3-5-8

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
3 5 8
Liczba graczy 3
Zalecenia wiekowe 13+
Czas przygotowania około dwóch minut (potasowanie i rozdanie kart)
Czas gry około 40 minut
Złożoność reguł średnia
Elementy strategii średnie
Losowość średnia

3-5-8gra karciana, w której uczestnicy dążą do uzyskania jak największej liczby punktów.

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

Każda partia składa się z:

  1. rozdania
  2. wybrania atu (kozyry)
  3. zabrania przez grającego musika
  4. gry
  5. podliczenia punktów.

Rozdanie kart[edytuj | edytuj kod]

Gra się talią 52 kart. Na początku jeden z graczy rozdaje karty, cztery karty na musik oraz po szesnaście dla każdego z graczy. Następnie każdy z graczy ogląda swoje karty nie pokazując ich innym graczom. W kolejnej partii rozdaje kolejny gracz, siedzący na lewo od rozdającego w poprzedniej turze.

Rozdający ma również obowiązek zaoferowania przełożenia talii graczowi siedzącemu po jego prawej stronie.

Rozdający ma prawo wybrać, które karty powędrują na musik. W tym celu zamiast rozdać kartę graczowi, kładzie ją na musik i kontynuuje rozdawanie od następnej karty. Rozdający nie może położyć na musik pierwszej i ostatniej karty rozdania, ze względu na możliwość podejrzenia tych kart w trakcie tasowania. Nie należy również rozdawać dwóch kolejnych kart na musik.

Ustalenie atu (kozery)[edytuj | edytuj kod]

Gracz siedzący na lewo od rozdającego wybiera kozerę. Do wyboru ma 4 kolory. Może wybrać jeden z dwóch rodzajów gier bez kozery:

  • bez atu (zwana też starszą) – zasady są identyczne, co w grze z kozerą, z tym, że takowej nie ma,
  • bez lew (lub młodsza) – gra, w której należy zdobyć jak najmniej lew.

Kozerę wybiera się w oparciu o sześć pierwszych kart otrzymanych od rozdającego. Po obraniu jej gracz "grający" może zobaczyć pozostałe karty.

Zabranie przez grającego musika[edytuj | edytuj kod]

Bezpośrednio po wybraniu kozery gracz, który ją ustalił odsłania karty z musika. Wszyscy gracze mogą je zobaczyć, po czym musik zabiera gracz "grający". Następnie musi on oddać 4 wybrane karty ze swojej talii. Karty te nie będą brały udziału w grze aż do następnego rozdania.

Gra[edytuj | edytuj kod]

Grę rozpoczyna osoba, która wybrała kozerę. Gracze muszą dokładać karty w kolorze wyjścia. Jeśli takowych nie mają, rzucają kozerę i zdobywają lewę. Jeśli natomiast nie posiadają kozery, mogą rzucić dowolną kartę.

Podliczanie punktów[edytuj | edytuj kod]

Punkty nalicza się według wzoru: P=W-Z, gdzie P – liczba punktów, W – liczba lew wziętych, Z – liczba lew obowiązkowych (dla rozdającego są to 3 lewy, dla wybierającego kozerę 8, a dla trzeciego gracza 5). Na przykład, gdy osoba rozdająca karty weźmie 5 lew, to zdobywa 2 punkty (5-3=2), natomiast, gdy nie weźmie żadnej lewy, to zdobywa -3 punkty (0-3=-3).

Wyjątkiem jest rozgrywka „bez lew”, kiedy to Z=8 przypada dla rozdającego, Z=3 dla "grającego" (wybierającego grę/atu) oraz Z=5 dla trzeciego gracza. Wzór natomiast to: P=Z-W.

Suma punktów wszystkich graczy zawsze równa się 0.

Bonus dla graczy z punktami dodatnimi w poprzednim rozdaniu[edytuj | edytuj kod]

Istnieje jeszcze dodatkowa zasada w grze, która można stosować, polega ona na nagradzaniu gracza, który otrzymał punkty dodatnie poprzez umożliwienie mu wymiany kart u gracza który otrzymał punkty ujemne. Można wymienić tyle kart ile punktów dodatnich się otrzymało. Gracz z punktami ujemnymi, który otrzymuje karty do wymiany, musi zawsze oddać najwyższa kartę w tym samym kolorze, w którym otrzymał do wymiany, a jeśli takowej nie posiada to zwraca tę samą, którą otrzymał. Nie można wymieniać kart atutowych, ani w rozgrywkach „bez atu” i „bez lew”.

Zakończenie gry[edytuj | edytuj kod]

Gra kończy się, gdy każdy z graczy "zagra" (wybierze) wszystkie kolory oraz gry bez atu. Łatwo można więc policzyć, że rozdań jest 18 (6x3).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]