Żywioł: Deepwater Horizon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Żywioł: Deepwater Horizon
Deepwater Horizon
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek

katastroficzny, dramat

Rok produkcji

2016

Data premiery

13 września 2016
30 września 2016 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

107 minut

Reżyseria

Peter Berg

Scenariusz

Matthew Michael Carnahan
Matthew Sand

Główne role

Mark Wahlberg
Kurt Russell
John Malkovich
Dylan O’Brien

Muzyka

Steve Jablonsky

Zdjęcia

Enrique Chediak

Kostiumy

Kasia Walicka-Maimone

Montaż

Colby Parker Jr.
Gabriel Fleming

Produkcja

Participant Media
Di Bonaventura Pictures

Wytwórnia

Summit Entertainment

Dystrybucja

Summit Entertainment

Budżet

156 mln USD

Przychody brutto

118 mln USD

Strona internetowa

Żywioł: Deepwater Horizon (ang. Deepwater Horizon) – amerykański film katastroficzny z 2016 roku wyreżyserowany przez Petera Berga według scenariusza Matthew Sanda i Matthew Michaela Carnahana. Skrypt powstał w oparciu o artykuł Deepwater Horizon’s Final Hours autorstwa Davida Barstowa, Davida Rohde’a i Stephanie Saul opublikowany w „The New York Times” 25 grudnia 2010 roku i opisujący eksplozję platformy wiertniczej Deepwater Horizon.

Okres zdjęciowy rozpoczął się 27 kwietnia 2015 roku w Nowym Orelanie[1]. Światowa premiera filmu miała miejsca podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto w 2016 roku[2]. Film spotkał się z pozytywnym przyjęciem ze strony krytyków, a zyski z jego światowej dystrybucji wyniosły 118 mln dolarów amerykańskich[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

10 kwietnia 2010 roku na położoną u wybrzeży Luizjany platformę wiertniczą Deepwater Horizon przybywa ekipa, w tym m.in. inżynier Michael „Mike” Williams i nadzorujący operację James „Jimmy” Harrell, która na zlecenie koncernu BP ma dokonać odwiertów. Na miejscu dowiadują się, że z polecania przedstawiciela koncernu BP, Donalda Vidrine’a, platformę opuścili pracownicy, którzy mieli dokonać testów ciśnieniowych i sprawdzić stabilność cementu użytego do stworzenia studni. Podczas gdy Mike przygotowuje pracowników do odwiertu, Harrell naciska na przedstawicieli BP, żeby wykonać niezbędne testy, co dodatkowo nadwyręża nieprawidłowo wykonaną konstrukcję. Vidrine, nie czekając na potwierdzenie wyników przez Harrella, nakazuje otworzyć studnię i rozpocząć odwiert, co doprowadza do uwolnienia się palnych gazów i eksplozji.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się w większości z pozytywnym przyjęciem ze strony krytyków. W agregatorze recenzji Rotten Tomatoes średnia ocen wynosi 7/10 na podstawie 215 recenzji, z czego 83% krytyków uznało film za „świeże”[4]. W agregatorze Metacritic średnia ocen wynosi 68/100 na podstawie 52 recenzji[5]. W serwisie CinemaScore, bazującym na recenzjach użytkowników, Żywioł: Deepwater Horizon otrzymał ocenę A-[6].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]