„Chata Cyborga” w Bielicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
„Chata Cyborga” w Bielicach
Ilustracja
„Chata Cyborga” od zachodu
Państwo  Polska
Pasmo Góry Bialskie, Sudety
Wysokość 945 m n.p.m.
Data otwarcia 1976
Właściciel Jolanta Lignarska
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
„Chata Cyborga” w Bielicach
„Chata Cyborga” w Bielicach
Ziemia50°16′35″N 17°00′25″E/50,276389 17,006944
Strona internetowa
Pensjonat zimą
Chatka grillowa przy pensjonacie

„Chata Cyborga” w Bielicach – dawne górskie schronisko turystyczne w Bielicach, w Dolinie Górnej Białej Lądeckiej, na pograniczu Gór Złotych i Bialskich, w woj. dolnośląskim, obecnie pensjonat.

Historia schroniska[edytuj | edytuj kod]

W 1976 roku wrocławski oddział Biura Podróży i Turystyki „Almatur” zakupił jedną z wiejskich chat w Bielicach, w której urządzono schronisko turystyczne. W latach 1976 do 1990 przeprowadzono gruntowny remont i przebudowę obiektu. W roku 1990 schronisko przeszło w ręce prywatne. W latach 2001 do 2004 do istniejącej części turystycznej dobudowano część pensjonatową, o znacznie wyższym standardzie i obiekt przestał pełnić funkcję schroniska[1].

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

W części turystycznej dawne schronisko dysponuje 22 miejscami noclegowymi w pokojach wieloosobowych, samoobsługową kuchnią oraz salami: kominkową i kamienną. W części pensjonatowej znajdują się 32 miejsca w jedenastu pokojach dwu i trzyosobowych z łazienkami. Istnieje możliwość wykupienia całodziennego wyżywienia.

Dla turystów przygotowano też: plac zabaw dla dzieci, chatkę grillową, miejsce na ognisko i monitorowany parking. W ostatnich latach na skutek zmniejszenia zapotrzebowania na usługi dla pieszych turystów, w obiekcie ograniczono ich zakres, nastawiając się przede wszystkim na agroturystykę[2].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Nazwę „Chata Cyborga” nadali ponad 30 lat temu studenci Instytutu Cybernetyki Technicznej Politechniki Wrocławskiej, pierwsi bywalcy schroniska[2].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [1] Architektura nowej części nawiązuje do lokalnych, historycznych tradycji budowlanych komponując się ze stuletnią częścią starą, która w wyniku kolejnego remontu zachowując tradycyjny wygląd przestała pełnić funkcję schroniska.
  2. a b Chata Cyborga - Odpoczynek na końcu świata. [dostęp 2013-02-08].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]