1800 gramów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
1800 gramów
Gatunek

dramat obyczajowy
komedia

Rok produkcji

2019

Data premiery

15 listopada 2019

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

100 min

Reżyseria

Marcin Głowacki

Scenariusz

Piotr Jasek
Agnieszka Jelonek
Jan Holoubek

Główne role

Magdalena Różczka
Piotr Głowacki
Dorota Kolak
Maciej Zakościelny
Danuta Stenka
Roma Gąsiorowska
Zbigniew Zamachowski
Wojciech Mecwaldowski
Grubson

Muzyka

Paweł Lucewicz

Zdjęcia

Dariusz Rudziński

Scenografia

Ryszard Melliwa

Kostiumy

Justyna Stolarz

Montaż

Krzysztof Boroń

Produkcja

Krystyna Lasoń

Wytwórnia

TVN

Dystrybucja

Kino Świat

1800 gramówpolski film fabularny z 2019 roku w reżyserii Marcina Głowackiego.

Zdjęcia do filmu powstały w Krakowie[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Kraków. W całym mieście trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. W sądzie trwa rozprawa z wniosku ośrodka pomocy społecznej o pozbawienie nieletniej Oli (Nel Kaczmarek) praw rodzicielskich nad jej nowo narodzonym synkiem, gdyż ma kiepskie warunki mieszkaniowe, a ojcem dziecka jest jej chłopak Darek (Jan Kowalewski). W sądzie jest reprezentowana przez kierowniczkę fundacji szukającej opiekunów dla dzieci pozbawionych rodzin – Ewę Wysocką (Magdalena Różczka), energicznej kobiety, gotowej na przekroczenie przepisów w celu pomocy dzieciom oraz mecenasa Pawła Raszyńskiego (Maciej Zakościelny). Jedyną szansą na odzyskanie dziecka jest zawarcie związku małżeńskiego z ojcem dziecka.

W ośrodku pojawia się Nutka (Mia Diduch) – niemowlę pozostawione przez matkę (Anna Smołowik). Okazuje się, że zażądał tego jej mąż (Krzysztof Wach), gdyż Nutka jest owocem zdrady z jego przyjacielem. Na chęć adopcji Nutki zgłaszają się małżeństwo Magda (Roma Gąsiorowska) i Kamil (Wojciech Zieliński), jednak wkrótce na wieść o chorobie dziewczynki para wycofuje się z tego zamiaru. Niebawem w ośrodku w charakterze konserwatora zatrudnia się Wojtek (Piotr Głowacki), którego dziwne zachowanie wzbudza podejrzenia Ewy wobec niego.

Wkrótce Ewa dowiaduje się, że ośrodek ma zostać zlikwidowany, na co nie chce pozwolić i interweniuje nawet w tej sprawie do władz miasta. Nadchodzi dzień ślubu Oli i Darka, na którym Ewa jest świadkiem, na którym obecny jest również Paweł. Okazuje się, że nowym najemcą ma zostać Paweł, który również nie dostarczył do sądu rodzinnego aktu małżeństwa Oli i Darka. To miała być zemsta za to, że Ewa odmówiła mu współżycia seksualnego z nim. Na szczęście niezbędne dokumenty docierają do sądu na czas i młodzi rodzice odzyskują dziecko.

Ewa niebawem dowiaduje się, że Nutka została porwana, a monitoring wskazuje na sprawstwo Wojtka, który wkrótce zostaje zatrzymany przez policję w domu na działce. Podczas śledztwa wychodzi na jaw, że to on jest biologicznym ojcem Nutki. Wkrótce wychodzi na wolność i wiąże się z Ewą, z którą zamieszkuje oraz planuje stworzyć dla Nutki prawdziwą rodzinę.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Premiera[edytuj | edytuj kod]

Uroczysta premiera filmu odbyła się dnia 12 listopada 2019 roku w Warszawie. Oprócz odtwórców filmu wśród zaproszonych gości byli m.in.: Hubert Urbański, Kamila Kamińska, Anna Oberc[3][4].

Wydanie DVD, Blu-Ray i VOD[edytuj | edytuj kod]

16 marca 2020 roku miała miejsce premiera filmu na DVD i Blu-Ray, a od 1 maja 2020 roku na platformie VOD[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]