5-MeO-DMT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
5-MeO-DMT
5-MeO-DMT
5-MeO-DMT
Nazewnictwo
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C13H18N2O
Masa molowa 218,29 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 1019-45-0
PubChem 1832[3]
Podobne związki
Podobne związki bufotenina, DMT, serotonina
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja
Legalność w Polsce substancja niesklasyfikowana

5-MeO-DMTorganiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna o wyjątkowo dużej aktywności. Występuje w wielu gatunkach roślin i niektórych gatunkach ropuch i podobnie jak pokrewne DMT i bufotenina była używana jako enteogen w obrzędach szamańskich w Ameryce Południowej.

DMT jest substancją naturalnie występującą w organizmie ludzkim, jest produkowana przez szyszynkę, niewielki organ w mózgu. Przypuszcza się, iż zwiększone wydzielanie DMT spowodowane np. silnym stresem (być może także treningiem) może stać się katalizatorem do takich przeżyć jak doświadczenia bliskie śmierci (NDE), OOBE czy te obserwowane podczas śmierci klinicznej[potrzebne źródło].

Działanie[edytuj | edytuj kod]

Chociaż chemicznie 5-MeO-DMT podobne jest do DMT, to znacznie różni się działaniem, choć jest ono dosyć charakterystyczne dla tryptamin. Palenie i wstrzykiwanie daje dużo intensywniejsze efekty niż wciąganie do nosa. Efekty powodowane przez 5-MeO-DMT obejmują między innymi: zmiany percepcyjne, uczucie zagubienia w rzeczywistości, mętlik w głowie, śmiech, lęk. Dużo rzadziej występują efekty wizualne. Działanie 5-MeO-DMT zależnie od drogi podania utrzymuje się 10 do 25 minut i bardzo szybko występuje tolerancja[potrzebne źródło].

Właściwości chemiczne[edytuj | edytuj kod]

5-MeO-DMT po raz pierwszy otrzymane zostało w 1936 r. W 1959 r. substancję wyizolowano z nasion Anadenanthera peregrina, używanych do przygotowywania tabaki Yopo. Długo utrzymywano, iż 5-MeO-DMT jest główną substancją psychoaktywną w Yopo, jednak najnowsze badania donoszą, że to bufotenina jest jej głównym składnikiem czynnym, a 5-MeO-DMT i DMT występują w niej w zbyt małych ilościach do wywołania efektu psychoaktywnego[potrzebne źródło].

Historia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Tradycyjnie 5-MeO-DMT było używane jako psychodeliczna tabaka robiona z kory Viroli. 5-MeO-DMT w śladowych ilościach występuje też w roślinach wykorzystywanych do wytwarzania ayahuaski, jak np. Diplopterys cabrerana. 5-MeO-DMT występuje też w jadzie ropuch Bufo alvarius[potrzebne źródło].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 1,0 1,1 5-MeO-DMT (pol.). Karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich dla Polski. [dostęp 2012-03-05].
  2. 5-MeO-DMT (ang.). Karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich dla Stanów Zjednoczonych. [dostęp 2012-03-05].
  3. 5-MeO-DMT – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.