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-30)]. (pol.).
  2. Ćmielów - Żywe Muzeum Porcelany i Fabryka Porcelany, Road Trip Bus - w drodze ku realizacji marzeń, 5 maja 2017 [dostęp 2021-10-12] (pol.).
  3. Strona główna, Gallery Van Rij [dostęp 2021-10-12] (pol.).
  4. Niezwykłe odkrycie Adama Spały, twórcy Muzeum Żywej Porcelany. Wynalazł szmaragdową porcelanę. radioostrowiec.pl. [dostęp 2023-01-16]. (pol.).
Zobacz na żywo jak powstaje porcelana

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]