108 błogosławionych męczenników

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Błogosławieni
108 polskich męczenników
ilustracja
Czczeni przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

13 czerwca 1999
Warszawa
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

12 czerwca

Szczególne miejsca kultu

Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym

Obraz Kapucyni męczennicy obozow koncentracyjnych, autor: Zbigniew Kotyłło

108 błogosławionych męczenników – 108 polskich męczenników, zamordowanych w czasie II wojny światowej z nienawiści do wiary (łac. odium fidei)[1], beatyfikowanych 13 czerwca 1999 w Warszawie podczas podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski[2].

W tym gronie są trzej biskupi, pięćdziesięciu jeden kapłanów diecezjalnych, dwudziestu sześciu kapłanów zakonnych, trzech kleryków, siedmiu braci zakonnych, osiem sióstr zakonnych i dziewięć osób świeckich. W liturgii kościelnej wspomnienie Błogosławionych 108 polskich męczenników z czasów II wojny światowej obchodzi się 12 czerwca.

W Polsce parafie pod wezwaniem Błogosławionych 108 męczenników znajdują się w Powierciu (diecezja włocławska) i Malborku (diecezja elbląska). Kaplica bł. 108 Męczenników znajduje się w sanktuarium w Licheniu (tu znajduje się też obraz beatyfikacyjny). W czerwcu każdego roku uroczyście wspomina się ich w Licheniu.

Postulatorem generalnym procesu beatyfikacyjnego był ks. Tomasz Kaczmarek – duchowny diecezji włocławskiej.

Błogosławieni męczennicy[edytuj | edytuj kod]

Najwięcej, bo jedenastu księży, alumnów i świeckich, wywodzi się z diecezji włocławskiej, ośmiu z archidiecezji gnieźnieńskiej, a sześciu z diecezji lubelskiej.

Spośród braci i sióstr zakonnych, największa liczba – siedmiu – wywodzi się z zakonu franciszkanów konwentualnych, sześciu salezjanów i po pięciu franciszkanów i kapucynów.

Błogosławieni według miejsca śmierci[edytuj | edytuj kod]

Obozy zagłady, koncentracyjne i więzienia[edytuj | edytuj kod]

Pozostałe miejsca[edytuj | edytuj kod]

Relikwie[edytuj | edytuj kod]

W przypadku części błogosławionych zachowały się ich doczesne szczątki. Niektóre zostały przeniesione do kościołów i otoczone kultem, inne pozostają na cmentarzach. Tylko w przypadku ks. Józefa Kurzawy i ks. Wincentego Matuszewskiego w miejscu złożenia ich relikwii ustanowiono sanktuarium (Kościół Opieki Matki Bożej w Osięcinach)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BEATYFIKACJA 108 POLSKICH MĘCZENNIKÓW - BIOGRAFIE. [dostęp 2012-08-02].
  2. ks. Henryk Misztal. Sprawa beatyfikacji męczenników polskich okresu II wojny światowej. „L'Osservatore Romano”. 11 (197) 1997, s. 58/61, listopad 1997. ISSN 1122-7249. (pol.). 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]