Przejdź do zawartości

188 Brygada Pancerna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
188 Brygada Pancerna
Ilustracja
Historia
Państwo

 Izrael

Sformowanie

1967

Nazwa wyróżniająca

Barak

Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

wojska lądowe

Rodzaj wojsk

wojska pancerne

Podległość

36 Dywizja Pancerna

188 Brygada Pancerna (hebr. חטיבה 188, nazywana עוצבת ברק, Barak; pol. Błyskawica) – pancerny związek taktyczny Sił Obronnych Izraela. Brygada podlega Dowództwu Północnemu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Brygada swoimi tradycjami sięga do 2 Brygady Karmeli, która walczyła podczas wojny o niepodległość w 1948. Była to brygada piechoty. Po wojnie została przekształcona w 18 Brygadę Carmeli. Podczas kryzysu sueskiego w 1956 brygada nie wzięła udziału w działaniach bojowych i zabezpieczała granicę z Jordanią. Doświadczenia tej wojny wskazywały na dużą skuteczność wojsk zmechanizowanych, dlatego brygadę przekształcono w 45 Brygadę Pancerną (Barak). Proces szkolenia został ukończony w 1962. Nowa brygada składała się z batalionu czołgów, dwóch batalionów piechoty zmechanizowanej, batalionu wsparcia artyleryjskiego i jednostki rozpoznania. W wojnie sześciodniowej w 1967 brygada wkroczyła do Samarii, zabezpieczając rejon miast Dżanin i Nablus, a następnie przeszła w okolicę miasta Jerycho.

W kwietniu 1969 brygada przeszła kolejną reorganizację, otrzymując przy tym numer 188 Brygady Pancernej. Na jej uzbrojenie weszły czołgi Szot. Podczas wojny na wyczerpanie (1967–1970) brygada wzięła udział w operacji, której celem był atak na syryjskie pozycje na Wzgórzach Golan (26 czerwca 1970) zadając ciężkie straty Syryjczykom. Brygada poniosła najcięższe straty podczas wojny Jom Kipur w 1973. Stawiła ona opór dziesięciokrotnie liczniejszym nacierającym syryjskim oddziałom pancernym. W ciężkich starciach na Wzgórzach Golan straciła 112 żołnierzy, w tym dowódcę. Brygada została wówczas niemal całkowicie zniszczona[1].

Podczas wojny libańskiej w 1982 brygada wkroczyła do Libanu i nacierała wzdłuż wybrzeża. Zdobyła miasto Sydon, a następnie toczyła walki w obozach palestyńskich uchodźców na południe od Bejrutu. Potem została przegrupowana na wschód, aby stawić czoła wojskom syryjskim, po czym wzięła udział w oblężeniu Bejrutu, zdobywając port lotniczy Bejrut. W następnych latach brygada zabezpieczała do 2000 tzw. „strefę bezpieczeństwa” w południowym Libanie. W 1992 na jej uzbrojenie weszły czołgi Merkawa Mk 3.

Czołg Merkawa Mk 3 Baz
Czołgi Merkawa Mk 3 Baz

Wraz z wybuchem intifady Al-Aksa w 2000, brygada wzięła udział w operacjach antyterrorystycznych w Autonomii Palestyńskiej. Podczas ewakuacji osiedli żydowskich ze Strefy Gazy w 2005 żołnierze brygady wzięli udział w zabezpieczeniu osiedli Tel Katif, Kefar Darom, Atzmona i Sa-Nur. Następnie jeden z batalionów pozostał w rejonie Strefy Gazy i uczestniczył w operacji Płynny Ołów w 2008. Pozostała część brygady powróciła na Wzgórza Golan. Podczas II wojny libańskiej w 2006 dwa bataliony brygady działały głęboko w terytorium południowego Libanu[2].

Struktura[edytuj | edytuj kod]

188 Brygada Pancerna wchodzi w skład 36 Dywizji Pancernej (Ga’asz) i podlega Dowództwu Północnemu Sił Obronnych Izraela.

Jednostki operacyjne:

  • 53 batalion pancerny (Sufa)
  • 71 batalion pancerny (Reshef)
  • 74 batalion pancerny (Sa’ar)
  • 188 kompania zwiadu pancernego (Sayeret 188) – jednostka sił specjalnych

Jednostki wsparcia:

  • 605 zmechanizowany batalion inżynieryjny (HaMahatz)
  • kompania przeciwpancerna

Uzbrojenie[edytuj | edytuj kod]

Na uzbrojeniu 188 Brygady Pancernej znajdują się czołgi podstawowe Merkawa w wersji Mk 3.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Yom Kippur War. [w:] The Jerusalem Post [on-line]. [dostęp 2011-04-09]. (ang.).
  2. Działania 188 Brygady Pancernej. [w:] Ma’ariv [on-line]. [dostęp 2011-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-30)]. (hebr.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]