„Awatar”, czyli zamiana dusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
"Awatar", czyli zamiana dusz
Gatunek fantasy
kostiumowy
Rok produkcji 1964
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 59 minut
Reżyseria Janusz Majewski
Scenariusz Janusz Majewski
Główne role Wanda Koczeska
Jan Machulski
Henryk Boukołowski
Gustaw Holoubek
Muzyka Lucjan Kaszycki
Zdjęcia Kurt Weber
Scenografia Tadeusz Wybult
Kostiumy Alicja Ptaszyńska
Montaż Irena Choryńska
Produkcja Zespół Filmowy Kamera

"Awatar", czyli zamiana dusz – polski film telewizyjny z 1964 roku, w reżyserii Janusza Majewskiego, z jego scenariuszem i dialogami. Adaptacja opowiadania Awatar Teofila Gautiera, pisarza francuskiego. Film zainaugurował serię nowel telewizyjnych z pogranicza groteski, fantastyki i kina grozy, nieformalnie nazywanych opowieści niesamowite.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w XIX-wiecznym Paryżu. W pałacu w Faubourg Saint-Honoré mieszka kochająca się małżeńska para – hrabina Magdalena Natasza Łabińska i hrabia Olgierd Łabiński. Oboje są polskimi patriotami, a ich małżeńskim sekretem jest codzienna recytacja fragmentów wiersza Adama Mickiewicza Do M***.

W hrabinie podkochuje się paryski młodzieniec Oktawiusz de Saville. Nie mogąc zdobyć jej względów, szuka lekarstwa na swe miłosne cierpienie. Udaje się do diabolicznego doktora Charbonneau, który podsuwa mu zaczerpnięty z wiedzy indyjskiej pomysł zamiany dusz: dusza młodzieńca miałaby wejść w ciało hrabiego. Zamiana dochodzi do skutku, nie rozwiązuje jednak problemów sercowych de Saville'a. Oktawiusz nawet jako mąż nie potrafi zdobyć pięknej Magdaleny, nie zna poezji Mickiewicza. Hrabina odsuwa się od niego. Z kolei Łabiński zamknięty w nowym ciele, postanawia walczyć o odzyskanie tego, co utracił. Charbonneau powtarza zabieg z zaklęciami i przywraca duszy hrabiego jego ciało, jednak sam znudzony własną powłoką wciela się w postać Oktawiusza i ucieka.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Awatar – inne znaczenia pojęcia
  • Awatara – pojęcie z hinduizmu

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]