223 Pułk Piechoty (1920)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
223 pułk piechoty
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie VII 1920
Rozformowanie 20 VIII 1920
Działania zbrojne
wojna polsko-bolszewicka
Organizacja
Dyslokacja OGen. Lublin
Rodzaj wojsk piechota

223 ochotniczy pułk piechoty (223 pp) – oddział piechoty Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej okresu wojny polsko-bolszewickiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

223 ochotniczy pułk piechoty został sformowany na obszarze Okręgu Generalnego „Lublin”. W lipcu 1920 w Lublinie został sformowany jego I batalion. W jego skład weszli między innymi gazeciarze lubelscy i „dzieci ulicy”. Żołnierze tylko raz zdążyli odbyć strzelanie na strzelnicy, w pośpiechu zapomniano o złożeniu przysięgi, a podziału na kompanie dokonano w dniu odjazdu. 1 sierpnia batalion wyruszył na front[1].

Walki pułku (batalionu)[edytuj | edytuj kod]

Chrzest bojowy batalion przeszedł na Polesiu. Słabe wyszkolenie i brak zwartości oddziału spowodowały, że już podczas pierwszych walk w szeregach pułku z błahego powodu wybuchła panika. Część żołnierzy rozbiegła się porzucając broń, amunicję i wyposażenie. W kolejnych dniach batalion walczył w składzie 15 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty między innymi podczas kontrofensywy znad Wieprza. Maszerował wtedy w drugim rzucie, za oddziałami frontowymi. 20 sierpnia został rozformowany i wcielony do 15 Dywizji Piechoty jako uzupełninie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Odziemkowski 2020 ↓, s. 45.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]