108 błogosławionych męczenników

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błogosławieni
108 polskich męczenników
Czczeni przez
Kościół/
wyznanie
rzymskokatolicki
Data beatyfikacji 13 czerwca 1999
Warszawa
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 12 czerwca
Szczególne miejsca kultu Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym

108 błogosławionych męczenników – 108 polskich męczenników, zamordowanych podczas II wojny światowej z nienawiści do wiary (łac. odium fidei)[1], beatyfikowanych podczas Podróży Apostolskiej Jana Pawła II do Polski w Warszawie 13 czerwca 1999[2].

W tym gronie są trzej biskupi, dwudziestu sześciu kapłanów zakonnych, trzech kleryków, siedmiu braci zakonnych, osiem sióstr zakonnych i dziewięć osób świeckich. W liturgii kościelnej wspomnienie Błogosławionych 108 polskich męczenników z czasów II wojny światowej obchodzi się 12 czerwca.

W Polsce parafie pod wezwaniem Błogosławionych 108 męczenników znajdują się w Powierciu (diecezja włocławska) i Malborku (diecezja elbląska). Kaplica bł. 108 Męczenników znajduje się w sanktuarium w Licheniu (tu znajduje się też obraz beatyfikacyjny). W czerwcu każdego roku uroczyście wspomina się ich w Licheniu.

Postulatorem generalnym procesu beatyfikacyjnego był ks. Tomasz Kaczmarek - duchowny diecezji włocławskiej.

Błogosławieni męczennicy[edytuj]

Najwięcej, bo jedenastu księży, alumnów i świeckich wywodzi się z diecezji włocławskiej, ośmiu z archidiecezji gnieźnieńskiej, a sześciu z diecezji lubelskiej.

Spośród braci i sióstr zakonnych, największa liczba – siedmiu wywodzi się z zakonu franciszkanów konwentualnych, sześciu salezjanów i po pięciu franciszkanów i kapucynów.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. BEATYFIKACJA 108 POLSKICH MĘCZENNIKÓW - BIOGRAFIE. [dostęp 2012-08-02].
  2. ks. Henryk Misztal. Sprawa beatyfikacji męczenników polskich okresu II wojny światowej. „L'Osservatore Romano”. 11 (197) 1997, s. 58/61, listopad 1997. ISSN 1122-7249 (pol.). 

Bibliografia[edytuj]