06 Kleofas Katowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z 06 Kleofas)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
06 Kleofas Katowice
Pełna nazwa Klub Sportowy 06 Kleofas Katowice
Data założenia 23 sierpnia 1906
Liga Ekstraklasa Bokserska
Adres ul. Obroki 43
40-833 Katowice
Prezes Damian Kuźma
Strona internetowa
Hala sportowa klubu 06 Kleofas Katowice przy ul. Obroki

06 Kleofas Katowice (znany również jako 06 Załęże, Katowice 06) – polski klub sportowy powstały w 1906 roku w Zalenze (obecnie Załęże – dzielnica Katowic) w II Rzeszy Niemieckiej. Jest jednym z najstarszych istniejących klubów sportowych w kraju. Obecnie działa tylko sekcja bokserska. Swoją siedzibę klub ma przy ul. Obroki 43 na Osiedlu Witosa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wcześniejszy herb klubu stosowany do 1922

Klub powstał 23 sierpnia 1906 roku w Załężu. Miał nazwę Sportverein Zalenze. W 1910 roku został przemianowany na Sport-Club Zalenze (znany również jako SC Zalenze 06). Do 1925 roku funkcjonował jako jednosekcyjne stowarzyszenie piłkarskie. W lokalnej prasie klub nazywany był wtedy Katowice 06[1]. Pierwsze wzmianki o pięściarzach pochodzą z 1925 roku, choć sekcja bokserska powstała dopiero w 1957 roku. 06 Kleofas wypełnił lukę po likwidacji sekcji bokserskiej w sąsiednim KS Baildon Katowice. W 1965 roku nastąpiła zmiana nazwy na GKS Załęże, następnie klub połączył się z kilkoma innymi klubami, tworząc GKS Katowice. W latach 1989-1990 struktura GKS Katowice zaczęła się rozpadać.

Pierwszym sukcesem odtworzonego klubu był w 1993 roku awans do I ligi bokserskiej. Później klub znajdował się ekstraklasie. W latach 90. XX wieku w klubie istniała również sekcja kick-boxingu. Nazwa "Kleofas" pochodzi od kopalni "Kleofas". Obecnie klub ma duże kłopoty finansowe, utrzymuje się jedynie z miejskiej dotacji, składek i drobnych sponsorów. Kopalnia, do której klub należał, została zamknięta. W 2006 roku klub obchodził 100-lecie istnienia obok takich klubów jak Lechia 06 Mysłowice, Wisła Kraków i Cracovia.

Byli trenerzy i działacze klubu – Wiesław Andrzejczak, Józef Sadko.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

  • W 2006 roku w Mistrzostwach Polski Kadetów medale zdobyli reprezentanci klubu: Rajnold Bromboszcz (złoty medal) oraz Kamil Wybraniec i Piotr Dziub (srebrny medal), Zdzisław Wilczyński (brąz).
  • W 2006 roku w Mistrzostwach Polski Młodzików medale zdobyli Henryk Obiała (złoto), Konrad Bystroń (srebro) i Sylwester Wybraniec (srebro).
  • W 2007 roku złoty medal Unii Europejskiej zdobył Rajnold Bromboszcz.
  • W 2007 roku w Mistrzostwach Polski Juniorów medal zdobył Rajnold Bromboszcz (złoto).
  • W 2007 roku w Pucharze Polski Juniorów medale zdobyli Łukasz Karpała (srebro) oraz Reinhold Bromboszcz (srebro).
  • W 2007 roku w Mistrzostwach Polski Kadetów medal zdobyli Michał Świątkowski (złoto) i Henryk Obiała (brąz).
  • W 2007 roku w Pucharze Polski Kadetów złote medale zdobyli Konrad Bystroń i Michał Świątkowski.

Klub w 2007 roku został mistrzem Śląska. Jego zawodnicy odnosili wiele sukcesów zarówno w kraju jak i za granicą. Niektórzy z nich byli powoływani do reprezentacji Polski.

W 2010 roku w ramach przygotowań do gal boksu zawodowego z zawodnikami katowickiego Kleofasa trenowało kilku zawodowych bokserów

Klub trenował reprezentantów Polski w boksie, w tym Henryka Średnickiego – jedynego polskiego złotego medalisty mistrzostw świata, Marcina Walasa, Olega Maszkina (Mistrza Europy), Andreja Fedczuka (brązowego medalisty olimpijskiego), Alberta "Komandosa" Rybackiego.

Trenowali tu również wybitni kick-boxerzy: Maciej Kempa (Mistrz Polski), Dariusz Maj (brązowy medalista), Agnieszka Szweda (brązowa medalistka), Bartłomiej Stankiewicz (brązowy medalista) i Dorota Kosatka (Mistrzyni Polski).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Diana” — „Katowice 06”. „Polonia”. 18 października 1925. 283. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]