39 Wskazówek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

39 Wskazówek (ang. The 39 Clues) – seria powieści przygodowych dla młodzieży napisana przy współpracy kilku amerykańskich autorów. Głównymi bohaterami serii jest rodzeństwo: Amy i Dan Cahill, którzy na pogrzebie babci dowiadują się, że są członkami najpotężniejszej i najbardziej wpływowej rodziny na świecie. Poszukują oni 39 wskazówek znajdujących się w różnych częściach świata. Pierwszą otrzymują na pogrzebie. Znalezienie wszystkich uczyni ich najpotężniejszymi ludźmi na świecie. Niestety wskazówek poszukują również ich krewni, a wśród nich Ian i jego siostra jedno z największych zagrożeń

Główni Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Amy i Daniel Cahill – sieroty, wnuki Grace Cahill. Ich rodzice zgnieli w pożarze. Opiekę nad nimi przejęła starsza siostra Grace, Beatrice. Beatrice często zwalniała i zatrudniała nowe opiekunki dla dzieci, ostatnią zatrudnioną była Nellie Gomez. Wspólną cechą rodzeństwa są ich zielone oczy. Dan lubi żartować, natomiast Amy jest zamknięta w sobie.
 • Grace Cahill – głowa rodziny Cahill, babcia Amy i Dana. Jej posiadłość znajduje się w Attleboro, w Ameryce Północnej. Podróżowała po całym świecie, śledzona przez Alistaira Oh. Umiera w pierwszym rozdziale Labiryntu Kości. Kilka minut przed śmiercią zmienia testament.
 • Nellie Gomèz – opiekuna Dana i Amy Francuzka meksykańskiego pochodzenia. Umie latać samolotem, jeździć bolidem i zna ponad dziesięć różnych języków świata. Towarzyszy Amy i Danowi w poszukiwaniu 39 wskazówek.
 • William McIntyre – prawnik i powiernik Grace Cahill. Później także egzekutor jej testamentu. Udziela rad Amy i Danowi. Współpracuje ze stryjem sierot, ubierającym się w czarną pelerynę.
 • Beatrice Cahill - ciotka Amy i Dana, po ich ucieczce z domu wynajęła prywatnego detektywa aby ich odszukał

Tomy[edytuj | edytuj kod]

 1. Rick Riordan – Labirynt Kości (Maze of Bones)
 2. Gordon Korman – Fałszywa Nuta (One False Note)
 3. Peter Lerangis – Złodziej Miecza (The Sword Thief)
 4. Jude Watson – Sekret Grobowca (Beyond The Grave)
 5. Patrick Carman – Czarny Krąg (The Black Circle)
 6. Jude Watson – (In Too Deep)
 7. Peter Lerangis – (The Viper's Nest)
 8. Gordon Korman – (The Emperor's Code)
 9. Linda Sue Park – (Storm Warning)
 10. Margaret Peterson Haddix – (Into The Gauntlet)
 11. Peter Lerangis, Rick Riordan, Gordon Korman, Jude Watson – (Vespers Rising)