μTorrent

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
μTorrent
Logo μTorrent
Logo programu
ilustracja
Autor BitTorrent, Inc.
Pierwsze wydanie 2005-09-18 18 września 2005(dts)
Aktualna wersja stabilna 3.6.0.46944
(21 listopada 2023) [±]
Język programowania C++
Platforma sprzętowa x86, PowerPC
System operacyjny Microsoft Windows
OS X 10.5
Linux
Android[1]
Rodzaj klient BitTorrent, P2P
Licencja Adware
Strona internetowa

µTorrentdarmowy klient sieci BitTorrent na systemy Microsoft Windows, Linux oraz OS X (beta). Klient jest rozwijany w firmie BitTorrent.

Autorami programu są Ludvig Strigeus i Serge Paquet. Unikalną cechą programu jest minimalny rozmiar pliku wykonywalnego (zaledwie 320 KB) i brak konieczności instalacji (w przypadku starszych wersji). Nazwa programu jest często skracana do µT, uTorrent lub uT. µTorrent został napisany w C++. Jest całkowicie darmowy, ale posiada zamknięte źródło. Najnowsza, stabilna wersja oznaczona jest numerem 3.5.5[2].

Możliwości[edytuj | edytuj kod]

µTorrent został zaprojektowany tak, by zużywać jak najmniej zasobów komputera, przy jednoczesnym zapewnieniu funkcjonalności innych, zaawansowanych klientów sieci BitTorrent (takich jak Vuze (dawniej Azureus) czy BitComet). Typowe zużycie pamięci nie przekracza 14 MB, a zużycie procesora jest na tyle niskie, że działa on nawet na starszych komputerach (nawet z serii 486). Program można uruchomić w systemach Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8 oraz systemach z rodziny MacOS bez użycia dodatkowych bibliotek wspomagających. Dla starszych komputerów należy zainstalować aktualizację WinSock2. Od czerwca 2010 rozpoczęto dystrybucję wersji µTorrent przeznaczona typowo dla systemów Linux.

Niektóre z funkcji programu:

 • jednoczesne pobieranie wielu plików,
 • szybkie wznawianie przerwanych transferów,
 • limitowanie zużycia łącza (globalne i jednostkowe),
 • obsługa Unicode,
 • obsługa UPnP,
 • obsługa IPv6,
 • komentarze i ocena,
 • super-seeding,
 • szyfrowanie protokołu (PE),
 • wymiana listy peerów (PEX),
 • czytnik RSS,
 • obsługa sieci zdecentralizowanej poprzez DHT, kompatybilna z siecią oryginalnego klienta BitTorrent (a także z programem BitComet),
 • pobieranie i udostępnianie zgodnie z harmonogramem, pozwalającym ograniczać pasmo w określonych dniach tygodnia i godzinach,
 • obsługa skórek (możliwość zmiany ikon i przycisków),
 • mechanizm wykrywania lokalnych peerów,
 • obsługa trackerów HTTPS.
 • możliwość szyfrowania całego ruchu w celu ominięcia blokowania torrentów w sieci[3]

Program jest przetłumaczony na kilkadziesiąt języków (ponad 50), dostępne są m.in. następujące wersje językowe: arabska, aramejska, bułgarska, chińska, chorwacka, czeska, duńska, estońska, francuska, grecka, gruzińska, niderlandzka, kanadyjska francuska, niemiecka, grecka, hiszpańska, japońska, litewska, polska, portugalska, serbska, szwedzka, tajska, turecka, węgierska, wietnamska, włoska.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Niezadowolony z ówczesnych klientów BitTorrenta, Serge Paquet zaproponował Ludvigovi Strigeusowi stworzenie małego, lecz wydajnego klienta. Strigeus rozpoczął pracę nad µTorrentem jesienią 2004, a pierwsza wersja (beta 1.1) została upubliczniona 18 września 2005 roku.

Historia wersji:

Wersja Rozmiar Premiera
1.0.0 77 KB 2005-09-18
1.1.7.2 98 KB 2005-10-22
1.2.2 107 KB 2005-11-25
1.3.0 115 KB 2005-12-10
1.4.2 142 KB 2006-01-11
1.5.0 155 KB 2006-03-08
1.6.1 173 KB 2007-02-15
1.7.7 214 KB 2008-01-25
1.8.5 282 KB 2009-10-29
2.0.0 311 KB 2010-01-25
2.0.3 320 KB 2010-07-21
2.0.4 320 KB 2010-08-28

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Sceptyczni użytkownicy podkreślają, że ze względu na zamknięty kod µTorrenta, nie ma możliwości sprawdzenia, czy program zawiera oprogramowanie szpiegujące. Twórca programu odpiera te zarzuty. Do dziś nie zostało udowodnione, by µTorrent szpiegował użytkownika. Poza tym, stwierdzenie czy program zachowuje się podejrzanie, nie wymaga dostępu do kodu źródłowego, co skutecznie stosują programy antywirusowe. Użytkownik stosujący oprogramowanie antyszpiegowskie nie powinien mieć zatem powodów do obawy.

Tutaj pojawia się mała wątpliwość, obawy takie są słuszne, dlatego że program, aby mógł działać poprawnie, musi zostać „autoryzowany” do komunikacji z siecią, a to oznacza, że tworząc np.: regułę w programach typu firewall, będzie mógł swobodnie komunikować ze światem zewnętrznym.

Niektórzy zwracają uwagę na podejrzaną ich zdaniem wbudowaną funkcję wyszukującą, która w przypadku niektórych zapytań wyświetla reklamy w ramce wyszukiwarki. Podobna funkcja może w łatwy sposób być użyta w celu śledzenia wszystkich zapytań użytkownika, choć nic nie wskazuje, by podobne działanie miało miejsce. Poza krótkim okresem testowym reklamy zostały wyłączone, jednocześnie podważając kolejne zarzuty. Ponadto, w najnowszych wersjach µTorrenta dodatkowo pojawiła się funkcja przeszukiwania wszystkich dostępnych serwisów zamiast wyświetlania reklam.

Według pogłosek najbliższe wydania programu zawierać będą możliwość obejścia przekierowania na nanotorrent.com, na którym opiera się wyświetlanie reklam w µTorrencie.

PeerGuardian[edytuj | edytuj kod]

PeerGuardian na swojej liście blokuje strony internetowe µTorrenta oraz BitTorrenta, gdyż obie firmy współpracują z organizacjami RIAA i MPAA.

PeerFactor SARL[edytuj | edytuj kod]

4 marca 2006 roku, firma PeerFactor SARL ogłosiła podpisanie 6-miesięcznego kontraktu ze Strigeusem w celu stworzenia „nowego oprogramowania do rozprowadzania danych w sieci web. „PeerFactor SARL” to dość nowa firma, stworzona przez dawnych pracowników PeerFactor, która to była pododdziałem francuskiej organizacji antypirackiej RetSpan i była firmą o historii tworzenia i stosowania różnych podstępnych taktyk przeciw-pirackich na sieciach P2P. SARL oznacza z francuskiego „société à responsabilité limitée”, francuskiego odpowiednika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.).

Kiedy skonfrontowany z vortalem Slyck News – zajmującym się technologiami P2P, szef PeerFactor SARL – Richard Rodrigues zaprzeczył jakoby jego firma kiedykolwiek zajmowała się takimi praktykami, a i sam Strigeus zaprzeczył jakoby kiedykolwiek wiedział, że PeerFactor SARL była formalnie prowadzona przez tych samych ludzi, co firma PeerFactor związana z Retspan. Strigeus twierdzi także, że nowa aplikacja dla PeerFactor SARL służy do rozprowadzania legalnej treści, ale nie jest powiązana z programem µTorrent. Jednak Slyck News na początku „zapomniała” wspomnieć o fakcie, iż Retspan oraz PeerFactor rozdzieliły się 6 miesięcy wcześniej, zanim „Ludde” podpisał swoją umowę z PeerFactor, i zmienili swoją wersję po tym, jak zaczęły pojawiać się dezinformujące wiadomości.

Ludde zaczął programować dla PeerFactor, żeby użyć swojej ekspertyzy w optymalizacji oraz protokole BitTorrent w celu stworzenia pliku.dll, którego firma PeerFactor zamierzała używać jako część platformy dystrybucyjnej dla plików w środowisku wielkich korporacji.

Zaprzeczenia, w połączeniu z faktem, iż PeerFactor SARL był kiedyś prowadzony przez tych samych ludzi, którzy brali aktywny udział w walce z P2P, oraz fakt że najwyraźniej Strigeus chce utrzymać µTorrent-a w postaci programu Closed Source, doprowadziło do podejrzeń ze strony części użytkowników P2P, że Strigeusowi i PeerFactor SARL nie można ufać, i że µTorrent może nie utrzymywać prywatności swoich użytkowników. W związku z tym, internetowe domeny µTorrenta zostały wpisane na czarną listę przez część społeczności P2P. (domeny Ludviga – utorrent.com i microtorrent.com, oraz peerfactor.biz, ale nie peerfactor.fr, wszystkie, wczesnym kwietniem 2006, prowadzą do obecnego na czarnej liście adresu IP 64.202.189.170, który jest własnością firmy GoDaddy oraz jest używany do przekierowywania 2 milionów stron internetowych.)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]