2012 (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
2012
Ilustracja
Gatunek akcja
fantastyka naukowa
Data premiery 11 listopada 2009
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Kanada
Język angielski, rosyjski
Czas trwania 158 minut
Reżyseria Roland Emmerich
Scenariusz Harald Kloser
Roland Emmerich
Główne role John Cusack
Chiwetel Ejiofor
Muzyka Harald Kloser
Zdjęcia Dean Semler
Scenografia Barry Chusid
Kostiumy Shay Cunliffe
Wytwórnia Columbia Pictures
Centropolis Entertainment
Farewell Productions
The Mark Gordon Company
Dystrybucja Columbia UIP
Budżet 200 000 000 USD[1]

2012amerykańsko-kanadyjski katastroficzny film science-fiction, wyreżyserowany przez Rolanda Emmericha. Polska premiera odbyła się 11 listopada, a w USA 13 listopada 2009 roku[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozpoczyna się w 2009 r. Naukowcy odkrywają na Słońcu silne burze słoneczne. Z ich wyliczeń wynika, że będzie to miało niebezpieczne skutki dla Ziemi i że jest to zapowiedź katastrofalnych zdarzeń. Nie wszyscy akceptują jednak teorię o wielkiej szkodliwości i przewidywalnych skutkach burz dla klimatu i całej Ziemi. O zagrożeniu powiadomiony zostaje prezydent USA.

W roku 2010 w Kolumbii Brytyjskiej zostaje zwołany szczyt państw G8, na którym mają zostać omówione sposoby przeciwdziałania skutkom zbliżającej się klęski. Jednocześnie w regionie Tybetu rozpoczyna się budowa gigantycznych zapór i tam. Wiadomo, że podczas szczytu zdecydowano o budowie statków na wzór Arki Noego. W razie kataklizmu schronienie na nich mieli znaleźć najbogatsi mieszkańcy Ziemi oraz elita światowych polityków. Po cofnięciu się skutków katastrofy mieliby oni zająć się odtworzeniem populacji ludzi na Ziemi.

Akcja przenosi się do 2012 roku. Na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych mają miejsce liczne trzęsienia ziemi, wyniku których skorupa ziemska zaczyna ulegać powolnej destabilizacji. W tym czasie Jackson Curtis wybiera się z dziećmi na wycieczkę do Parku Yellowstone. Podczas wycieczki dochodzi do katastrofalnego trzęsienia ziemi, które początkowo obejmuje zachodnie wybrzeże Stanów, a następnie rozchodzi się na całą skorupę ziemską.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2011 roku NASA uznała film za najgłupszy film fantastycznonaukowy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2012 (2009) − Box Office Mojo
  2. Daty premier na świecie na IMDb
  3. Aleksandra Stanisławska: Filmowe hity i kity według NASA. rp.pl, 2011-01-09. [dostęp 2011-01-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-04)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]