13 posterunek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
13 posterunek
Gatunek sitcom
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Główne role Cezary Pazura
Marek Perepeczko
Aleksandra Woźniak
Marek Walczewski
Ewa Szykulska
Joanna Sienkiewicz
Piotr Zelt
Paweł Burczyk
Dorota Chotecka
Agnieszka Włodarczyk
Liczba odcinków 41
Liczba serii 1
Nagrody II miejsce w Telekamerach 1999 w kategorii serial
V miejsce w Telekamerach 2000 w kategorii serial
Produkcja
Produkcja Heritage Films
Lew Rywin
Paweł Poppe
Reżyseria Maciej Ślesicki
Scenariusz Maciej Ślesicki
Muzyka Przemysław Gintrowski
Zdjęcia Radosław Koppa
Scenografia Andrzej Haliński
Czas trwania odcinka 25–30 min
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Polska
Data premiery 24 grudnia 1997 (Canal+)
1 września 1998 (Polsat)
Stacja telewizyjna Canal+ Polska
Polsat
Pierwsza emisja 24 grudnia 1997 – 1 grudnia 1998 (Canal+)
1 września 1998 – 21 stycznia 2000 (Polsat)
Lata emisji 19971998
Status zakończony
Format obrazu 4:3
Format dźwięku Stereo
Chronologia
Kontynuacja 13 posterunek 2

13 posterunekpolski sitcom w reżyserii Macieja Ślesickiego od 24 grudnia 1997 do 1 grudnia 1998 w Canal+, od 1 września 1998 do 21 stycznia 2000 w Polsacie. Pierwsza seria serialu powstawała w latach 1997–1998, druga w 2000, lecz emitowana jako 13 posterunek 2. Pierwsza seria została wyprodukowana przez Canal+ przy współpracy telewizji Polsat, drugą Canal+ wyprodukował we własnym zakresie. Serial ten był premierowo emitowany w Canal+, następnie na otwartych kanałach pierwszą serię nadawał Polsat, drugą – TVN. W 2007 odcinki pierwszej serii zostały wydane przez firmę Mayfly jako pakiet 5 DVD.

W 1999 i 2000 roku serial był nominowany do nagrody „Telekamery 1999” i „Telekamery 2000” w kategorii serial. Zajęły ono II miejsce (1999) i V miejsce (2000).

Emisja[edytuj | edytuj kod]

Na Polsacie serial emitowano od 1 września 1998 do 26 stycznia 1999 we wtorki o 20:00. Od 3 września 1999 do 21 stycznia 2000 serial emitowano w piątki o 20:00. 31 grudnia 1999 serial był wyjątkowo emitowany o 21:35.

Plan filmowy[edytuj | edytuj kod]

Budynek w czołówce to nieznacznie przerobiony fragment Muzeum Pożarnictwa w Warszawie. Wnętrza nie zostały wykorzystane przez filmowców[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Posterunek umiejscowiony jest w jednej z dzielnic Warszawy[a], w pobliżu torów kolejowych[b], niedaleko fikcyjnych ulic Kawalerowicza, Lubaszenki, Hoffmana i Zanussiego. W skład budynku wchodzą:

 • Główne pomieszczenie – tutaj mieszczą się biurka członków załogi, gdzie przyjmuje się interesantów. Tuż przy drzwiach znajduje się ławka-poczekalnia. Tu również stoi szafa, w której policjanci tradycyjnie ukrywają „trupy”, a także wielkich rozmiarów stół bilardowy Moby Dick, który Czarek kazał kupić w pierwszym odcinku
 • Kuchnia – gdzie policjanci jedzą posiłki; znajduje się tu m.in. toster, ekspres do kawy oraz automat z kawą i zlew do zmywania naczyń
 • Ubikacja – z dwiema kabinami. Od pewnego momentu drzwi w drugiej kabinie zostają wymienione na zacinające się drzwi pancerne, a na wejściu do ubikacji wisi plakat z kobietą.
 • Schron – do schronu policjanci wrzucają mnóstwo rzeczy, których nie chcą sprzątać, a także „trupy” oraz osoby, które chcą ukryć; tu często przez przypadek wpadają też różni ludzie. Jest to też miejsce, w którym przechowuje się wódkę.
 • Gabinet komendanta – tutaj urzęduje Komendant oraz jego pies Pershing, którego oprawiona fotografia zawsze stoi na biurku.
 • Cele – posterunek mieści dwie cele; jedna z nich przez pewien czas używana była przez Kasię w ramach mieszkania, czasem sypia w niej też bezdomny Janek. Na ścianie wisi plakat ostrzegający przed piciem alkoholu
 • Magazyn – w którym policjanci trzymają m.in. wózek inwalidzki.

Akcja serialu toczy się głównie w obrębie posterunku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Cezary Cezary (posterunkowy), który dołącza do załogi posterunku w pierwszym odcinku. Wiele odcinków opisuje jego przypadkowe popadanie w coraz większe kłopoty, zwłaszcza wtedy, gdy próbuje im zapobiec. Do 29 odcinka miłością Czarka jest prostytutka Jola, później (z małą przerwą) policjantka Kasia. W tej roli – Cezary Pazura.
 • Kasia (starszy sierżant) 2 seria (starszy posterunkowy) 1 seria. Zakochuje się w Czarku od pierwszego wejrzenia i stara się zdobyć jego miłość na różne sposoby. Później usiłuje doprowadzić do ślubu z Czarkiem. Przez kilka odcinków związana z Markiem Bączkiem, synem wiceministra, jednak głównie po to, aby zrobić Czarkowi na złość. Ma również wykształcenie pielęgniarki. W tej roli – Aleksandra Woźniak.
 • komendant Władysław Słoik (nadkomisarz) – szef zakochany w swoim psie Pershingu, którego traktuje jak człowieka. Zofia pierwsza i Zofia druga oraz Andżela przez czas swojej służby na posterunku były jego kochankami. Czuje silną niechęć do posterunkowego Cezarego. Absolwent Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie. Jest wdowcem i komunistą. Swoją pozycję zawdzięcza układom, podczas panowania socjalizmu. Z trzymanego w szafie pancernej ciężkiego karabinu maszynowego uratował życie Bierutowi. Rolę tę zagrał Marek Perepeczko.
 • Arnold (starszy posterunkowy). Postać wzorowana na Arnoldzie Schwarzeneggerze. Arnie uwielbia rozwiązania siłowe, horrory i filmy akcji oraz broń. Wykazuje się wielką siłą i niewielką inteligencją. Ma natomiast złote serce. Jest Świadkiem Jehowy. Pochodzi z Poznania[2] Zagrał go Piotr Zelt.
 • Luksus (starszy posterunkowy). Twierdzi, że jego pseudonim wziął się od tego, iż jest ekspertem od kobiet. Przez innych nazywany erotomanem, jednak z Czarkiem dogaduje się bardzo dobrze. Postać tę zagrał Paweł Burczyk.
 • Stępień (starszy aspirant)[c] Zastępca komendanta, alkoholik, z zamiłowaniem pije wódkę; ma problemy z drugą żoną, z którą ciągle się rozwodzi. Wcześniej pracował w komórce kryminalnej, gdzie był najlepszy ze wszystkich. Ma wadę wzroku minus 40 dioptrii i jest daltonistą. Po przejściu na emeryturę często wpada na posterunek w odwiedziny. Stępnia zagrał Marek Walczewski.
 • Zofia (starszy sierżant) – druga Zofia, przysłana w miejsce pierwszej (Zofii Zofickiej). Darzy nieodwzajemnionym uczuciem komendanta, który traktuje ją jako swoją kochankę. Drugą Zofię zagrała Joanna Sienkiewicz.

Role powracające[edytuj | edytuj kod]

 • Ewa Szykulska jako Zofia Zoficka (pierwsza; starszy sierżant)[3] Przeniesiona po ośmiu odcinkach do wydziału kontroli wewnętrznej. Co jakiś czas powraca na inspekcję na posterunek.
 • Agnieszka Włodarczyk jako Agnieszka Cezary (siostra Czarka). Czarek jest jej prawnym opiekunem, ponieważ ich rodzice zginęli. Agnieszka przyprowadza na posterunek swoich kolejnych chłopaków, których Czarek nie chce zaakceptować. Często wpada też w celu uzyskania usprawiedliwienia do szkoły.
 • Dorota Chotecka jako Jola (prostytutka), miłość Czarka aż do odcinka 29. Nienawidzi się z Kasią, wpada od czasu do czasu na posterunek. Po związku z Czarkiem widuje się z Luksusem. W drugiej serii zaprzyjaźnia się z Kasią i chodzi z Rysiem.
 • Dariusz Gnatowski jako Alfons Biernacki (alfons Joli). Po pierwszym spotkaniu z Czarkiem zaczynają ich łączyć dobre stosunki (mimo początkowej niechęci). Wyzyskuje swoje dziewczyny, zabierając im połowę „pensji”.
 • Barbara Burska jako inspektor Pieżchała z wydziału kontroli wewnętrznej. Stara się o wyrzucenie Czarka z pracy na różne sposoby. Darzy uczuciem Kota, czego stara się nie okazywać.
 • Andrzej Niemirski jako inspektor Jan Kot. Ma nadzieję na zwolnienie Czarka z pracy, składa na niego liczne raporty. Nieoficjalnie mówi do inspektor Pieżchały „Pieżchałko”. W ostatnim odcinku oświadcza się jej, a ona przyjmuje oświadczyny.
 • Zbigniew Buczkowski jako bezdomny Janek, któremu policjanci pozwalają co jakiś czas nocować w celi. Ma dom w Konstancinie z którego uciekł, gdyż biła go żona.
 • Sławomir Orzechowski jako ksiądz proboszcz, za każdym razem przychodzi na posterunek wnosić skargę na prostytutki stojące zbyt blisko kościoła. Ma pociąg do wódki. Najczęściej trafia na Czarka.
 • Maciej Kozłowski jako dowódca antyterrorystów, w stopniu nadkomisarza. Podobnie jak Arnie lubi rozwiązania siłowe. Nie ma w zwyczaju negocjowania z terrorystami. Posługuje się gwarą śląską.
 • Aleksander Gawroński jako Rosolak, drobny złodziej, często starający się zabić własnego szwagra i teściową, co jakiś czas aresztowany przez policjantów, których jednak nazywa swoimi przyjaciółmi.
 • Joanna Kurowska jako Mirella Ciapara wyjątkowo natrętna, szukająca sensacji reporterka telewizyjna. Zawsze towarzyszy jej człowiek z kamerą.
 • Ewa Taraszkiewicz-Dejmek jako druga żona Stępnia, co jakiś czas pojawia się na posterunku, częściej jednak wspominana w rozmowach; co jakiś czas dzwoni na posterunek.

Role gościnne[edytuj | edytuj kod]

Ekipa[edytuj | edytuj kod]

Nawiązania[edytuj | edytuj kod]

Motyw tego komisariatu w Warszawie w Muzeum Pożarnictwa w Warszawie nawiązuje do odcinka 13 pt. Spotkania z Temidą serialu Zmiennicy w reżyserii Stanisława Barei.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Poszczególne odcinki nie są numerowane i są zamkniętymi całościami. Kolejność wpisania odcinków według wydania na kasetach wideo.
Cezary Pazura (Czarek) występuje w każdym odcinku i nie jest brany pod uwagę w obsadzie aktorskiej.

Numer odcinka Tytuł odcinka Premiera (Canal +) Premiera (Polsat) Dane techniczne Obsada aktorska
1. Nowy komendant 24.12.1997 01.09.1998 25 min Marek Walczewski (Stępień), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Zbigniew Buczkowski (bezdomny Janek), Małgorzata Braunek (zgwałcona kobieta), Ilona Kucińska (pielęgniarka), Lechosław Herz (malarz), Piotr Zelt (Arnie), Dorota Chotecka (Jola), Marek Perepeczko (komendant), Ewa Szykulska (Zofia), Paweł Burczyk (Luksus), Aleksandra Woźniak (Kasia)
2. Trupy w szafie 31.12.1997 08.09.1998 25 min Marek Walczewski (Stępień), Barbara Burska (inspektor Pieżchała), Andrzej Niemirski (inspektor Kot), Zbigniew Buczkowski (bezdomny Janek), Stefan Burczyk (mężczyzna), Jacek Domański, Jarosław Nowikowski, Jerzy Pożarowski, Konrad Sztuka, Piotr Zelt (Arnie), Dorota Chotecka (Jola), Marek Perepeczko (komendant), Ewa Szykulska (Zofia), Paweł Burczyk (Luksus), Aleksandra Woźniak (Kasia)
3. Prostytutki i CKM 07.01.1998 15.09.1998 25 min Marek Walczewski (Stępień), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Lew Rywin (producent), Witold Pyrkosz (aktor), Barbara Burska (inspektor Pieżchała), Andrzej Niemirski (inspektor Kot), Zofia Saretok (Merlin), Zbigniew Buczkowski (bezdomny Janek), Ola Maliszewska, Katarzyna Traczyńska (policjantka), Piotr Zelt (Arnie), Dorota Chotecka (Jola), Marek Perepeczko (komendant), Ewa Szykulska (Zofia), Paweł Burczyk (Luksus), Aleksandra Woźniak (Kasia)
4. Zakazane tematy 14.01.1998 22.09.1998 27 min Marek Walczewski (Stępień), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Aleksander Bednarz (biskup), Ewa Taraszkiewicz (żona Stępnia), Maria Klejdysz-Bąk, Katarzyna Bargiełowska (siostra towarzysząca biskupowi), Magdalena Olszewska, Henryk Gołębiewski, Jarosław Nowikowski, Piotr Zelt (Arnie), Dorota Chotecka (Jola), Marek Perepeczko (komendant), Ewa Szykulska (Zofia), Paweł Burczyk (Luksus), Aleksandra Woźniak (Kasia)
5. Zaginiony Homer 21.01.1998 29.09.1998 27 min Marek Walczewski (Stępień), Teresa Lipowska-Zaliwska (pani Lucynka, właścicielka psa Homera), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Marcin Jędrzejewski (sanitariusz ze szpitala psychiatrycznego), Maciej Gąsiorek (sanitariusz ze szpitala psychiatrycznego), Piotr Zelt (Arnie), Dorota Chotecka (Jola), Marek Perepeczko (komendant), Ewa Szykulska (Zofia), Paweł Burczyk (Luksus), Aleksandra Woźniak (Kasia)
6. Geniusz i wicemistrz 28.01.1998 06.10.1998 27 min Marek Walczewski (Stępień), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Bartosz Obuchowicz (Fryderyk), Antonina Girycz (matka Fryderyka), Wojciech Duryasz (ojciec Fryderyka), Andrzej Bryg, Elżbieta Czerwińska, Jolanta Grusznic, Maria Maj, Artur Miciński, Krzysztof Suszko, Barbara Zielińska, Piotr Zelt (Arnie), Dorota Chotecka (Jola), Marek Perepeczko (komendant), Ewa Szykulska (Zofia), Paweł Burczyk (Luksus), Aleksandra Woźniak (Kasia)
7. Komisja Lekarska 04.02.1998 13.10.1998 27 min Marek Walczewski (Stępień), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Tomasz Sapryk, Krzysztof Kumor (w czołówce brzmienie nazwiska: Kumur), Edward Żentara, Aleksander Gawroński, Wojciech Królikiewicz, Janusz Rymkiewicz, Jarosław Nowikowski, Marek Perepeczko (komendant), Ewa Szykulska (Zofia), Paweł Burczyk (Luksus), Aleksandra Woźniak (Kasia)
8. Dwie Zofie 11.02.1998 20.10.1998 25 min Marek Walczewski (Stępień), Piotr Zelt (Arnie), Zbigniew Buczkowski (bezdomny Janek), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Władysław Kowalski (generał), Bohdan Smoleń (Dzięcioł), Ewa Taraszkiewicz-Dejmek, Agnieszka Różańska, Borys Jaźnicki, Marek Perepeczko (komendant), Ewa Szykulska (inspektor Zofia), Paweł Burczyk (Luksus), Aleksandra Woźniak (Kasia)
9. Burza i upał 18.02.1998 27.10.1998 28 min Marek Walczewski (Stępień), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Dorota Chotecka (Jola), Barbara Burska (inspektor Pieżchała), Andrzej Niemirski (inspektor Kot), Ewa Frąckiewicz, Aleksander Gawroński, Jan Jurewicz, Jacek Kałucki, Paweł Burczyk (Luksus), Aleksandra Woźniak (Kasia)
10. Imieniny komendanta 25.02.1998 03.11.1998 27 min Marek Walczewski (Stępień), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Dorota Chotecka (Jola), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Dariusz Gnatowski (Alf), Maciej Kowalewski, Marek Perepeczko (komendant), Paweł Burczyk (Luksus), Aleksandra Woźniak (Kasia)
11. Brzytwiarz 04.03.1998 10.11.1998 30 min Marek Walczewski (Stępień), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Joanna Kurowska (Mirella), Aleksander Mikołajczak (minister), Krzysztof Szczygieł (Brzytwiarz), Beata Łuczak, Brygida Turowska, Rafał Żabiński, Marek Perepeczko (komendant), Paweł Burczyk (Luksus), Aleksandra Woźniak (Kasia)
12. Prawdziwi gliniarze 11.03.1998 17.11.1998 29 min Marek Walczewski (Stępień), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Bogusław Linda (aktor), Piotr Fronczewski (właściciel piwnicy), Maciej Ślesicki (reżyser), Ewa Taraszkiewicz-Dejmek, Jerzy Gudejko, Wojciech Skibiński (wrzucany do schronu), Stanisław Penksyk, Maciej Gąsiorek, Marcin Jędrzejewski, Jarosław Adamowicz, Sylwia Derybowska, Marek Perepeczko (komendant), Paweł Burczyk (Luksus), Aleksandra Woźniak (Kasia)
13. Bomba 18.03.1998 24.11.1998 28 min Marek Walczewski (Stępień), Marek Perepeczko (komendant), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Katarzyna Węglicka-Gruszczyńska (kobieta w ciąży), Paweł Burczyk (Luksus), Aleksandra Woźniak (Kasia)
14. Obcokrajowcy 25.03.1998 01.12.1998 25 min Marek Walczewski (Stępień), Marek Perepeczko (komendant), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Barbara Burska (inspektor Pieżchała), Andrzej Niemirski (inspektor Kot), Dariusz Dobkowski (Pierre), Magdalena Celówna-Janikowska, Stanisław Wyszyński, Krzysztof Krupiński, Tomasz Krupa, Azjargal Batjargal, Badamdorż Sandui, Batjargal Balgan, Aleksandra Woźniak (Kasia)
15. Kalambury filmowe 01.04.1998 08.12.1998 29 min Marek Walczewski (Stępień), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Dorota Chotecka (Jola), Barbara Burska (inspektor Pieżchała), Andrzej Niemirski (inspektor Kot), Dariusz Gnatowski (Alf), Sławomir Pacek, Jarosław Nowikowski, Aleksandra Woźniak (Kasia)
16. Superklej 08.04.1998 15.12.1998 28 min Marek Walczewski (Stępień), Marek Perepeczko (komendant), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Ewa Taraszkiewicz-Dejmek, Diana Pasikowska, Jarosław Boberek, Norbert Rakowski, Paweł Jarosz, Jarosław Nowakowski, Olga Jakubowska, Anna Borkowska, Monika Włoszek, Monika Stańczak, Aleksandra Woźniak (Kasia)
17. Konkurs 15.04.1998 22.12.1998 28 min Marek Walczewski (Stępień), Marek Perepeczko (komendant), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Dorota Chotecka (Jola), Katarzyna Żak, Piotr Woźnicki, Mikołaj Klimek, Józef Stefański, Studio Klaps (studio dziecięce działające przy Agencji Aktorskiej Gudejko pod kierownictwem Wiesławy Klaty; przedszkolaki), Aleksandra Woźniak (Kasia)
18. Pchły i rosyjska mafia 22.04.1998 29.12.1998 27 min Marek Walczewski (Stępień), Marek Perepeczko (komendant), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Zbigniew Buczkowski (bezdomny Janek), Piotr Siejka, Maciej Kozłowski, Jarosław Gruda, January Brunov, Dariusz Kurzelewski, Bartosz Szaniawski, Sylwia Zmitrowicz, Aleksandra Woźniak (Kasia)
19. Trudne dni 29.04.1998 12.01.1999 28 min Marek Walczewski (Stępień), Marek Perepeczko (komendant), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Dorota Chotecka (Jola), Barbara Burska (inspektor Pieżchała), Andrzej Niemirski (inspektor Kot), Małgorzata Sadowska, Marek Karpowicz, Adam Dzienis, Maciej Gołębiowski, Aleksandra Woźniak (Kasia)
20. Wigilia – część I 06.05.1998 19.01.1999 29 min Marek Walczewski (Stępień), Marek Perepeczko (komendant), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Zbigniew Buczkowski (bezdomny Janek), Barbara Burska (inspektor Pieżchała), Artur Żmijewski (Święty Mikołaj), Sławomir Orzechowski (ksiądz), Krzysztof Pstrzoch, Kacper Pstrzoch, Dawid Kielak, Aleksandra Woźniak (Kasia)
21.
(kontynuacja odc. 20.)
Wigilia – część II 13.05.1998 26.01.1999 26 min Marek Walczewski (Stępień), Marek Perepeczko (komendant), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Zbigniew Buczkowski (bezdomny Janek), Maciej Kozłowski, Aleksander Skowroński, Maciej Dużyński, Andrzej Nejman, Anna Karolak, Piotr Kwiatkowski, Bogusław Skrętowski, Robert Czebotar, Aleksandra Woźniak (Kasia)
22. Sam na placu boju 20.05.1998 03.09.1999 27 min Marek Walczewski (Stępień), Paweł Burczyk (Luksus), Dorota Chotecka (Jola), Dariusz Gnatowski (Alf), Zofia Saretok (Merlin), Maria Klejdysz-Bąk (staruszka), Sławomir Orzechowski (ksiądz), Maciej Czapski, Ewa Woszczyńska, Kazimierz Mazur, Mikołaj Klimek, Łucja Kuklińska, Wacław Pokrywka, Krystyna Kołodziejczyk-Szyszko, Jan Piechociński, Alina Ładoń, Aldona Rogulska, Anita Kawulska, Jarosław Nowikowski
23. Bal sylwestrowy 27.05.1998 10.09.1999 28 min Marek Walczewski (Stępień), Marek Perepeczko (komendant), Aleksandra Woźniak (Kasia), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Dorota Chotecka (Jola), Zbigniew Buczkowski (bezdomny Janek), Barbara Burska (inspektor Pieżchała), Andrzej Niemirski (inspektor Kot), Dariusz Gnatowski (Alf), Zofia Saretok (Merlin), Joanna Kurowska (Mirella), Witold Wieliński, Aleksander Gawroński, Ryszard Chlebuś, Tomasz Smak, Jarosław Nowikowski
24. Sztuka kamuflażu 03.06.1998 17.09.1999 27 min Marek Walczewski (Stępień), Marek Perepeczko (komendant), Aleksandra Woźniak (Kasia), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Zbigniew Buczkowski (bezdomny Janek), Barbara Burska (inspektor Pieżchała), Andrzej Niemirski (inspektor Kot), Leszek Teleszyński (bogacz), Janusz Bukowski, Krzysztof Kumor (w czołówce nazwisko: Kumur), Maciej Kozłowski, Marcin Jędrzejewski, Maciej Gąsiorek
25. Księgowy mafii 10.06.1998 24.09.1999 29 min Marek Walczewski (Stępień), Marek Perepeczko (komendant), Aleksandra Woźniak (Kasia), Roman Szafrański (księgowy), Piotr Dejmek (sprzątacz), Mirosław Zbrojewicz (mężczyzna), Cezary Żak, Marian Glinka, Jacek Lenartowicz, Jacek Getyński, Olgierd Dowgiłłowicz, Jerzy Hunek
26. Powtórka z westernu 17.06.1998 01.10.1999 26 min Marek Walczewski (Stępień), Aleksandra Woźniak (Kasia), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Dorota Chotecka (Jola), Zbigniew Buczkowski (bezdomny Janek), Sylwester Maciejewski (strażnik miejski), Marek Barbasiewicz (dowódca straży), Zbigniew Korepta, Zdzisław Sobociński, Dariusz Sikorski (strażnik miejski), Robert Wabich (strażnik miejski), Krystyna Rutkowska-Ulewicz
27. Na haju 24.06.1998 08.10.1999 27 min Marek Walczewski (Stępień), Marek Perepeczko (komendant), Aleksandra Woźniak (Kasia), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Dorota Chotecka (Jola), Kazimierz Butkiewicz, Henryk Lotto, Arkadiusz Detmer, Dariusz Wojciechowski, Paweł Chochlew, Dariusz Błażejewski
28. Zemsta 02.09.1998 15.10.1999 29 min Marek Walczewski (Stępień), Aleksandra Woźniak (Kasia), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Stanisława Celińska (ciotka), Jan Janga-Tomaszewski (wuj), Zofia Czerwińska (matka), Ewa Taraszkiewicz-Dejmek, Sławomir Orzechowski, Jacek Braciak (Witek), Małgorzata Foremniak, Izabela Dąbrowska, Jacek Metyk, Roman Kalinowski
29. Eliksir miłości 09.09.1998 22.10.1999 29 min Marek Walczewski (Stępień), Marek Perepeczko (komendant), Aleksandra Woźniak (Kasia), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Małgorzata Pieczyńska, Grzegorz Klein, Edward Sosna, Kalaidau Conte, Andrzej Żółkiewski, Sylwia Adamowicz
30. Wszystkie kobiety Czarka 16.09.1998 29.10.1999 29 min Marek Walczewski (Stępień), Aleksandra Woźniak (Kasia), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Dorota Chotecka (Jola), Anna Samusionek (blondyna), Anna Nowak, Katarzyna Antoniewicz, Małgorzata Werner, Danuta Borsuk, Olga Jakubowska, Anna Sztejnike, Aleksandra Buczkowska, Magdalena Elżanowska, Anna Zalewska, Joanna Goleniak, Renata Biała, Kamila Turowska, Dorota Szumska, Jakub Iwiański
31. Pojedynek 23.09.1998 05.11.1999 26 min Marek Walczewski (Stępień), Marek Perepeczko (komendant), Aleksandra Woźniak (Kasia), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Dorota Chotecka (Jola), Marzena Weselińska, Małgorzata Biniek-Jankowska (w czołówce nazwisko: Bieniek-Jankowska), Edyta Łukaszewicz-Lisowska, Anita Kawulska, Sylwia Dziugiel, Monika Świerczewska, Ewelina Cichoń, Adam Biedrzycki, Janusz Pielak, Bogdan Michalak, Jacek Jeleń, Jarosław Nowikowski
32. Zmory z przeszłości 30.09.1998 12.11.1999 28 min Marek Walczewski (Stępień), Marek Perepeczko (komendant), Aleksandra Woźniak (Kasia), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Ewa Szykulska (inspektor Zofia), Barbara Burska (inspektor Pieżchała), Andrzej Niemirski (inspektor Kot), Lidia Korsakówna (rusycystka), Zbigniew Zamachowski (dróżnik), Stanisław Mikulski (historyk), Włodzimierz Wilkosz (profesor wf), Wiktor Kamiński, Krzysztof Osmólski, Zdzisław Rychter
33. Samice 07.10.1998 19.11.1999 25 min Marek Walczewski (Stępień), Marek Perepeczko (komendant), Aleksandra Woźniak (Kasia), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Zbigniew Buczkowski (bezdomny Janek), Andrzej Zaorski (transwestyta), Zdzisław Pazura (emeryt), Dorota Piasecka, Anna Kękuś
34. Film 14.10.1998 26.11.1999 28 min Marek Walczewski (Stępień), Marek Perepeczko (komendant), Aleksandra Woźniak (Kasia), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Olaf Lubaszenko (scenarzysta), Sylwia Adamowicz, Jarosław Nowikowski, Zbigniew Chodziak
35. Mistrzowie bilarda 21.10.1998 03.12.1999 27 min Marek Perepeczko (komendant), Aleksandra Woźniak (Kasia), Piotr Zelt (Arnie), Radosław Pazura (bilardzista), Jack Recknitz (Niemiec), Rui Carlos Ferreira (Murzyn), Tomasz Jarosz, Jeremi Korycki
36. Miss Policji – część I 28.10.1998 10.12.1999 29 min Marek Perepeczko (komendant), Aleksandra Woźniak (Kasia), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Dorota Chotecka (Jola), Beata Tyszkiewicz (jurorka), Krzysztof Kiersznowski (juror), Jerzy Łapiński (juror), Lech Łotocki (juror), Jan Tomaszewicz, Andrzej Grąziewicz, Jerzy Molga, Borys Jaźnicki, Robert Cichoń
37.
(kontynuacja odc. 36.)
Miss Policji – część II 04.11.1998 17.12.1999 29 min Marek Perepeczko (komendant), Aleksandra Woźniak (Kasia), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Ewa Szykulska (inspektor Zofia), Beata Tyszkiewicz (jurorka), Krzysztof Kiersznowski (juror), Jerzy Łapiński (juror), Lech Łotocki (juror), Joanna Kurowska (Mirella), Agnieszka Kotlarska, Joanna Jędrejek, Sylwia Nowiczewska, Iwona Kowalska, Janusz Bukowski, Andrzej Grąziewicz, Jerzy Molga, Eliza Korbońska, Bartłomiej Bobrowski, Janusz Pielak, Jarosław Nowikowski
38. Koks 11.11.1998 31.12.1999 28 min Marek Perepeczko (komendant), Aleksandra Woźniak (Kasia), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Ewa Szykulska (inspektor Zofia), Barbara Burska (inspektor Pieżchała), Andrzej Niemirski (inspektor Kot), Michał Dworczyk (DJ), Teresa Czarnecka-Kostecka, Grzegorz Chrapkiewicz, Janusz Bukowski, Marek Prażanowski, Przemysław Predygier
39. Cudotwórcy 18.11.1998 07.01.2000 29 min Marek Perepeczko (komendant), Aleksandra Woźniak (Kasia), Marek Walczewski (Stępień), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Joanna Kurowska (Mirella), Maria Klejdysz-Bąk (staruszka), Konrad Sztuka (ranny bandyta), Maciej Kozłowski (policjant), Bartosz Zatorski, Czesław Lasota, Stanisław Jaskułka, Witold Żaboklicki, Jerzy Gudejko, Paweł Zieliński, Ewa Symko-Marczewska, Aleksandra Cicharska, Zbigniew Modej, Marta Rogalska, Małgorzata Mossakowska, Zygmunt Andrzejewski, Michał Chylicki, Robert Cichoń, Grzegorz Forysiak, Tomasz Kalczyński, Robert Chmielewski, Włodzimierz Grzęda, Krzysztof Gołębiowski, Janusz Michałowski (cudotwórca)
40. Szczęśliwy dzień 25.11.1998 14.01.2000 30 min Marek Perepeczko (komendant), Aleksandra Woźniak (Kasia), Marek Walczewski (Stępień), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Dorota Chotecka (Jola), Barbara Burska (inspektor Pieżchała), Andrzej Niemirski (inspektor Kot), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka; występuje w czołówce odcinka, w rzeczywistości nie wystąpiła w nim), Ewa Wawrzoń (wychowawczyni; występuje w czołówce odcinka, w rzeczywistości nie wystąpiła w nim), Dariusz Gnatowski (Alf), Ewa Taraszkiewicz-Dejmek (żona Stępnia), Mariusz Jakus (bandyta)
41. Tylko dla dorosłych 01.12.1998 21.01.2000 25 min Marek Perepeczko (komendant), Aleksandra Woźniak (Kasia), Marek Walczewski (Stępień), Joanna Sienkiewicz (Zofia), Piotr Zelt (Arnie), Paweł Burczyk (Luksus), Agnieszka Włodarczyk (Agnieszka), Dorota Chotecka (Jola), Zbigniew Buczkowski (bezdomny Janek), Bogusław Linda (aktor), Aleksander Bednarz (biskup), Ewa Szykulska (inspektor Zofia), Władysław Kowalski (generał), Joanna Kurowska (Mirella), Anna Samusionek, Agnieszka Kotlarska, Joanna Jędrejek, Cezary Żak, Roman Szafrański, Łukasz Rogalski

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W jednym z odcinków Rysio twierdzi, że wysadził blok, ale „na Ursynowie, a tam mają ich dużo”.
 2. W jednym z odcinków na posterunku wyraźnie słychać odgłos ekspresu wiedeńskiego.
 3. W kilku pierwszych odcinkach Stępień został nazwany aspirantem (np. w odcinku 2. przez Cezarego), w odcinku 29 I serii nosi mundur starszego aspiranta.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Piętnastolecie pechowego posterunku.
 2. Odcinek 23, Nimfomanka, cz. 1.
 3. Odcinek 37. – pojawia się jako młodszy aspirant.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]