360 Ball

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z 360 ball)

360 Ball – gra podobna do squasha, tyle że ściany, od których odbija się piłkę w squashu, zostały zastąpione przez gumową sferę, wokół której ustawiono plastikowy murek (strefę rykoszetu) w centrum okrągłego boiska.

Zasady[edytuj | edytuj kod]

W 360 Ball gra się pojedynczo lub parami (debel). Zasady są bardzo zbliżone do squasha, punkty zdobywa się, jeśli przeciwnik:

  • nie odbije piłki przed kozłem na powierzchni boiska,
  • nie trafi w centralną gumową strefę,
  • wrzuci piłkę do gumowej centralnej strefy, ale ona się stamtąd nie wydostanie.

Zawodnik może dowolną ilość razy odbić piłkę od ścian okalających boisko, zarówno przed, jak i po odbiciu od trampoliny. Każdy zawodnik może uderzyć piłkę dwa razy (oprócz serwowania, wtedy dozwolone jest tylko jedno uderzenie). Uderzenia nazywane są „wystawą” i „atakiem”. Serwis odbywa się ze specjalnie oznaczonych miejsc przy ścianach boiska, są 4 takie miejsca oddalone o 90° od siebie, zawodnicy przeciwnych drużyn są ustawieni naprzeciwko siebie i osoba serwująca musi wprowadzić piłkę do gry poprzez pojedyncze uderzenie, które doprowadzi do kontaktu gumowej piłki z trampoliną. Traci punkt drużyna, która popełni błąd. Set wygrywa drużyna/osoba, która zdobędzie jako pierwsza 21 punktów przy przewadze dwóch punktów nad przeciwnikiem. Mecz wygrywa osoba, która wygra trzy sety; niektóre turnieje dopuszczają inną liczbę wygranych setów (jeden, trzy lub pięć)[1].

Boisko, wymiary, sprzęt[edytuj | edytuj kod]

Boisko ma średnicę 9,2 metra, trampolina 1,5 metra, a ze strefą rykoszetu 2,5 metra. Powierzchnia boiska nie jest ściśle określona, dopuszcza się trawę, piasek, ale najczęściej spotyka się powierzchnie syntetyczne. Trampolina, strefa rykoszetu i piłki muszą być licencjonowane przez producentów i pomysłodawców gry, aby uznać ją za oficjalny mecz w tej dyscyplinie. Rakiety mają trochę inną charakterystykę niż te do squasha, ale z powodzeniem można je nimi zastąpić. Boisko może być otoczone ścianką z pleksiglasu, wtedy jej wysokość wynosi 2,5 metra. Stosowane są także siatki lub w ogóle nie stosuje się żadnej osłony, zwłaszcza podczas meczów na plaży.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 80. dwaj bracia Mark i John Collins, zamieszkali w Nathan Midlands w Republice Południowej Afryki, umilali sobie czas, odbijając piłkę od gumowej trampoliny. Po przeprowadzce braci gra mocno się zmieniła, co doprowadziło do budowy pierwszego boiska w kwietniu 2010 w Knysnie, gdzie udoskonalili grę dzięki pomocy Nelsona das Fontesa, Gavina Hobsona i Roba Hilla. Ukoronowaniem tej pracy była nagroda ISPO BrandNew Awards w Monachium (jest to prestiżowa nagroda dla najlepszych przedsiębiorstw typu startup).

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Na chwilę obecną zarejestrowane są 4 federacje: hiszpańska[2], francuska[3], południowoafrykańska i holenderska[4].

Hiszpania[edytuj | edytuj kod]

Na chwilę obecną istnieje 6 związków okręgowych[5]: Murcja, Andaluzja, Kastylia i León, Katalonia, Baleary i okręg centralny Madryt.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 360ball® Sport in a circle [online], www.360ball.net [dostęp 2016-08-10] (ang.).
  2. 360ball2016 [online], www.360ball.es [dostęp 2016-08-10] (hiszp.).
  3. 360BALL FRANCE [online], web.archive.org, 18 września 2017 [dostęp 2023-01-01] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-18].
  4. 360Ball Holland. www.sprokkelenburg.nl. [dostęp 2017-05-04]. (niderl.).
  5. 360ball2016 [online], www.360ball.es [dostęp 2016-08-10] (hiszp.).