Przejdź do zawartości

Żywność liofilizowana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Liofilizowane truskawki granulowane
Liofilizowane lody

Żywność liofilizowana – żywność konserwowana metodą liofilizacji, czyli suszenia po zamrożeniu z zastosowaniem obniżonego ciśnienia. Żywność liofilizowana jest odwadniana poprzez usunięcie od 70% do 96% wody. Powstrzymuje to rozwój mikroorganizmów i bardzo spowalnia procesy enzymatyczne.

Wśród produktów spożywczych dostępnych w formie zliofilizowanej są np. owoce i warzywa, kawa, lody oraz mięso i jego substytuty[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Liofilizację na masową skalę zastosowano w USA w czasie II wojny światowej do osocza krwi, aby można je było łatwo transportować na obszary objęte walkami.

Liofilizowany batonik bekonowy

W latach 60. XX wieku została po raz pierwszy użyta do konserwowania żywności dla astronautów i kosmonautów w czasie coraz dłuższych misji kosmicznych. Pierwszy raz użyto jej na większą skalę w misji stacji Skylab. W misjach Space Shuttle również używano żywności liofilizowanej. Na pokładzie wahadłowców woda była syntezowana z tlenu i wodoru na ogniwach paliwowych. Była więc niejako produktem ubocznym wytwarzania prądu elektrycznego. Używano jej do picia, jedzenia i mycia się. Wyniesienie 1 kilograma ładunku promem kosmicznym kosztowało około 40–60 tys. dolarów, więc w jednej misji (7 osób załogi, 14 dni) pozwalało zaoszczędzić na masie żywności od 4 do 6 milionów dolarów.

Wraz z tanieniem procesu liofilizacji żywność liofilizowana stopniowo zaczęła być stosowana przez himalaistów, alpinistów, żeglarzy i żołnierzy. Obecnie jest stosowana również w turystyce pieszej i rowerowej, we wspinaczce górskiej, a także w dalekich wyprawach samochodowych i rajdach.

Zalety i wady[edytuj | edytuj kod]

Zalety[2][3]:

  • lekka (6 do 10% masy pierwotnej)
  • szybko się uwadnia – wystarczy zalanie wrzątkiem
  • posiada wysokie własności odżywcze, podczas procesu produkt nie traci witamin
  • produkt zachowuje barwę i kształt

Wady[2][3]:

  • wysoka cena
  • podatność na zmiany barwy i wyglądu przy niewłaściwie prowadzonej liofilizacji

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Reginald Davey, Lyophilization (Freeze-drying) in the Food Industry [online], News-Medical.net, 17 października 2019 [dostęp 2021-01-12] (ang.).
  2. a b Liofilizacja żywności – czym jest i co powinniśmy o niej wiedzieć? [online], Doz.pl [dostęp 2023-05-31].
  3. a b Weronika Ratajkiewicz, Liofilizacja. Na czym polega, wady i zalety żywności liofilizowanej [online], 20 czerwca 2021 [dostęp 2023-05-31].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]