5-Metoksy-N,N-dimetylotryptamina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z 5-MeO-DMT)
Skocz do: nawigacja, szukaj
5-Metoksy-N,N-dimetylotryptamina
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C13H18N2O
Masa molowa 218,29 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 1019-45-0
PubChem 1832[1]
Podobne związki
Podobne związki bufotenina, DMT, serotonina
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja medyczna
Legalność w Polsce substancja niesklasyfikowana

5-Metoksy-N,N-dimetylotryptaminaorganiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna o wyjątkowo dużej aktywności. Występuje w wielu gatunkach roślin i niektórych gatunkach ropuch i podobnie jak pokrewne DMT i bufotenina była używana jako enteogen w obrzędach szamańskich w Ameryce Południowej.

DMT jest substancją naturalnie występującą w organizmie ludzkim, jest produkowana przez szyszynkę, niewielki organ w mózgu. Przypuszcza się, iż zwiększone wydzielanie DMT spowodowane np. silnym stresem (być może także treningiem) może stać się katalizatorem do takich przeżyć jak doświadczenia bliskie śmierci (NDE), OOBE czy te obserwowane podczas śmierci klinicznej[potrzebny przypis].

Działanie[edytuj]

Chociaż chemicznie 5-MeO-DMT podobne jest do DMT, to znacznie różni się działaniem, choć jest ono dosyć charakterystyczne dla tryptamin. Palenie i wstrzykiwanie daje dużo intensywniejsze efekty niż wciąganie do nosa. Efekty powodowane przez 5-MeO-DMT obejmują między innymi: zmiany percepcyjne, uczucie zagubienia w rzeczywistości, mętlik w głowie, śmiech, lęk. Dużo rzadziej występują efekty wizualne. Działanie 5-MeO-DMT zależnie od drogi podania utrzymuje się 10 do 25 minut i bardzo szybko występuje tolerancja[potrzebny przypis].

Właściwości chemiczne[edytuj]

5-MeO-DMT po raz pierwszy otrzymane zostało w 1936 r. W 1959 r. substancję wyizolowano z nasion Anadenanthera peregrina, używanych do przygotowywania tabaki Yopo. Długo utrzymywano, iż 5-MeO-DMT jest główną substancją psychoaktywną w Yopo, jednak najnowsze badania donoszą, że to bufotenina jest jej głównym składnikiem czynnym, a 5-MeO-DMT i DMT występują w niej w zbyt małych ilościach do wywołania efektu psychoaktywnego[potrzebny przypis].

Historia i występowanie[edytuj]

Tradycyjnie 5-MeO-DMT było używane jako psychodeliczna tabaka robiona z kory Viroli. 5-MeO-DMT w śladowych ilościach występuje też w roślinach wykorzystywanych do wytwarzania ayahuaski, jak np. Diplopterys cabrerana. 5-MeO-DMT występuje też w jadzie ropuch Bufo alvarius[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj]

  1. 5-Metoksy-N,N-dimetylotryptamina – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.
  2. a b 5-Metoksy-N,N-dimetylotryptamina. Karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) dla Polski. [dostęp 2012-03-05].
  3. 5-Metoksy-N,N-dimetylotryptamina (ang.). Karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) dla Stanów Zjednoczonych. [dostęp 2012-03-05].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.