19. Południk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
19. Południk
Gatunek teatralne przedstawienie telewizyjne
Data premiery 1 grudnia 2003
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 75 minut
Reżyseria Juliusz Machulski
Scenariusz Juliusz Machulski
Główne role Jan Machulski
Andrzej Grabowski
Jan Englert
Jerzy Stuhr
Jan Frycz
Muzyka Maciej Staniecki
Zdjęcia Edward Kłosiński

19. Południk – spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Juliusza Machulskiego na podstawie jego własnej sztuki, komedia political fiction.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rzecz dzieje się w Polsce, na początku XXI wieku. w 2003 roku Polacy decydują w referendum o niewstąpieniu do UE, zaś w roku 2007 na prezydenta Polski zostaje wybrany Bartłomiej Czop, pozbawiony wykształcenia i kultury osobistej demagog i prymityw. Urzędowanie rozpoczyna od brutalnego wyrzucenia z Belwederu eks-prezydenta Kazimierza Czechmeszyńskiego, który chce mu przekazać insygnia władzy. Następnie obraża ambasadorów Rosji i Niemiec. Wciela także w życie swój program walki z przestępczością, likwidując kilkuset skazanych na wysokie wyroki kryminalistów w sfingowanym wypadku na poligonie wojskowym.

Prezydenta odwiedza nasłana przez opozycję dziennikarka, której on ujawnia w wywiadzie szczegóły swojego programu, mianowicie wprowadzenie płatnego szkolnictwa, umocnienia całej wschodniej granicy czterometrowym murem z cegły, wykonywanej publicznie kary śmierci czy też mordowania podejrzanych o ciężkie przestępstwa bez wyroku sądu (tzw. wariant "Rududu"). Tymczasem dzwoni prezydent USA, podenerwowany faktem, że Czop zagrabił zyski ze znajdujących się w Polsce barów McDonald’s. Obrażony przez Czopa szybko rozłącza się. Prezydent kontynuuje wywiad z dziennikarką. Kokietowany przez nią, usiłuje odbyć z nią stosunek seksualny, ta jednak skutecznie obezwładnia go, przez co zostaje aresztowana przez jego ochronę pod zarzutem zamachu na głowę państwa. Zbliża się Nowy Rok. Amnesty International domaga się śledztwa w sprawie ukartowanego przez prezydenta "wypadku", jego samego odwiedza zaś ambasador USA, tak jak w wypadku Rosji i Niemiec krótka konwersacja doprowadza USA i Polskę na krawędź wojny. Czop, nie przejmując się zbytnio gromadzącymi się na granicach Polski siłami Rosji i NATO, planuje intrygę. Wynajmuje znajomego bandytę Marinusa do podpalenia budynku sejmu, następnie planuje zrzucić winę za ten czyn na skupioną wokół Czechmeszyńskiego opozycję. Zaprasza jej przedstawicieli w Wigilię do Pałacu Prezydenckiego i próbuje ich przekonać do swojego nowego planu, mianowicie wygnania z Polski wszystkich cudzoziemców. Opozycja się do tego nie przychyla, jednak w obliczu wyjątkowej sytuacji (zniszczenie sejmu) decyduje się go poprzeć.

Polska podzielona wzdłuż 19. południka

Tymczasem do działania przystępują inne państwa. Z inicjatywy USA Polska zostaje podzielona między Rosję a Niemcy. Granicą podziału ma być tytułowy dziewiętnasty południk, który dzieli terytorium Polski na dwie niemal równe części. Bartłomiej Czop zaś ma zostać osadzony w więzieniu Guantanamo.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]