Železné (Partizánska Ľupča)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Salatíny i Železné

Železné – osada należąca do słowackiej miejscowości Partizánska Ľupča. Położona jest na wysokości 970 m w górnej części Doliny Lupczańskiej (Ľupčianska dolina) w Niżnych Tatrach. Można do niej samochodem dojechać drogą z miejscowości Partizánska Ľupča lub z miejscowości Liptovská Lúžna przez przełęcz Prievalec[1]. Wjazd na teren osady jest zabroniony.

Dawniej była to osada górników, którzy od średniowiecza po początki XX w. wydobywali rudy metali w górnej części Doliny Lupczańskiej[2]. Obecnie są tutaj domy, uzdrowisko dziecięce, pomnik i źródło wody mineralnej. Osada jest dobrym punktem startowym do pieszych wycieczek na główną grań Niżnych Tatr i na Salatyny. Zimą są tutaj dobre warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. W niedużej odległości i jeszcze wyżej znajduje się druga osada – Magurka, która jest najwyżej położoną stale zamieszkałą osadą na Słowacji[3].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Szlak zielony Železné – leśniczówka Kapustisko – Magurka – Mestská horasedlo Ďurkovej. Czas przejścia: 3.35 h, ↓ 2.50 h
Szlak zielony Železné – Ráztocké sedloSalatín. Czas przejścia: 2.25 h, ↓ 1.50 h

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Niżne Tatry – zachód. Mapa turystyczna 1:50 000. Banská Bystrica: Tatraplan, 2013.
  2. Hochmuth Zdenko a kolektív: Nízke Tatry – západ. Turistický sprievodca ČSSR č. 10, wyd. Šport, Slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1982.
  3. Żelezne (Železné). [dostęp 2017-01-03].