5 dni wojny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
5 dni wojny
5 Days of War
Gatunek

dramat, wojenny, akcja

Rok produkcji

2010

Data premiery

3 listopada 2010

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski, gruziński

Czas trwania

113 minut

Reżyseria

Renny Harlin

Scenariusz

Mikko Alanne, David Battle

Muzyka

Trevor Rabin

Zdjęcia

Checco Varese

Scenografia

Marc Greville-Masson

Kostiumy

Elvis Davis

Montaż

Brian Berdan

Produkcja

Renny Harlin, George Lascu, Mirza Davitaia, Koba Nakopia, Dan Masciarelli

Wytwórnia

Rex Media
Georgia International Films
Midnight Sun Pictures
Dispictures

Dystrybucja

Anchor Bay

Budżet

12 000 000 USD[1]

Przychody brutto

316 614 USD[2][3]

Strona internetowa

5 dni wojny (ang. 5 Days of War) – amerykański film fabularny z 2010 roku opowiadający o wojnie w Osetii Południowej w 2008 pomiędzy Gruzją i Rosją. Zdjęcia rozpoczęto w październiku 2009 w Tbilisi we współpracy z gruzińskim rządem i wojskiem.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o prawdziwym wydarzeniu w Gruzji podczas wojny między Rosją a Gruzją w sierpniu 2008 roku. Thomas Anders (Rupert Friend) – amerykański reporter wojenny i jego przyjaciel, kamerzysta i kompan Sebastian (Richard Coyle) wyruszają z Tbilisi na granicę ze zbuntowaną republiką Osetią Południową. Umówieni ze swoim przewodnikiem, przypadkowo stają się świadkami rosyjskiego bombardowania gruzińskiej wioski. Sebastian filmuje zniszczenia. Razem z Thomasem przewożą rannych do szpitala w Gori. Pomaga im gruzińska nauczycielka Tatia (Emmanuelle Chriqui). Dzięki pomocy oficera armii gruzińskiej kapitana Rezo (Johnathon Schaech) wracają na linię frontu. Towarzyszy im Tatia, która chce odnaleźć swoją rodzinę. W jednej ze wsi nagrywają sceny zabójstw cywilów przez „ochotników” rosyjskich, po czym zostają pochwyceni przez oddziały rosyjskie pułkownika Demidowa (Rade Serbedjiza) i jego najemnika Daniila (Mikko Nousiainen). Szczęśliwie, dzięki śmiałemu atakowi gruzińskiego przyjaciela Rezo, zostają uwolnieni. Za wszelką cenę chcą przesłać wolnemu światu nagranie, jednak nikt nie jest tą informacją zainteresowany.

Obok ich walki o prawdę, walkę o przetrwanie niepodległej Gruzji toczy prezydent Micheil Saakaszwili (Andy García) szukając rozpaczliwie sprzymierzeńców. Na trybunie obok niego pojawiają się prezydenci sześciu krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Prezydent Polski Lech Kaczyński.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Alternatywne wersje[edytuj | edytuj kod]

W Polsce dystrybuowana była specjalna wersja filmu, dedykowana pamięci prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. W polskiej wersji muzyka podczas napisów końcowych została zastąpiona fragmentami przemówienia Lecha Kaczyńskiego z Tbilisi w 2008 roku[4]. Podczas premiery filmu w TVP1 podczas napisów końcowych pojawiła się wstawka dokumentalna zawierająca pełne przemówienie prezydenta Polski wraz z nagraniem wideo z Tbilisi z 2008 roku[5]. Premiera ta miała miejsce 15 kwietnia 2014 roku[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Luke Savage: Renny Harlin interview: 5 Days Of War, The Long Kiss Goodnight, and directing low-budget war films. denofgeek.com, 2011-06-13. [dostęp 2016-08-13]. (ang.).
  2. 5 Days of War. boxofficemojo.com. [dostęp 2016-08-13]. (ang.).
  3. 5 dni wojny (2011). imdb.com. [dostęp 2016-08-13]. (ang.).
  4. 5 dni wojny (2011). imdb.com. [dostęp 2014-01-29]. (ang.).
  5. Przemówienie śp. Lecha Kaczyńskiego z Tbilisi w TVP1.
  6. Premiera w TVP1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]