3C 273

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Obraz kwazara 3C 273 otrzymany przy pomocy Teleskopu Kosmicznego Hubble'a. Dzięki przesłonięciu obszarów centralnych udało się uzyskać obraz galaktyki macierzystej tego kwazara: NASA/ESA.

3C 273kwazar znajdujący się w gwiazdozbiorze Panny. Jest najjaśniejszym kwazarem widocznym na naszym niebie (ok. 12,9m), i zarazem jednym z najbliższych (przesunięcie ku czerwieni 0,158). Obiekt ten jako pierwszy został zinterpretowany jako kwazar i zapoczątkował istnienie całej klasy podobnych obiektów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa oznacza, że jest to 273. obiekt Trzeciego Katalogu Radioźródeł Uniwersytetu w Cambridge, opublikowanego w 1959 roku. Jego bardzo dokładne współrzędne zostały wyznaczone przez Cyrila Hazarda, co pozwoliło na znalezienie optycznego odpowiednika źródła i otrzymanie jego widma. W 1963 roku Maarten Schmidt zinterpretował otrzymane widmo jako dowód na kosmologiczną odległość źródła.

Dżet[edytuj | edytuj kod]

3C 273 ma wielkoskalowy dżet o rozmiarze 60 kps, który zaobserwowano w zakresie optycznym, radiowym a także rentgenowskim. Obraz optyczny uzyskany przy pomocy teleskopu Hubble'a pokazuje złożoną strukturę dżetu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]