1408 (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
1408
Gatunek

horror, thriller

Data premiery

12 czerwca 2007
23 listopada 2007 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

104 min
112 min

Reżyseria

Mikael Håfström

Scenariusz

Scott Alexander
Matt Greenberg
Larry Karaszewski
Stephen King (opowiadanie)

Główne role

John Cusack
Samuel L. Jackson
Mary McCormack
Jasmine Jessica Anthony
Tony Shalhoub

Muzyka

Gabriel Yared

Zdjęcia

Benoît Delhomme

Produkcja

Lorenzo di Bonaventura

Wytwórnia

Dimension Films
The Weinstein Company
Di Bonaventura Pictures

Dystrybucja

MGM (USA – kino)
Genius Products (USA – DVD)
Paramount Pictures (UK – kino)
Kino Świat (Polska – kino)

Budżet

25 000 000 $

Nagrody
2 nagrody i 4 nominacje
Strona internetowa

1408 – film z roku 2007 oparty na opowiadaniu Stephena Kinga pod tym samym tytułem ze zbioru opowiadań Wszystko jest względne. 14 mrocznych opowieści w reżyserii Mikaela Håfströma. W głównych rolach występują John Cusack i Samuel L. Jackson.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada historię Mike’a Enslina (John Cusack) – amerykańskiego pisarza niecieszącego się dużą popularnością, autora przewodników po nawiedzonych hotelach. Enslin nie wierzy w Boga ani w siły nadprzyrodzone, takie jak duchy, co prawdopodobnie wynika ze śmierci jego córki Katie (Jasmine Jessica Anthony), która zachorowała na nieuleczalną chorobę. Po odejściu Katie rozpadło się także małżeństwo Enslina z Lily (Mary McCormack). Od tej pory Mike jeździł po kraju, zatrzymując się w rzekomo nawiedzonych hotelach i domach. Z pobytów w takich miejscach czerpał natchnienie do pisania swoich książek.

Pewnego dnia, przeglądając swoją pocztę, Mike zainteresował się pocztówką z Nowego Jorku, na odwrocie której widniała sugestia: Don't enter 1408 (Nie wchodź do 1408). Enslin postanowił pojechać do Nowego Jorku, gdzie mieszkała również jego żona. Okazało się, że wynajęcie pokoju 1408 w hotelu Dolphin nie jest takie proste. Menedżer hotelu Gerald Olin (Samuel L. Jackson) przeprowadził z Enslinem długą rozmowę, próbując odwieść go od zamiaru wynajęcia 1408. Opowiedział mu historię wielu ludzi, którzy popełnili tam samobójstwo – żaden z nich nie wytrzymał w pokoju dłużej niż godzinę. Enslin nie dał się jednak przekonać.

Przekraczając próg 1408, Enslin zauważa, że w pokoju nie ma nic nadzwyczajnego. Po rozejrzeniu się zaczyna szydzić z menedżera, który według niego próbował go tylko nastraszyć. Po krótkim czasie okazuje się jednak, że pokój nie jest całkiem normalny. Radio włącza się samoistnie, a zegar, zamiast wyświetlać obecny czas, zaczyna odliczać 60 minut – w końcu w pokoju nikt nie przetrwał godziny. Wraz z upływem czasu Enslin zauważa coraz więcej dziwnych zjawisk – okiennica rani mu ręce, po pokoju chodzą duchy samobójców, pojawiają się zjawy próbujące zabić Enslina, a ze ściany sączy się krew. Gdy Mike postanawia się wymeldować, dyspozytorka w telefonie ignoruje jego prośby. Próbując wydostać się z pokoju, Enslin łamie klucz, a następnie wyrywa z drzwi klamkę – zostaje uwięziony.

Za pomocą laptopa udaje mu się porozumieć z Lily, którą błaga o pomoc. Połączenie zostaje jednak zerwane. Niedługo później dzieją się inne dziwne rzeczy – pokój zalewa woda, a Mike'owi wydaje się, ze udało mu się wydostać z pokoju. Wszystko to okazuje się jednak złudzeniem. Wyjście przez okno i przedostanie się po gzymsie do sąsiedniego pokoju również staje się niemożliwe, gdyż ku swojemu zdziwieniu Enslin zauważa, że budynek nie posiada innych okien. Z planu hotelu, który wisi na drzwiach, znikają inne pokoje.

Mike’a dręczą także wspomnienia jego zmarłej córki. W telewizorze wyświetla się nakręcony niegdyś przez niego film, na którym widać całą rodzinę. W pokoju pojawia się także córka Enslina, która „umiera” po raz drugi na rękach ojca, a potem rozsypuje się w proch.

Szczęśliwie Mike zauważa, że połączenie z Lily zostało ponownie nawiązane. Lily mówi Enslinowi, że wezwała już policję, która nie znalazła go, mimo że... jest teraz w pokoju 1408. Gdy licznik pokazał, że minęło już 60 minut, zeruje się i odlicza czas od nowa. Wtedy Enslin postanawia spalić pokój – wznieca pożar, a sam siada spokojnie na fotelu. W tym samym czasie do hotelu jedzie Lily, zaniepokojona przez męża. Gdy dojeżdża na miejsce, widzi płomienie w oknie jednego z pokojów i alarmuje strażaków. W ostatniej chwili drzwi do pokoju zostają wyważone, a strażacy wynoszą poparzonego Mike’a, który mówi im, aby nie wchodzili do tego pokoju, gdyż jest on „zły”.

Mike i Lily postanawiają ponownie zamieszkać razem. Po kilku miesiącach Lily, robiąc porządki, odnajduje kartonowe pudło z pamiątkami Mike’a z pobytu w pokoju 1408. Mike postanawia zachować jedynie dyktafon, na który nagrywał swoje spostrzeżenia. Film kończy się sceną, w której Mike odtwarza z kasety głos córki, którą spotkał w pokoju.

Alternatywne zakończenie[edytuj | edytuj kod]

Oryginalne zakończenie filmu było inne[1], ale zostało usunięte przez reżysera wskutek opinii „testowej publiczności”. Po podpaleniu 1408 Enslin chowa się pod stołem i cieszy z tego, że zniszczył pokój, po czym umiera. Na jego pogrzebie pojawia się Olin, próbując wręczyć Lily pudło z rzeczami należącymi do jej męża. Lily jednak odmawia. Następnie będąc w samochodzie, Olin wysłuchuje nagrania głosu Katie na dyktafonie i w lusterku dostrzega niewyraźną postać spalonego Enslina. Film kończy się sceną w zniszczonym pokoju 1408, w którym Enslin znika wezwany przez głos swojej córki, któremu towarzyszył dźwięk zamykanych drzwi.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z pozytywną reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 79% z 172 recenzji filmu jest pozytywne (średnia ocen wyniosła 6,7 na 10)[2]. Na portalu Metacritic średnia ocen z 27 recenzji wyniosła 64 punktów na 100[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Advance Hint At 1408 DVD Contents - CINEMABLEND. cinemablend.com. [dostęp 2017-11-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-10)].
  2. 1408 (2007). Rotten Tomatoes. [dostęp 2018-01-26]. (ang.).
  3. 1408 (2007). Metacritic. [dostęp 2018-01-26]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]