34 Pułk Piechoty (II RP)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
34 Pułk Piechoty
Ilustracja
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 7 grudnia 1918
Rozformowanie wrzesień 1939
Tradycje
Święto 8 maja
Nadanie sztandaru 10 września 1920
Dowódcy
Pierwszy ppłk Aleksander Narbutt-Łuczyński
Ostatni ppłk dypl. Wacław Budrewicz
Działania zbrojne
wojna polsko-bolszewicka
bitwa pod Antopolem (18 II 1919)
bitwa pod Mężeninem
bitwa pod Kazimierówką (24 II 1920)
bitwa pod Rzeczycą (VI 1920)
bitwa nad Wkrą (14–18 VIII 1920)
bitwa nad Niemnem (20–26 IX 1920)
kampania wrześniowa
Organizacja
Dyslokacja Biała Podlaska
Rodzaj sił zbrojnych wojsko
Rodzaj wojsk piechota
Podległość 9 Dywizja Piechoty
Odznaczenia
Ag virtuti.jpg

34 Pułk Piechoty (34 pp) – oddział piechoty Wojska Polskiego II RP.

Pułk brał udział w walkach w 1919 oraz w wojnie polsko-bolszewickiej w roku 1920. Święto pułkowe obchodził 8 maja w rocznicę bitwy pod Rzeczycą i zwycięstwa nad Dnieprem w 1920. Stacjonował w Białej Podlaskiej[1]. W 1939 w trakcie kampanii wrześniowej walczył w składzie 9 Dywizji Piechoty[2].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

34 pułk piechoty powstał 7 grudnia 1918 z 2 pułku piechoty PSZ (Polnische Wehrmacht) oraz członków POW i ochotników z Podlasia. Już 1 listopada 1918 r. na rozkaz władz wojskowych polskich, do Dęblina przybył, na czele niewielkiego oddziału, mjr Aleksander Jerzy Narbutt-Łuczyński. Zażądał i wyegzekwował on tego samego dnia od komendanta twierdzy – austriackiego mjr. Nemansky'ego wydanie twierdzy w ręce polskie. Wycofujący się w popłochu Austriacy przekazali twierdzę Dęblin ze wszystkimi magazynami i składami wojskowymi. Początkowo pułk przyjął nazwę „4 Pułk Piechoty” (powstał tylko I batalion kpt. Ludwika Bittnera). Z rozkazu Sztabu Generalnego z dnia 7 grudnia 1918 4 pułk piechoty został przemianowany na 34 pułk piechoty. Mjr Aleksander Łuczyński został zatwierdzony na stanowisku dowódcy pułku. Nowo tworzący się pułk otrzymał, jako kadrę oficerską od Dowództwa Okręgu Generalnego – Lublin 36 oficerów z kursów oficerskich dla oficerów z byłej armii carskiej w Zajezierzu k. Dęblina. Inni oficerowie i podoficerowie rekrutowali się spośród Legionów, a także z armii austriackiej. Mjr Aleksander Łuczyński, aby ułatwić trud organizacyjny, stworzył 15 grudnia baon etapowy nr 34, przeznaczony do służby garnizonowej i wartowniczej, w Twierdzy Dęblin. Jednocześnie, stworzył 3 półbataliony, o pełnej kadrze oficerskiej (zamierzał je w przyszłości rozwinąć do pełnych etatów).

W końcu grudnia DOG Lublin zażądało bezzwłocznego wystawienia przynajmniej jednego pełnego batalionu na potrzeby frontu lwowskiego. Z kadry oficerskiej III półbaonu oraz z szeregowych pozostałych półbatalionów został zorganizowany naprędce III batalion pod dowództwem kpt. Bębenkowskiego. 31 grudnia III batalion został przetransportowany z Dęblina do Białej Podlaskiej, opuszczonej dopiero przez Niemców. Po kilku dniach pobytu w Białej Podlaskiej został na rozkaz DOG Lublin zawrócony do Dęblina. W międzyczasie I i II półbataliony zostały już uzupełnione przez napływających ochotników. W dniach 7‒14 stycznia 1919 cały pułk został stopniowo przetransportowany do Białej Podlaskiej, gdzie został włączony do Grupy gen. Listowskiego. W tym okresie pułk czerpał uzbrojenie i umundurowanie z dęblińskiej twierdzy. Bataliony pułku wyposażono w karabiny włoskie i austriackie zaś umundurowanie i ekwipunek były poniemieckie.

W grudniu 1919 batalion zapasowy pułku stacjonował w Białej Siedleckiej[3].

Walki o granice[edytuj | edytuj kod]

34 pulk piechoty.png

Cechą charakterystyczną działań pododdziałów pułku do lata 1919 był ich udział w walkach w rozproszeniu. W końcu stycznia 1919 pułk wszedł w skład poleskiej grupy operacyjnej. Na początku lutego Niemcy chcą przekazać miasto i twierdzę Brześć Ukraińcom. Dowódca grupy, gen. Listowski zorganizował uderzenie uprzedzające. Dwie kompanie pułku pod dowództwem por. Jana Sokołowskiego otrzymały rozkaz zdobycia Kobylan i Błotkowa[4]. Natarcie wspierała 4 bateria 7 pap oraz 4 szwadron 2 pułk ułanów. Na Brześć uderzono 5 lutego bez powodzenia. Pododdziały 22 pułku nie weszły do walki. Po pertraktacjach, 9 lutego Niemcy przekazali jednak Brześć i Terespol gen. Listowskiemu. Po zajęciu miast pułk przegrupowano koleją do Kobrynia. Zorganizował on tam obronę rzeki Muchawiec. 17 lutego Rosjanie zajęli Antopol. Na miejscowość uderzył szwadron rtm. Żelisławskiego wzmocniony pododdziałem białogwardzistów i kompanią 34 pułku. Natarcie odniosło sukces. Bój pod Antopolem był pierwszym starciem wojsk polskich i radzieckich.

W kwietniu dowódca grupy operacyjnej postanowił zdobyć Łuniniec. 4 kwietnia wzdłuż toru kolejowego PińskŁuniniec uderzył III batalion por. Kazimierza Galińskiego, a z Porzecza przez Łohiszyn nacierały dwie kompanie II batalionu pod dowództwem por. Wincentego Wolskiego. Z Sokołówki przez Waliszcze uderzył oddział partyzancki por. Koja wzmocniony pozostałymi kompaniami II bp. Natarcie zakończyło się niepowodzeniem. Kolejne próby zdobycia ważnego węzła drogowo-kolejowego również nie powiodły się.

5 kwietnia 1919, w Pińsku, z rozkazu majora Aleksandra Łuczyńskiego żołnierze pułku rozstrzelali 35 osób narodowości żydowskiej (zob. Masakra w Pińsku)[5].

1 lipca wojska frontu litewsko-białoruskiego podjęły ofensywę w celu zajęcia Mińska i wyjścia na rubież Dźwiny i Berezyny. 3 lipca znad kanału Ogińskiego i Jesiołdy uderzył działający już całością sił 34 pułk piechoty. Dobrze prowadzone kilkudniowe działania piechoty i kawalerii przyniosły sukces i 10 lipca 1919 pododdziały pułku weszły do Łunińca.

6 czerwca 1920 dwie kompanie I batalionu przeprowadziły wypad na Wereśnię w celu rozpoznania ugrupowania przeciwnika za Uszą. Nawiązano walkę z przeważającym liczebnie nieprzyjacielem. Kompanie z trudem wycofały się do Czerewacza. W czasie wypadu poległ ppor. Edmund Korczak-Świerzyński i kilkunastu szeregowych[6].

4 lipca 1920 na froncie północnym do natarcia przeszły armie Michaiła Tuchaczewskiego. Ofensywa Rosjan spowodowała załamanie całego frontu polskiego. 9 Dywizja wycofywała się w kierunku Mozyrza. Pułk wrócił do swych zimowych stanowisk obronnych nad Ptyczę. 9 czerwca opuszczono stanowiska. Znad Ptyczy, pułki rozpoczęły dalszy odwrót 9 lipca. 16 lipca pułk odszedł od odwodu Naczelnego Wodza i zgrupował się w okolicach Grodna.

Od 20 lipca pułk walczył w rejonie Grodna z III Korpusem Kawalerii Gaj Chana. Gaj Chan tak wspomina te walki: Straciłem 500 ludzi zabitych i rannych. 400 koni i 7 dni drogiego czasu.

24 lipca wycofywał się drogą Kuźnica – Sokółka. W rejonie Sokółki przebił się przez szyki bolszewickiej 15 Dywizji Kawalerii. 27 lipca koło Tykocina przekroczył Narew i tam zorganizował obronę.

31 lipca wycofano się znad Narwi. 2 sierpnia walczono w rejonie Mężenina. Tu odniesiono sukces. Przeciwnikowi zadano dotkliwe straty. Jednak pod Jabłonką Kościelną pułk został rozbity. Stracił blisko 3/4 stanu osobowego, większość karabinów maszynowych i taborów. Tylko około 300 żołnierzom udało się dołączyło do XVIII Brygady Piechoty w okolicach Wyszkowa. 34 pułk przeszedł reorganizację w Pabianicach. Wrócił do dywizji do Białej Podlaskiej we wrześniu 1920.

Mapy walk pułku w 1920[edytuj | edytuj kod]

Kawalerowie Virtuti Militari[edytuj | edytuj kod]

Żołnierze pułku odznaczeni Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari za wojnę 1918–1920[7][8]

Order Virtuti Militari
Chorągiew pułku
st. szer. Wincenty Bachanek
por. Józef Białowąs
kpr. Adam Bryk
por. Marian Chodacki
szer. Marcin Chomicz
st. sierż. Józef Cichoń
st. szer. Władysław Czekalski
st. sierż. Jerzy Stanisław Dembowski (Dębowski)
plut. Feliks Drzewiecki
ppor. Eugeniusz Emeryk
por. Kazimierz Galiński
plut. Franciszek Gonera
pchor. Mieczysław Kaliciński
kpr. Stanisław Kasprzak
plut. Kazimierz Kołodziejczyk
ś.p. plut. Wincenty Kwiatkowski nr 5290[9]
kpt. Józef Kwieciński
kpr. Władysław Łopaciński
płk Aleksander Jerzy Łuczyński
sierż. Hipolit Ługowski
plut. Stanisław Makowski
sierż. Leon Niedzielski
plut. Stefan Norenberg
por. Józef Parczyński
st. sierż. Jan Patejuk
por. Władysław Pazderski
st. sierż. Stanisław Przedmojski
sierż. Roman Sadlik
kpt. Stanisław Sienkiewicz
plut. Aleksander Socha
st. sierż. Władysław Sroka
plut. Paweł Stefaniuk
por. Władysław Symonowicz
por. Bronisław Szostak
ppor. Zdzisław Szymański
por. Marian Tyborowski
sierż. Władysław Wójcik
kpt. Jerzy Wroczyński
ppor. Zygmunt Wroczyński
plut. Jan Wroński
por. Stanisław Wultański
kpr. Wincenty Zubik
ppor. Stanisław Żwirski

Pułk w okresie pokoju[edytuj | edytuj kod]

9 Dywizja Piechoty w 1938
Delegacja 34 pp u prezydenta RP Ignacego Mościckiego; 18 stycznia 1933

W okresie międzywojennym 34 pułk piechoty stacjonował na terenie Okręgu Korpusu Nr IX w garnizonie Biała Podlaska. Wchodził w skład 9 Dywizji Piechoty[10].

Na podstawie rozkazu wykonawczego Ministerstwa Spraw Wojskowych do Departamentu Piechoty o wprowadzeniu organizacji piechoty na stopie pokojowej PS 10-50 z 1930 roku, w Wojsku Polskim wprowadzono trzy typy pułków piechoty. 34 pułk piechoty zaliczony został do typu I pułków piechoty (tzw. „normalnych”). W każdym roku otrzymywał około 610 rekrutów. Stan osobowy pułku wynosił 56 oficerów, 1500 podoficerów i szeregowców. W okresie zimowym posiadał batalion starszego rocznika, batalion szkolny i skadrowany, w okresie letnim zaś batalion starszego rocznika i dwa bataliony poborowych[11].

W pułku zorganizowano specjalną kompanię dla opóźnionych, która szkoliła rekrutów dla potrzeb całego DOK. Żołnierze ci wcześniej z różnych przyczyn opóźnili swoje stawiennictwo w macierzystej jednostce[12].

Kampania wrześniowa[edytuj | edytuj kod]

Pułk walczył w składzie 9 DP

W 1939 w trakcie kampanii wrześniowej walczył w składzie 9 Dywizji Piechoty.

W chwili rozpoczęcia wojny pułk wraz z dywizją znajdował się w odwodzie Armii Pomorze. W dniu 1 września wykonując marsz w rejon Piły – Młyna w celu zajęcia pozycji obronnych nad rzeką Brdą stoczył walkę z Niemcami w rejonie Pruszcza, Bagienicy i Gostycyna. I batalion skutecznie bronił Gostycyna, III batalion został rozbity przez oddziały 3 DPanc. w lesie na wschód od Pruszcza. II batalion zajmował pozycje w rejonie Łyskowa.

2 września nacierał w składzie dywizji, w ogólnym kierunku na Sokole-Kuźnicę. Ciężkie straty poniósł II batalion walczący w rejonie mostu w Sokole-Kuźnicy, ranny został wówczas dowódca pułku. I batalion osłaniał uderzenie 35 pułku piechoty na Klonowo. W dniu 3 września pułk pod dowództwem mjr. Jana Klakla przebijał się w składzie 9 DP w kierunku Świecia.

3 września 1939 po walkach w rejonie Terespola Pomorskiego większość żołnierzy pułku dostała się do niewoli niemieckiej. Z rozbitków został sformowany batalion, który następnie wszedł w skład Grupy ppłk dypl. Jana Maliszewskiego osłaniającego od północy działania w bitwie nad Bzurą. Dowódca pułku, ppłk dypl. Wacław Budrewicz, dwukrotnie ranny w walkach na Pomorzu Gdańskim, został przewieziony do szpitala w Brześciu nad Bugiem. Po dostaniu się do radzieckiej niewoli został zamordowany w 1940.

Batalion marszowy 34 pp pod dowództwem kpt. Tadeusza Radziszewskiego walczył w obronie Brześcia.

Żołnierze pułku[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: oficerowie 34 Pułku Piechoty (II RP).
Pomnik ku czci poległych w latach 1918–1920 żołnierzy 34 pp (Biała Podlaska)
Dowódcy pułku[13][a]
Zastępcy dowódcy pułku

Stanowisko zastępcy dowódcy pułku zostało utworzone latem 1922 roku. W 1938 roku zmieniona została nazwa stanowiska na „I zastępca dowódcy”. W organizacji wojennej pułku nie było stanowiska zastępcy dowódcy.

II zastępca (Kwatermistrz)
 • mjr piech. Alojzy Brzozowski (do 1939, †1940 Charków)

Obsada personalna w 1939 roku[edytuj | edytuj kod]

Obsada personalna i struktura organizacyjna w marcu 1939 roku[16][b]:

Dowództwo, kwatermistrzostwo i pododdziały specjalne
 • dowódca pułku – ppłk dypl. Wacław Tadeusz Budrewicz
 • I zastępca dowódcy – ppłk Adam Eustachiewicz
 • adiutant – kpt. Stanisław Marian Szuy
 • starszy lekarz – kpt. dr Stanisław Ogłoza
 • młodszy lekarz – ppor. lek. Maciej Jarema
 • oficer placu Biała Podlaska – kpt. adm. (piech.) Stanisław Mielcarek
 • II zastępca dowódcy (kwatermistrz) – mjr Alojzy Brzozowski
 • oficer mobilizacyjny – kpt. adm. (piech.) Wacław Barański
 • zastępca oficera mobilizacyjnego – kpt. adm. (Piech.) Stanisław Edward Bardziński
 • oficer administracyjno-materiałowy – por Józef Nowak
 • oficer gospodarczy – kpt. int. Ludwik Stefan Bierczyński
 • oficer żywnościowy – chor. Józef Jerzy Jaruga
 • dowódca kompanii gospodarczej i oficer taborowy – por tab. Ludwik Gąsiorek
 • kapelmistrz – por adm. (kapelm.) Jan Kalinowski
 • dowódca plutonu łączności – por. Edward Nowicki
 • dowódca plutonu pionierów – por. Maciej Leszek Wojtasiewicz
 • dowódca plutonu artylerii piechoty – por. art. Czesław Piotr Pieczeńczyk
 • dowódca plutonu ppanc. – por. Henryk Jan Gruszko vel Gruszecki
 • dowódca oddziału zwiadu – por. Henryk Rewkiewicz
I batalion
 • dowódca batalionu – mjr Stanisław Zygmunt Wojtaszewski
 • dowódca 1 kompanii – kpt. Jan Buczek
 • dowódca plutonu – por. Adolf Białogrodzki
 • dowódca plutonu – ppor. Tadeusz Marian Florczyk
 • dowódca 2 kompanii – kpt. Aleksander Stoma
 • dowódca plutonu – ppor. Józef Maciej Kalita
 • dowódca 3 kompanii – por. Jan Żomoytel
 • dowódca plutonu – ppor. Józef Maciąg
 • dowódca 1 kompanii km – por. Mieczysław Tomaszewski
 • dowódca plutonu – ppor. Józef Kazimierz Jordanowski
II batalion
 • dowódca batalionu – mjr Jan Klakla
 • dowódca 4 kompanii – por. Stefan Detko
 • dowódca plutonu – ppor. Alojzy Zatorski
 • dowódca 5 kompanii – por. Tadeusz Tokarzewski
 • dowódca plutonu – ppor. Mieczysław Dmowski
 • dowódca 6 kompanii – kpt. Władysław Pawłowski
 • dowódca plutonu – ppor. Klemens Julian Dobrzański
 • dowódca plutonu – ppor. Bolesław Nikodem Prochenka
 • dowódca 2 kompanii km – kpt. Władysław Chodkowski
 • dowódca plutonu – ppor. Jan Albin Stefankiewicz
 • dowódca plutonu – ppor. Alfons Wodwud
III batalion
 • dowódca batalionu – mjr Henryk Wiktor Smotrecki
 • dowódca 7 kompanii – por. Bolesław Sankowski
 • dowódca plutonu – por Rafał Cieślicki
 • dowódca 8 kompanii – kpt. Zygmunt Robert Voss
 • dowódca plutonu – ppor. Stanisław Cielenkiewicz
 • dowódca 9 kompanii – kpt. Tadeusz Stanisław Janiga
 • dowódca plutonu – ppor. Czesław Głąbski
 • dowódca 3 kompanii km – kpt. Tadeusz Ignacy Zenon Radziszewski
 • dowódca plutonu – por. Tadeusz Petrol
 • dowódca plutonu – ppor. Artur Alojzy Poeplau
 • dowódca plutonu – por. kontr. Awtonom Jarmak[18]
 • na kursie – kpt. Stefan Karol Łysakowski
 • na kursie – ppor. Jan Specjalski
 • na kursie – ppor. Edward Weber
34 obwód przysposobienia wojskowego „Biała Podlaska”
 • kmdt obwodowy PW – mjr adm. (piech.) Józef Kojder
 • kmdt powiatowy PW Biała Podlaska – por. kontr. piech. Romuald Tomasz Kompf
 • kmdt powiatowy PW Włodawa – kpt. piech. Stefan Osmulski

Obsada personalna we wrześniu 1939 roku[edytuj | edytuj kod]

Obsada personalna we wrześniu 1939 roku[19]

Dowództwo
 • dowódca pułku - ppłk dypl. piech. Wacław Budrewicz
 • I adiutant – kpt. Stanisław Marian Szuy
 • II adiutant – por. Józef Kazimierz Jordanowski
 • oficer informacyjny – por. rez. Stanisław Wiesiołłowski
 • oficer łączności – kpt. Jan Buczek
 • kwatermistrz – kpt. Ludwik Stefan Bierczyński
 • oficer płatnik - por. rez. Mieczysław Sułkowski
 • oficer żywnościowy – por. rez. Kazimierz Zakrzewski
 • naczelny lekarz – kpt. dr Stefan Ogłoza
 • kapelan – ks. kpl. Adolf Kryński
 • dowódca kompanii gospodarczej – por. rez. Czesław Markiewicz
I batalion
 • dowódca I batalionu – mjr Stanisław Wojtaszewski
 • adiutant 1 batalionu – ppor. rez. Witold Jaworski
 • dowódca 1 kompanii strzeleckiej – por. rez. Benedykt Tarasiuk
 • dowódca 2 kompanii strzeleckiej – ppor. rez. Henryk Lesiuk
 • dowódca 3 kompanii strzeleckiej – ppor. Stanisław Cielenkiewicz
 • dowódca 1 kompanii ckm - por. Mieczysław Tomaszewski
II batalion
 • dowódca II batalionu - mjr Jan Klakla
 • adiutant II batalionu – por. Alojzy Zatorski
 • dowódca 4 kompanii strzeleckiej – por. rez. Feliks Sucharzewski
 • dowódca 5 kompanii strzeleckiej - ppor. Klemens Julian Dobrzański
 • dowódca 6 kompanii strzeleckiej – ppor. rez. Antoni Rogowski
 • dowódca 2 kompanii ckm – kpt. Władysław Chodkowski
III batalion
 • dowódca III batalionu – kpt. Zygmunt Robert Voss (od 31 VIII 1939)
 • adiutant III batalionu - por. Tadeusz Tokarzewski
 • dowódca 7 kompanii strzeleckiej - por. Adolf Białogrodzki
 • dowódca 8 kompanii strzeleckiej – por. rez. Stanisław Wilhelm Carnelli
 • dowódca 9 kompanii strzeleckiej – por. Rafał Cieślicki
 • dowódca 3 kompanii ckm – kpt. Czesław Czernikiewicz

W czasie mobilizacji dotychczasowy dowódca III baonu major Henryk Wiktor Smotrecki został oficerem sztabu dowódcy piechoty dywizyjnej 9 DP. Od mobilizacji marcowej do 31 sierpnia baonem dowodziło czterech oficerów. Początkowo baonem dowodził kpt. Tadeusz Ignacy Zenon Radziszewski (†1940 Katyń). Po jego przeniesieniu do KOP-u dowództwo objął kapitan Władysław Pawłowski, który po kilku dniach w czasie ostrego strzelania 9 pal został ciężko ranny (12–16 lipca). Przez kolejne półtora miesiąca baonem dowodził w zastępstwie kpt. Czesław Czernikiewicz. W sierpniu baon objął major Skowroński, ale po kilku dniach został przydzielony do Dowództwa 9 DP. 31 sierpnia dowództwo baonu objął kapitan Voss, przybyły z Brześcia. „Na skutek tych częstych zmian, brak stałego dowódcy, III baon uchodził jako najsłabszy tak pod względem wyszkoleniowym, jak i organizacyjnym, a również szwankowała i dyscyplina”[20].

Pododdziały specjalne
 • dowódca kompanii zwiadowczej - por. Henryk Rewkowicz
 • dowódca kompanii przeciwpancernej – por. Henryk Gruszko-Gruszecki
 • dowódca plutonu artylerii piechoty – por. Czesław Pieczeńczyk
 • dowódca plutonu pionierów - ppor. rez. Stanisław Wojtyłło
 • dowódca plutonu przeciwgazowego – por. Leszek Maciej Wojtasiewicz

Żołnierze 34 pułku piechoty – ofiary zbrodni katyńskiej[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Zbrodnia katyńska.

Biogramy zamordowanych oficerów znajdują się na stronie internetowej Muzeum Katyńskiego[21]

Nazwisko i imię stopień zawód miejsce pracy przed mobilizacją zamordowany
Bugajski Władysław ppor. rez. nauczyciel Katyń
Czajka Bronisław ppor. rez. technik Katyń
Czajkowski Czesław ppor. rez. inżynier Katyń
Gendzwiłł Stanisław por. rez. więzienie w Brzeżanach Katyń
Lesiuk Stefan ppor. rez. nauczyciel kier. szkoły w Horodyszczu Katyń
Liebe Henryk ppor. rez. prawnik prokurator w Warszawie Katyń
Łotocki Stanisław ppor. rez. nauczyciel gimnazjum w Łukowie Katyń
Łotocki Zygmunt ppor. rez. nauczyciel gimnazjum w Piotrkowie Trybunalskim Katyń
Radziszewski Tadeusz[22] kapitan Katyń
Rogowski Józef ppor. rez. nauczyciel Katyń
Sokalski Eugeniusz ppor. rez. nauczyciel szkoła w Lisiowólce Katyń
Turkiewicz Jan por. rez. technik rolnik Katyń
Uruski Bazyli Ludwik ppor. rez. nauczyciel Katyń
Zawadzki Teofil ppor. rez. nauczyciel szkoła w Jakubowie Katyń
Budrewicz Wacław ppk dypl. żołnierz zawodowy Charków
Dobosz Jan podporucznik rezerwy nauczyciel Charków
Mrygłodowicz Aleksander porucznik posp. rusz. nauczyciel szkoła w Zajęcznikach Charków
Nowak Józef oficer rezerwy Charków
Poryżewski Tadeusz podporucznik rezerwy technik budowlany Charków
Sobol Lucjan kapitan w st. sp. ekonomista Charków
Żagiel Józef podporucznik rezerwy nauczyciel szkoła powszechna Charków
Kalita Józef podporucznik żołnierz zawodowy ULK
Kamiński Stanisław starszy sierżant ? ULK
Oleks Marian porucznik rezerwy urzędnik ULK

Symbole pułkowe[edytuj | edytuj kod]

Marszałek Józef Piłsudski przyjmuje defiladę oddziałów 9 Dywizji Piechoty po dekoracji chorągwi krzyżem Virtuti Militari pod Lidą 6 grudnia 1920
Sztandar

10 września 1920 roku w Białej Podlaskiej starosta bialski wręczył dowódcy pułku, pułkownikowi Ludwikowi Bittnerowi chorągiew ufundowaną przez społeczeństwo ziemi podlaskiej[23]. 4 grudnia 1920 roku na polach pod Łazdunami marszałek Polski Józef Piłsudski udekorował chorągiew Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari „za wierną, wytrwałą i niezłomną służbę bojową oraz niczym nieugięty hart ducha”[24][25][c].

 Osobny artykuł: Polskie sztandary wojskowe.
Odznaka pamiątkowa

Odznaka została ustanowiona 7 grudnia 1919 roku, w pierwszą rocznicę powstania pułku[23] i zatwierdzona 23 maja 1920 roku przez Ministra Spraw Wojskowych, który potwierdził to 13 grudnia 1921 roku[27].

Odznaka o wymiarach 40×40 mm ma kształt krzyża o ostro ściętych końcach ramion, pokrytych białą emalią z czarną obwódką. Na środku krzyża nałożona jest sześcioboczna tarcza pokryta amarantową emalią że srebrnym orłem typu jagiellońskiego. Ramiona krzyża połączone są wieńcem laurowo dębowym, w który wpleciono dwa skrzyżowane miecze. Na dolnym ramieniu umieszczono numer „34”, na lewym ramieniu datę powstania pułku „7-12-18”, a na prawym datę ustanowienia odznaki „7-12-19”. Odznaka trzyczęściowa – oficerska, wykonana z tombaku srebrzonym, emaliowana, na rewersie numerowana. Wykonawcą odznaki był Józef Michrowski z Warszawy[28].

29 lutego 1932 roku Minister Spraw Wojskowych marszałek Polski Józef Piłsudski zatwierdził wzór i regulamin odznaki pamiątkowej 34 pp[29]. Zgodnie z tym wzorem na górnym ramieniu krzyża została umieszczona miniatura Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Dowódca pułku kierował osobiście szkoleniem oficerów i był odpowiedzialny za gotowość bojową, całokształt wyszkolenia, służbę gospodarczą i wewnętrzną pułku[14].
 2. Wykaz zawiera obsadę jednostki według stanu bezpośrednio przed rozpoczęciem mobilizacji pierwszych oddziałów Wojska Polskiego w dniu 23 marca 1939, ale już po przeprowadzeniu ostatnich awansów ogłoszonych z datą 19 marca 1939[17].
 3. Bronisław Szostak, naoczny świadek uroczystości wspominał, że odbyła się ona w listopadzie 1920 roku, a w ceremonii wzięła udział jedynie kompania honorowa 34 pp, a nie cały pułk[26].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Sawicki i Wielechowski 2007 ↓, s. 68.
 2. Satora 1990 ↓, s. 77.
 3. Odziemkowski 2010 ↓, s. 226.
 4. obecnie część miasta Terespola
 5. Henry Morgenthau: Mission of The United States to Poland. 1919.
 6. Wroczyński 1929 ↓, s. 35.
 7. Wroczyński 1929 ↓, s. 53.
 8. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 11 z 19 marca 1921 roku, s. 480-482.
 9. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 36 z 30 września 1922, s. 797, sprostowanie.
 10. Almanach 1923 ↓, s. 51.
 11. Jagiełło 2007 ↓, s. 63‒65.
 12. Jagiełło 2007 ↓, s. 67.
 13. Prugar-Ketling (red.) 1992 ↓, metryka.
 14. Almanach 1923 ↓, s. 49.
 15. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 10 z 4 lipca 1935 roku, s. 95.
 16. Rocznik oficerski 1939 ↓, s. 588-589 i 675.
 17. Rocznik oficerski 1939 ↓, s. VI.
 18. Życiorys
 19. Bieliński 2016 ↓, s. 66.
 20. Szuy 1945 ↓, s. 9-10.
 21. Księgi Cmentarne – biogramy oficerów.
 22. Księgi Cmentarne – wpis 3057.
 23. a b Wroczyński 1929 ↓, s. 49.
 24. Wroczyński 1929 ↓, s. 50.
 25. Satora 1990 ↓, s. 77‒78.
 26. Jednodniówka 1933 ↓, s. 17.
 27. Dz. Rozk. MSWojsk. Nr 49 z 13 grudnia 1921 roku, poz. 872.
 28. Sawicki i Wielechowski 2007 ↓, s. 68‒69.
 29. Dz. Rozk. MSWojsk. Nr 4 z 29 lutego 1932 roku, poz. 39.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]