112 (numer alarmowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Operator numerów alarmowych, odbierający zgłoszenie w centrum powiadamiania ratunkowego w Krakowie
Numer alarmowy 112

112 – jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy używany w sieci telefonów stacjonarnych w Unii Europejskiej, jak również w sieci GSM (telefonów komórkowych) na całym świecie. Został wprowadzony w 1991 i został uregulowany dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/22/WE z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie usługi powszechnej i praw użytkowników odnoszących się do sieci i usług łączności elektronicznej, w skrócie – dyrektywą o usłudze powszechnej[1].

Wybranie numeru 112 nie wymaga odblokowania klawiatury telefonu komórkowego. Ponadto w niektórych państwach numer 112 można wybrać w telefonie bez karty SIM.

W 2020 Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie na temat skuteczności wdrażania jednolitego europejskiego numeru alarmowego 112, w którym m.in. przedstawiła dane na temat odsetka wywołań za pomocą tego numeru w państwach członkowskich, Islandii i Norwegii[2].

Numer 112 w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Wybranie numeru 112 z jakiegokolwiek telefonu (stacjonarny, komórkowy, niektórzy operatorzy VoIP) spowoduje połączenie z centrum powiadamiania ratunkowego (CPR). Operator 112 może, w miarę potrzeby, przyjąć zdarzenie i przekazać je za pomocą systemu teleinformatycznego do jednostki Państwowej Straży Pożarnej, Policji lub Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Numer 112 współdziała z systemem lokalizacji, a po pracach udoskonalenia systemu lokalizacji (platforma lokalizacyjno-informacyjna wraz z centralną bazą danych) w 2010 roku powstał system centrów powiadamiania ratunkowego.

Inne numery alarmowe[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Numery alarmowe.

Zachowane zostały telefony alarmowe służb – 997 (przekierowany na 112), 998 (przekierowany na 112) i 999.

Inne numery do służb powołanych lokalnie do niesienia pomocy, pełniące funkcję numerów alarmowych:

Wdrożenie w innych krajach[edytuj | edytuj kod]

Poniżej znajduje się lista krajów, w których wdrożono wykorzystanie numeru 112 do połączeń alarmowych:

Dzień numeru 112[edytuj | edytuj kod]

Komisja Europejska zachęca, by każdego roku 11 lutego (11/2) poprzez przeróżne działania skierowane do swych mieszkańców przypominać o 112 wspólnym dla wszystkich numerze alarmowym. Taką działalność rozpoczęła Finlandia w roku 1997, a w roku 2009 już siedem państw wzięło udział w informacyjno-popularyzacyjnej kampanii prowadzonej 11 lutego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]